Knězovy děti

The Priest's Children

Kňazove deti

Komedie / Drama

Chorvatsko / Srbsko, 2013, 93 min

Lidová komedie a přesně ten typ filmu jaký Zdeněk Troška nikdy nenatočí. Film, který humor valí z plátna větším proudem, než-li karlovarská vřídla. Takhle nápaditě zpracované running-joky jsem snad ještě neviděl. Úplně nejvíc mě ale překvapuje, že většina podobných snímků ztratí ve druhé třetině dech, aby ve finále mohla moralizovat. Tady se tlačí na pilu až do úplného závěru. Ovace ve stoje pro tvůrce naprosto zasloužené.(4.7.2013)

Z tohoto filmu mám poměrně rozporuplné pocity. Byl hodně nesourodý, překombinovaný. První polovina vtipná a originální, druhá rozvleklá, vážná. Jakoby dva filmy v jednom. Brala bych buď černou komedii od začátku nebo drama na podobné téma. Dohromady je to průměr. Navíc těch nacionalistických vtípků na úkor jiných národů tam na mě bylo až dost. Za pokryteckou katolickou církev a neobvyklé téma dávám 65%.(23.3.2014)

Tragikomédia vysmievajúca sa zo všetkého, čo je súčasnému Chorvátsku „sväté“. Isherwoodovo porovnanie so Zdenkom Troškom je určite namieste, pretože Brešan skutočne narába s anekdotickými a vtipovými scénkami, rozdiel je len v tom, že to robí oveľa sofistikovanejšie, invenčnejšie a inteligentnejšie. Vytknúť potom možno jedine určitú hru na efekt, čo ale neprekvapuje, pretože ide o adptáciu divadelnej hry (Mateho Matišića).(5.7.2013)

Tohle bylo hodně zajímavé! Hlavní hrdina měl charisma a mně se celý ten scénář o zázračném zalidnění jednoho vymírajícího ostrůvku kdesi v Dalmácii moc líbil. Jenže od poloviny skončily dobré nápady a začalo se to táhnout. Konec mírně klesal k trapnému protahování (zpívající opilec na sloupu) stopáže. Po posledním záchvěvu humoru návštěvou biskupa se ,,komedie'' z ničeho nic stočí do tragična a na konci se fakt nebudete smát. Ta hlavní myšlenka mi asi ulétla, ale co musím uznat, těch několik desítek minut návštěvy na ostrůvku plném svérázných lidiček celkem bavilo a byl to myšlenkově takový celkem svěží mořský závan do našich luhů a hájů... Dávám za tři prezervativy - ty od Petara! * * *(12.7.2016)

Slunce, seno a propíchnutá šprcka je dokonalým studijním materiálem pro Trošku vytepleného rádoby režiséra, aby věděl, jak má vypadat opravdová, svěží letní komedie, a poučením pro všechny "řízkáče", že by se měli na dovolené v jakékoliv prdeli kolem Dubrovníku omezit výhradně na lízání a prstění, nechtějí li si jako suvenýr přivézt nějakou řvoucí infekci. Nádherný příklad toho, jak lze ze zdánlivé kokotinky velmi hravě naplnit kotel netrapného (Ano, Zdeňku, NE-TRAP-NÉ-HO!) humoru, suchého jako klín katolické světice.(29.11.2013)

• - Film natáčali v meste Šepurine, na ostrove Prvič pri Vodiciach. (magu)

• - Goran Bogdan, jenž ve snímku ztvárnil Jureho, je v Čechách též známý díky reklamě na poděbradku, v níž hraje chorvatského číšníka Šimiho. (korndaddy)

• - Tvůrci potřebovali k natáčení několik tisíc kondomů, a tak hledali sponzora. Žádná dohoda se nezdařila, a proto musel štáb začít skupoval kondomy po celém Záhřebu. Nenašli však žádné o velikosti XL. (Mertax)