Knězovy děti

Kňazove deti

The Priest's Children

Komedie / Drama

Chorvatsko / Srbsko, 2013, 93 min

Balkánská kinematografie a všeobecně naturel lidí ze zemí bývalé Jugoslávie mi nesedí. Takže jsem ke Knězovým dětem přistupoval se značným despektem a obavou z devadesátiminutového utrpení, nakonec to během první třetiny místy velmi slušně pobavilo a některé gagy vyvolaly salvu smíchu. Bohužel s přibývajícím časem začíná přibývat absurdit a ubývat nápadů a film začíná uvadat do průměru, navíc mu nepomáhají ani ochotnické výkony nesympatických hereckých tváří a absence (zajímavých - nejen těch z roztaženýma nohama) ženských postav, dále stále se opakující neskutečně otravný hudební motiv a hnusná kulisovost. Trojku dávám nakonec za nápad natočit film o "šprcgumě", což jsem zatím neviděl a za solidně nekorektní kritiku církevních pošuků.(12.12.2013)

Epizodická sieť slobody v tej najčistejšej podobe. Z námetu sa ale dalo vytrieskať viac, predsa len z toľko krát omielanej kontroverznosti a pohodovej atmosféry by som čakal ucelenejšiu a uspokojivejšiu ostrosť vtipu, pretože si snímok na miestach, kedy som už konečne čakal na tú povestnú hranu humornosti, zvolil bojácne odbočky a v pasážach, kedy čakám inteligentnosť dialógov, zbiehame k spomínanej kontroverzii príbehu (kondómy...) - avšak s nie veľmi vydarenou satirou.(10.10.2014)

OD CHVÍLE, KDY JSEM PŘIŠEL, JSEM DO ÚMRTNÍ KNIHY ZAPSAL 22 JMEN, A ANI JEDNO JMÉNO DO KNIHY NAROZENÝCH. OPRAVDOVÝCH VĚŘÍCÍCH UBÝVALO. LIDÉ SE ZAJÍMALI POUZE O SVÉ OSOBNÍ BLAHO A ZAPOMÍNALI NA DUŠI.… /// Don Fabijan není sportovní typ. Neumí ani zpívat. Vlastně … ale jeden dobrej nápad měl. Pro církev… Svižně a vtipně. Chápu nadšení, páč se jedná o komedii, která se vymyká zaběhlejm stereotypům. A taky vypráví, kam až lze dojít přes díru ve šprcce. Vlastně jak zabřednout do problému. Víc a víc (hloub a hloub vyzní blbě, že?) Dobrej úmysl mladýho kněze se mění v hříčku plnou ftipnejch absurdit, přejde v tragikomedii a končí jako tragédie. Se zaměřením na církev. Byť oklikou, přes šprcky. Děravý. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou divadelní hru od Mata Matešiče jsem neviděl. 2.) Zjistím, že nejen v Čechách, ale i v Chorvatsku, lidi v létě tak nějak víc mrdají. 3.) Thx za titule ,,Yusek“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ** AKCE ne NAPĚTÍ ne(19.10.2013)

Tahle hra s černým petrem mě bavila od začátku až do úplného konce. Nic se tu neděje nahodile a na každého nakonec dojde. Ani nedokážu říct, který z těch příběhů se mě dotkl nejvíc. Pravděpodobně bych musela říct, že asi každý - ať už jde o ty s dobrým koncem (svetr s falešným Josem) nebo o ty druhé. Knězovy děti jsou filmem, který určitě musíte vidět hned z několika důvodů: Kněz vypadá jak Adrien Brody, film je plný roztomiloučkých miminek, vášnivých a odhodlaných kněží (to kdyby vás nebrala ta mimina) a má skvělou pointu. Tleskám chorvatskému filmu.(3.5.2015)

Udělat si téma z propíchaných šprcgum ještě nikoho nenapadlo a Chorvati z toho dokázali udělat celý film. Příliš horlivý kněz, hříchem zatížený trafikant a lékárník nacionalista se rozhodli zvýšit porodnost v chorvatském přímořském městečku. Naprosto pohodová komedie, která místy citlivě hraje na smutnější notu, ale přesto má nakonec člověk pocit, že všechny bylo tak, jak mělo být. 80%(29.11.2013)

• - Tvůrci potřebovali k natáčení několik tisíc kondomů, a tak hledali sponzora. Žádná dohoda se nezdařila, a proto musel štáb začít skupoval kondomy po celém Záhřebu. Nenašli však žádné o velikosti XL. (Mertax)

• - Film natáčali v meste Šepurine, na ostrove Prvič pri Vodiciach. (magu)

• - Goran Bogdan, jenž ve snímku ztvárnil Jureho, je v Čechách též známý díky reklamě na poděbradku, v níž hraje chorvatského číšníka Šimiho. (korndaddy)