Knězovy děti

The Priest's Children

Komedie / Drama

Chorvatsko / Srbsko, 2013, 93 min

• claudel

Viděno během Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií. Film číslo 5 - Chorvatsko. Zpočátku se Knězovy děti tvářily jako bláznivá balkánská komedie, pak z toho byla málem tragédie a v konečném výsledku překombinovaná a ztřeštěná tragikomedie. Tento film mi vůbec nesednul, a i když se chorvatsko-srbský souboj v mojí Tour nedá žánrově srovnávat, Srbové mě svojí syrovostí oslovili víc.(6.4.2015)

Zvláštní balkánský humor (hlavně vnímání smrti) ve vizuálně atraktivním prostředí chorvatského ostrova má dvojrozměrné vyznění. Dá se na to dívat, jako na obyčejnou komedii, ale zároveň to v sobě ukrývá kritiku všech významných faktorů, kterým se diváci smějí. Nízká porodnost, církev, lidé, média, etnické a válečné konflikty, nedůvěra...76%.(3.1.2014)

Na prvni pohled se zda balkansky humor blaznivejsi a temperantnejsi nez ten nas, jsem ale presvedceny, ze je ceskemu velmi podobny. Knezovy deti maji dobry namet a vybornou prvni polovinu filmu. Postupem casu dej bohuzel zacne trochu ubirat na tempu i humoru... Ztvarneni predstav v knezove hlave jsou uzasne (hlavne s albanskou rodinou). Hudba monotonni, filmu ale slusi.(9.8.2014)

Začátek skoro až skvělý, nápaditý a vtipně zpracovaný, kdy se kněz na chorvatském ostrově snaží velmi nestandardním způsobem ovlivnit demografii místního takřka až komunitního obyvatelstva. Potud to byla značně vkusnější variace na Slunce, seno erotika, zasazená na břehy chorvatského ostrůvku. Potud palec hore :) ~ Bohužel pak to začalo být značně natahováno a nastoupily vedlejší důsledky konání všech (ne)zůčastněných a spadalo to až do smutného dramatu, což dosavadnímu dění prostě dějově nesvědčilo. Pak už to přestala být zajímavá komedie a šlo to příliš do reálna až černo-nehumorna. A to je škoda, jako nevšední komedie to mělo, si myslím, docela velký potenciál.(22.3.2014)

"Díky tomu vím, že Juro má největší nohu od stola, na celém ostrově" :o) Chorvati tohle umí a vlastně nejenom Chorvati, ale celá Balkánská kinematografie, je v komediálním žánru, oproti zbytku Evropy celkem specifická. Je to místy suchý humor, ale pokud jste naladěni na stejnou notu, bavit se budete určitě. Fabián v dobré víře koná dobro, to se ale mu i jeho napomáhačům, začne brzy vracet jako bumerang. Spojenectví začne pokulhávat "Do dvou let je ostrov plný Číňanů a černochů" :o) a dítě, novorozeně, končí před Fabiánovým kostelem... Ano, konec má do jisté míry tragický podtext, ale film je jako celek, spíše vydařenou odychovkou. Bavil jsem se, tenhle místy černý humor mi prostě sedí (scéna s rakví, převáženou na kolečku s prázdnou gumou, byla dost ulítlá :o) Rozhodně mohu doporučit, jako svěží, odlehčenou zábavu. Viděno jako 7 film v pořadí v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií(2.4.2015)

• - Goran Bogdan, jenž ve snímku ztvárnil Jureho, je v Čechách též známý díky reklamě na poděbradku, v níž hraje chorvatského číšníka Šimiho. (korndaddy)

• - Tvůrci potřebovali k natáčení několik tisíc kondomů, a tak hledali sponzora. Žádná dohoda se nezdařila, a proto musel štáb začít skupoval kondomy po celém Záhřebu. Nenašli však žádné o velikosti XL. (Mertax)

• - Film natáčali v meste Šepurine, na ostrove Prvič pri Vodiciach. (magu)