Knězovy děti

The Priest's Children

Kňazove deti

Komedie / Drama

Chorvatsko / Srbsko, 2013, 93 min

Veľmi dobrý nápad, ale aj celkovo výborné spracovanie obohatené neuveriteľne skvelou iróniou, sarkazmom a narážkami na cirkev, ale aj zmýšľanie obyčajných ľudí jedného chorvátskeho ostrovčeku v Jadrane. Nového kňaza jedného dňa zamrzí klesajúca demografická krivka, a tak dostane "skvelý nápad" ako túto situáciu vyriešiť, pri čom mu pomáha predavač novinového stánku a lekárnik. No počiatočná komédia sa pomaly, ale isto mení na dramatickú tragikomédiu. Myslím, že aj tento obrat z tohto filmu spravil naozaj hodnotné dielo. Plus aj tá samotná atmosféra malebnej ostrovnej dedinky a miestne vzťahy medzi ľuďmi prispeli k skvelému zážitku (Zdeněk Troška sa má veru čo učiť).(4.12.2013)

Začnem takto : moja mama sa doteraz smeje na jednej scéne s filmu (hej pozeral som film s maminou :) noa?) Hodnotenie je jasné tento film je veľmi zábavný, kratší a netrpí ničím čím by mohol podobný film trpieť aby sa stal trápnym. Zjednodušene povedané nemá žiadne trápne vtipy, ide si svojou cestou a hlavne herecky je podaný hodnoverne. Nápad je tiež fajn aj keď je veľmi jednoduchý tak to mi vôbec nevadilo. Jediné čo naozaj vadilo je to, že film napriek svojej krátkej dĺžke ku koncu, ale veľmi strácal dych a lapal po dychu tak silno, že som sa rozhodol nedať mu 4 hviezdy, ale len 3,5 napriek silnej zábave, ktorú Svecenikova djeca určite ako film poskytuje. Nedá mi nespomenúť vtipnosť, ktorá nie je taká vynútená, že vtip a potom smiech, ale skôr celý film vo svojej podstate je komický keď si na neho spomeniete a to je tiež devízou. (Hodnotenie 3,5)(27.7.2016)

Pokud už poslední Brešanův film srovnáváme s českými komediemi, všimněme si hlavně toho, že v něm špatná rozhodnutí postav (jakkoli dobrácky motivovaná) mají vesměs dosti hořké až tragické následky. Na to v tuzemské kinematografii, kde se ke smířlivému konci bezbolestně propracovávají i amorální darebáci (viz filmy Jiřího Vejdělka), opravdu nejsme zvyklí.(4.7.2014)

Najprv komédia, potom tragédia, ale fajin namiešané. Zaujímavý nápad, dobré hlášky, nádherná zeleno-modrá obloha, skvelo padnúca muzika ... mohlo to byť ale kratšie, alebo niektoré scény tam nemuseli byť, ja som sa ale slušne bavila, skrátka nebol to žiaden MADE IN TAIWAN :-) ... Videné v rámci Challenge Tour 2015 : 30 dní so svetovou kinematografiou vol. 2(18.10.2015)

Divadelní drama plné archetypických figur zasazené do prosluněné středomořské vesničky. Vinko Brešan opět nechává promlouvat postavy do kamer, pohrává si s perspektivou a neotřele propojuje dvě příběhové roviny. K rozdmýchání děje mu slouží banální, ale poměrně originální zápletka, kterou s pomocí nadaného dramatika Matišiće rozvíjí logickým, avšak z žánrového hlediska nečekaně tragickým směrem.(6.11.2013)

• - Tvůrci potřebovali k natáčení několik tisíc kondomů, a tak hledali sponzora. Žádná dohoda se nezdařila, a proto musel štáb začít skupoval kondomy po celém Záhřebu. Nenašli však žádné o velikosti XL. (Mertax)

• - Goran Bogdan, jenž ve snímku ztvárnil Jureho, je v Čechách též známý díky reklamě na poděbradku, v níž hraje chorvatského číšníka Šimiho. (korndaddy)

• - Film natáčali v meste Šepurine, na ostrove Prvič pri Vodiciach. (magu)