Knězovy děti

The Priest's Children

Kňazove deti

Komedie / Drama

Chorvatsko / Srbsko, 2013, 93 min

Udělat si téma z propíchaných šprcgum ještě nikoho nenapadlo a Chorvati z toho dokázali udělat celý film. Příliš horlivý kněz, hříchem zatížený trafikant a lékárník nacionalista se rozhodli zvýšit porodnost v chorvatském přímořském městečku. Naprosto pohodová komedie, která místy citlivě hraje na smutnější notu, ale přesto má nakonec člověk pocit, že všechny bylo tak, jak mělo být. 80%(29.11.2013)

Začnem takto : moja mama sa doteraz smeje na jednej scéne s filmu (hej pozeral som film s maminou :) noa?) Hodnotenie je jasné tento film je veľmi zábavný, kratší a netrpí ničím čím by mohol podobný film trpieť aby sa stal trápnym. Zjednodušene povedané nemá žiadne trápne vtipy, ide si svojou cestou a hlavne herecky je podaný hodnoverne. Nápad je tiež fajn aj keď je veľmi jednoduchý tak to mi vôbec nevadilo. Jediné čo naozaj vadilo je to, že film napriek svojej krátkej dĺžke ku koncu, ale veľmi strácal dych a lapal po dychu tak silno, že som sa rozhodol nedať mu 4 hviezdy, ale len 3,5 napriek silnej zábave, ktorú Svecenikova djeca určite ako film poskytuje. Nedá mi nespomenúť vtipnosť, ktorá nie je taká vynútená, že vtip a potom smiech, ale skôr celý film vo svojej podstate je komický keď si na neho spomeniete a to je tiež devízou. (Hodnotenie 3,5)(27.7.2016)

Veľmi dobrý nápad, ale aj celkovo výborné spracovanie obohatené neuveriteľne skvelou iróniou, sarkazmom a narážkami na cirkev, ale aj zmýšľanie obyčajných ľudí jedného chorvátskeho ostrovčeku v Jadrane. Nového kňaza jedného dňa zamrzí klesajúca demografická krivka, a tak dostane "skvelý nápad" ako túto situáciu vyriešiť, pri čom mu pomáha predavač novinového stánku a lekárnik. No počiatočná komédia sa pomaly, ale isto mení na dramatickú tragikomédiu. Myslím, že aj tento obrat z tohto filmu spravil naozaj hodnotné dielo. Plus aj tá samotná atmosféra malebnej ostrovnej dedinky a miestne vzťahy medzi ľuďmi prispeli k skvelému zážitku (Zdeněk Troška sa má veru čo učiť).(4.12.2013)

Je to takové pravidlo u Balkánců, kteří z vážného příběhu dokáží udělat totální frašku, u které se člověk prostě musí chtě nechtě smát. Nicméně Knězovy děti na to jdou přesně obráceně. Jedná se příběhově o super komedii, která je podle mě až moc zbytečně místy dost tragická. Jenže to jsou prostě Balkánci. Snad jsem neviděl jediný jejich film, který by nebyl alespoň trošku tragický. Každopádně i tak jsem si právě Knězovy děti parádně užil. S příchodem na malý Dalmácký ostrůvek jsem si vzpomněl na každou návštěvu Chorvatska, kterou jsem zažil a ihned mi bylo krásně. Já nevím jak Vy, ale já opravdu ty jejich ostrovy vnímám jako takovou malou návštěvu nebe, i když to nejspíš tamní obyvatelé takhle úplně nevidí. Nicméně právě přes toto prostředí jsem byl z filmu tak nadšen, že jsem se den na to na něj musel podívat znova. Takovou radost mi tenhle film udělal.(21.6.2014)

OD CHVÍLE, KDY JSEM PŘIŠEL, JSEM DO ÚMRTNÍ KNIHY ZAPSAL 22 JMEN, A ANI JEDNO JMÉNO DO KNIHY NAROZENÝCH. OPRAVDOVÝCH VĚŘÍCÍCH UBÝVALO. LIDÉ SE ZAJÍMALI POUZE O SVÉ OSOBNÍ BLAHO A ZAPOMÍNALI NA DUŠI.… /// Don Fabijan není sportovní typ. Neumí ani zpívat. Vlastně … ale jeden dobrej nápad měl. Pro církev… Svižně a vtipně. Chápu nadšení, páč se jedná o komedii, která se vymyká zaběhlejm stereotypům. A taky vypráví, kam až lze dojít přes díru ve šprcce. Vlastně jak zabřednout do problému. Víc a víc (hloub a hloub vyzní blbě, že?) Dobrej úmysl mladýho kněze se mění v hříčku plnou ftipnejch absurdit, přejde v tragikomedii a končí jako tragédie. Se zaměřením na církev. Byť oklikou, přes šprcky. Děravý. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou divadelní hru od Mata Matešiče jsem neviděl. 2.) Zjistím, že nejen v Čechách, ale i v Chorvatsku, lidi v létě tak nějak víc mrdají. 3.) Thx za titule ,,Yusek“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ** AKCE ne NAPĚTÍ ne(19.10.2013)

• - Tvůrci potřebovali k natáčení několik tisíc kondomů, a tak hledali sponzora. Žádná dohoda se nezdařila, a proto musel štáb začít skupoval kondomy po celém Záhřebu. Nenašli však žádné o velikosti XL. (Mertax)

• - Film natáčali v meste Šepurine, na ostrove Prvič pri Vodiciach. (magu)

• - Goran Bogdan, jenž ve snímku ztvárnil Jureho, je v Čechách též známý díky reklamě na poděbradku, v níž hraje chorvatského číšníka Šimiho. (korndaddy)