Blázni ze stadiónu

Blázni zo štadióna

Stadium Nuts

Komedie

Francie, 1972, 85 min

3,5*. Dost ujetá a ztřeštěná komedie, které začíná navíc trochu škodit i zub času, přesto však neodolatelně sympatická a velice hravá a nápaditá v jednotlivých momentech. Některé bláznivé gagy již právem zkultovněly, protože této hrstce Bažantů a jejich filmovému štábu nebylo nic svaté a nebáli se udělat si legraci jak ze sebe, tak ze všeho, co jim přišlo pod ruku. Jako sympatická letní oddychovka ideální, ovšem za inteligentnějším humorem se musí jinam. A to hodně daleko.(18.1.2018)

Čtyři kamarádi (Les Charlots) si užívají prázdniny u jedné malé vesničky a jeden z nich – Gérard (Gérad Rinaldi) se zamiluje do Délice (Martine Kelly), dcery místního hokynáře. Ta se však zamiluje do jednoho sportovce a společně s ním uteče do nedalekého města, kde se právě konají sportovní hry. Čtveřice se vydává za nimi a jsou odhodláni udělat vše proto, aby Gérard získal její srdce, i kdyby kvůli tomu museli sportovat… Populární francouzská hudební skupina Les Charlots natočila v 70. a 80. letech hned několik komediálních filmů a právě Blázni ze stadionu patří společně s Velkým bazarem k tomu nejlepšímu, co tahle parta natočila (Bažanti nechť prominou). Film je (stejně jako prakticky všechny ostatní počiny této skupiny) klasickou bláznivou komedií, ve které je co chvíli nějaký vizuální gag, hláška nebo absurdní situace a co je nejdůležitější, většina z nich je opravdu srandovní. Svůj podíl na tom má pochopitelně scénárista a režisér Claude Zidi, který se s Les Charlots spojil na začátku své úspěšné kariéry a právě jeho jistá režie a vtipný scénář dodávají filmu ten správný šmrnc. Samotní Les Charlots tedy Gérard Rinaldi, Gérard Filipelli, Jean Sarrus a Jean-Guy Fechner sice nejsou ti nejlepší herci na světě, ale zase se jim musí nechat, že hrají srdcem, navíc je skvěle doplňují další herci jako Paul Preboist, Jacques Seiler nebo François Cadet a na usměvavou Martine Kelly je vskutku krásný pohled. Blázni ze stadionu patřili k nejoblíbenějším filmům mého dětství, a i když pravda humor v tomto filmu je spíše jednodušší tak i dnes je pro mne tento snímek skvělou komedií, která mně snad nikdy nezevšední.(22.5.2016)

Nelze filmu upřít, že svou originalitou předčil dobu bláznivých komedií a stal se inspirací pro mnohé další kulty a vlastně si tím drží určitý prim. Co vždycky oceňuji na starších filmech, je krásná čistá slunečná příroda, štíhlí aktéři dokonce i po třicítce a všeobecná pohoda vyzařující i ze záporných postav. Tyhle atributy vždycky dokážou dobít baterky, ale taky nakopnout nostalgii, co už je horší, když se nic nedá vrátit. Jednu malou výtku bych měla k ohozům, které dnes nenosí snad už ani gejové nebo kašpaři, děs a úděs! Jasně že zvedající sukně a bílé kalhotky nikdy neomrzí ani nezestárnou.(16.3.2014)

Je zvláštní, že první filmy, které jsem si vybrala ke komentování, jsou všechny mé oblíbené. Tato bláznivá komedie k nim patří, protože je z těch, které nejsou přesycené „báječným“ humorem a přitom jsou to kýčovité nesmysly, např. nedávno shlédnutý film Norbit. Sympatickou hudební skupinu jsem poprvé uviděla v Bažantech a hned jsem si ji oblíbila. Ale když přišli jako „blázni“, Každá scéna mě dokáže rozesmát, ačkoli se to všechnozískali si mě ještě víc jeví jako roztomilý nesmysl. Nejvíce zábavy si ale užiji na olympiádě. Jediná chvíle, kdy jsem u tohoto filmu smutná, je jeho konci. Pokud se vám tento film ještě nepodařilo zhlédnout, určitě tak učiňte. Snad si ho oblíbíte tak jako já .(24.4.2008)

Při sledování tohoto filmu mně napadalo jak je možné že vzniklo něco tak ztřeštěného, že někdo dal peníze na scénář kde každou chvíli někdo někam spadne nebo někoho udeří. Kadence vtipů (5 za minutu z toho jeden dobrý) je na začátkku filmu příjemným šokem, ale ke konci je už skoro únavná. Je to pocta groteskám, které jsou vtipné natolik jak je vtipný ten či onen karambol? Rozhodně bych nečekal, že mne tolik rozesměje situace, kdy někdo otevře dveře od auta a z nich někdo vypadne na zem...(20.10.2008)

• - V původním složení měla skupina 5 členů: Gérard Rinaldi byl hlavní zpěvák, a kromě toho taky hrál na saxofon a akordeon, Jean Sarrus hrál baskytaru, Gérard Filipelli neboli Phil hrál na kytaru, Luis Rego na piano a Jean-Guy na bubny. [Zdroj: max.iprima.cz] (pornogrind)

• - Les Charlots byla skupina francouzských hudebníků a komiků, kteří byli populární hlavně v šedesátých, sedmdesátých a na začátku osmdesátých let. Jejich název v překladu znamená „klauni“ nebo „idioti“. [Zdroj: max.iprima.cz] (pornogrind)

• - Film se točil v jihofrancouzském městečku Graveson. Stadión je ve 13 km vzdáleném Avignonu. (hankabar)