Jaromír Jágr: stále na vrcholu

(TV film)
všechny plakáty
Dokumentární
Česko, 2012, 52 min

Dokumentární film o přelomovému období v životě hokejisty, který dosáhl v ledním hokeji všech myslitelných met a právem patří mezi nejlepší hokejové hráče všech dob. Na začátku kariéry si Jaromír Jágr předsevzal, že bude nejlepším hokejistou na světě. V roce 2005 se stal členem prestižního Triple Gold Clubu, sdružujícího hráče, kteří vyhráli všechny tři hlavní hokejové soutěže – Stanley Cup, olympijské hry a mistrovství světa.
Milan Šíma ve svém dokumentu zachycuje období, kdy se Jaromír Jágr po třech letech strávených v nejvyšší ruské hokejové soutěži rozhodl pro návrat do americké NHL – do týmu Philadelphia Flyers. Jednalo se zároveň o období bilanční a přelomové, mimo jiné i proto, že Jaromír Jágr během svého působení ve Flyers oslavil čtyřicítku. Ve filmu hovoří také ti, kteří Jaromíra Jágra dobře znají: jeho fyzioterapeut a přítel prof. PaedDr. Pavel Kolář, bývalý osobní trenér Marián Jelínek, televizní komentátoři i spoluhráči z NHL. „Džegr“ je pro ně zosobněním vůle a cílevědomosti. Ten, který je ráno první na tréninkovém ledě a večer z něj poslední odchází. Hokejista, který překonal řadu střeleckých rekordů a to ještě zdaleka neřekl poslední slovo. Hvězdu z něj neudělal jen talent, ale hlavně dobrovolná dřina a umění nad hokejem přemýšlet.
V pořadu promluví také metropolita českých zemí a Slovenska Vladyka Kryštof, zpovědník a průvodce Jaromíra Jágra světem pravoslaví. Dokument není jen o hokeji, ale i filmem o osobním zrání a víře, přičemž kapitola o víře tvoří závěrečnou část filmu. Sám Jaromír Jágr během svého působení ve Washingtonu na téma víry odpověděl: „Víte, co je na víře to nejkrásnější? To, že víru nemůžeš očurat, protože ti nikdo nezaručí, jak to opravdu je. Kdyby lidem někdo řekl, když budete hodní, tak se najisto dostanete někam, kde je to strašně skvělý, a dal jim jasný důkaz, tak ty lidi, jak jsou vyčuraní, by se chovali hezky jen proto, aby se měli někde ještě líp. A nebyla by v tom pravdivá touha dělat dobrý věci. Ale právě tím, že nevíš a stejně se snažíš být dobrý, v tom je ta cena. Nejistota, to je na té víře vlastně to nejzajímavější. Díky ní se někam dál dostanou jen ty opravdu dobrý duše…“ (oficiální text distributora)

Jara.Cimrman.jr

Jarda Jágr je pro mne za pět hvězd a patrně to nikdy nebude jinak. Tohle je dokument o člověku, který ve čtyřiceti letech stále neměl dost a včera ve třiačtyřiceti letech dostal ocenění nejužitečnějšího hráče MS v hokeji. Jarda je zkrátka neuvěřitelně skvělý hráč, ale tenhle dokument to neukazuje. Jde jen o takové ohlédnutí za sezónou 2011/2012 v dresu Philadelphie Flyers s několika skoky do minulosti, s nepochopitelnou nenávistí fanoušků Tučňáků a s amatérským příspěvkem tragéda Oty Černého. Doufám, že až Jarda někdy kolem roku 2032 ukončí svou profesionální hokejovou kariéru, tak o něm někdo natočí dokument, ve kterém budou převládat góly, přihrávky, statistiky a srandičky nad čímkoli, co se děje mimo led. ()

Ded@M@tes

Hvězda je a bude, dokument o Jaromíru Jágrovi a jeho působení v NHL a ubírání se převážně na jeho věk. Stále patří mezi nejlepší hráče hokeje a že spadá do Top 10 nejproduktivnějších hráčů za celou historii NHL to jen potvrzuje. Dost škoda je jeho odchodu do Ruska, ale peníze asi rozhodli. ( Hodnocení: 8/10 ) ()

Slasher

"Možná se mi to nikdy nesplní, ale je to vlastně takovej můj cíl... bejt jednou nejlepší na světě." Jágr je můj oblíbený sportovec, někdo, koho respektuju jak po stránce hokeje, tak jako člověka s jeho názory. Od sezóny s Flyers sleduju body z každého jeho zápasu, směju se jeho hláškám a Facebooku, nikdo na ledě mě nikdy nebavil tak jako on. ČT odvedla dobrou práci a dokumentuje mulletí začátky, víru, tréningovou morálku, rivalitu s Penguins, roli v týmu, a další, zkrátka fajn materiál pro každýho fandu. Samozřejmě o ten zlidovělý jágrovský humor a jágrovskou moudrost také nepřijdete :) Mrzí mě, že tenkrát Jágr nezůstal ve Philadephii, kde byla super chemie, ale co se dá dělat, je jaro 2014 a on je pořád stejně nahoře, stejně skromný. Jen ať se experti p*serou... S koncem jeho kariéry budu čekat hodně pořádný dokumentární film. ()

Zeck

Jistě nás čeká ještě jeden čistě filmový dokument až Jágr ukončí kariéru, tento se věnuje pouze současnému "veteránovi" Jágrovi. Dokument po filmové a dokumentární stránce není žádné terno a působí dojmem, že byl splácán na kolenou během výluky. Přesto jen samotné jméno ústřední postavy dělá tento kousek zajímavý jako prase. Vzhledem k tomu, že od návratu Jágra do NHL sleduji co nejvíce jeho zápasů, pochopitelně jsem dokument vnímal kladně už jen proto, že se v něm vyjadřovali i Jágrovi bývalí spoluhráči z Philly Giroux s Hartnellem, což jsou dva hráči, které mám rád. Dost času také vyplňovaly záběry ze zákulisí Flyers, ovšem právě tyto záběry z Ameriky působí dojmem, že je autoři převzali z youtube, ačkoliv tam evidentně dny či týdny pobývali a aktivně natáčeli, což bohužel není absolutně poznat, protože jejich záběry pro film byste nerozeznali od těch, které jsou denně na NHL.com. Pro fandy Jágra nutnost, pro fandy Philly nutnost, jako ucelený odkaz pro budoucí generace o jednom z nejlepších hokejistů v historii... nedostačující. 90% ()

castor

Je jedno, kam přijde. Všude září. Všude je vzorem. Všude budí zájem. Všude za ním běhají novináři. Všude ho zbožňují. Olympijský šampion, vítěz mistrovství světa, Stanley Cupu, majitel Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče NHL, majitel Hart Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče soutěže, nejproduktivnější Evropan historie v NHL (navíc mu tři sezony v ruské KHL sebraly jisté místo mezi TOP3 legendami NHL), člen prestižního Triple Gold Clubu, budoucí člen Síně slávy, většinový majitel svého mateřského klubu Rytíři Kladno, příznivec pravoslavné církve, mistr velkých premiér, sběratel rekordů (kupříkladu držitel českého rekordu v počtu kanadských bodů v NHL v jednom zápase - 7 - 3+ 4), pokorný rodák z Hnidous, nesmírný talent a pracant, hráč upřednostňující trpělivost, zručnost, sílu i inteligenci. Příslib dobré nálady v kabině i vzor pro mladé hráče. Legenda!! Samotný dokument žádné terno není, jenže dokumentární kvality tady asi nikdo moc neočekával!! ()