Jaromír Jágr: stále na vrcholu

(TV film)

Dokumentární film o přelomovém období v životě hokejisty, který dosáhl v ledním hokeji všech myslitelných met a právem patří mezi nejlepší hokejové hráče všech dob. Na začátku kariéry si Jaromír Jágr předsevzal, že bude nejlepším hokejistou na světě. V roce 2005 se stal členem prestižního Triple Gold Clubu, sdružujícího hráče, kteří vyhráli všechny tři hlavní hokejové soutěže – Stanley Cup, olympijské hry a mistrovství světa... Milan Šíma ve svém dokumentu zachycuje období, kdy se Jaromír Jágr po třech letech strávených v nejvyšší ruské hokejové soutěži rozhodl pro návrat do americké NHL – do týmu Philadelphia Flyers. Jednalo se zároveň o období bilanční a přelomové, mimo jiné i proto, že Jaromír Jágr během svého působení ve Flyers oslavil čtyřicítku. Ve filmu hovoří také ti, kteří Jaromíra Jágra dobře znají: jeho fyzioterapeut a přítel prof. PaedDr. Pavel Kolář, bývalý osobní trenér Marián Jelínek, televizní komentátoři i spoluhráči z NHL. „Džegr“ je pro ně zosobněním vůle a cílevědomosti. Ten, který je ráno první na tréninkovém ledě a večer z něj poslední odchází. Hokejista, který překonal řadu střeleckých rekordů a to ještě zdaleka neřekl poslední slovo. Hvězdu z něj neudělal jen talent, ale hlavně dobrovolná dřina a umění nad hokejem přemýšlet... V pořadu promluví také metropolita českých zemí a Slovenska Vladyka Kryštof, zpovědník a průvodce Jaromíra Jágra světem pravoslaví. Dokument není jen o hokeji, ale i filmem o osobním zrání a víře, přičemž kapitola o víře tvoří závěrečnou část filmu. Sám Jaromír Jágr během svého působení ve Washingtonu na téma víry odpověděl: „Víte, co je na víře to nejkrásnější? To, že víru nemůžeš očurat, protože ti nikdo nezaručí, jak to opravdu je. Kdyby lidem někdo řekl, když budete hodní, tak se najisto dostanete někam, kde je to strašně skvělý, a dal jim jasný důkaz, tak ty lidi, jak jsou vyčuraní, by se chovali hezky jen proto, aby se měli někde ještě líp. A nebyla by v tom pravdivá touha dělat dobrý věci. Ale právě tím, že nevíš a stejně se snažíš být dobrý, v tom je ta cena. Nejistota, to je na té víře vlastně to nejzajímavější. Díky ní se někam dál dostanou jen ty opravdu dobrý duše…“ (Česká televize)

otík

Nestandardně udělaný dokument o Džegrovi, přičemž je použito jak novodobých obrázků a rozhovorů (2012), tak Genu Karla Smyczeka a dalších starších rozhovorů. Navíc promluví samí odborníci na hokej a zároveň je divák vtažen díky autentické americké angličtině při záběrech z Philadelphie do aktuálního dění kolem Jardy. Naprostá spokojenost. ()

Jara.Cimrman.jr

Jarda Jágr je pro mne za pět hvězd a patrně to nikdy nebude jinak. Tohle je dokument o člověku, který ve čtyřiceti letech stále neměl dost a včera ve třiačtyřiceti letech dostal ocenění nejužitečnějšího hráče MS v hokeji. Jarda je zkrátka neuvěřitelně skvělý hráč, ale tenhle dokument to neukazuje. Jde jen o takové ohlédnutí za sezónou 2011/2012 v dresu Philadelphie Flyers s několika skoky do minulosti, s nepochopitelnou nenávistí fanoušků Tučňáků a s amatérským příspěvkem tragéda Oty Černého. Doufám, že až Jarda někdy kolem roku 2032 ukončí svou profesionální hokejovou kariéru, tak o něm někdo natočí dokument, ve kterém budou převládat góly, přihrávky, statistiky a srandičky nad čímkoli, co se děje mimo led. ()

HellFire

Kde jsou ty doby, kdy jsem neměl Jágra rád jen kvůli tomu, že byl oblíbeným sportovcem mého ne moc oblíbeného kamaráda. Ach ta dětská léta... Není pochyb o tom, že Jágr je vynikající sportovec, ale především je to člověk, který to má v hlavě srovnané a ví, za čím si jde. A toho není vůbec jednoduché docílit. ()

castor

Je jedno, kam přijde. Všude září. Všude je vzorem. Všude budí zájem. Všude za ním běhají novináři. Všude ho zbožňují. Olympijský šampion, vítěz mistrovství světa, Stanley Cupu, majitel Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče NHL, majitel Hart Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče soutěže, nejproduktivnější Evropan historie v NHL (navíc mu tři sezony v ruské KHL sebraly jisté místo mezi TOP3 legendami NHL), člen prestižního Triple Gold Clubu, budoucí člen Síně slávy, většinový majitel svého mateřského klubu Rytíři Kladno, příznivec pravoslavné církve, mistr velkých premiér, sběratel rekordů (kupříkladu držitel českého rekordu v počtu kanadských bodů v NHL v jednom zápase - 7 - 3+ 4), pokorný rodák z Hnidous, nesmírný talent a pracant, hráč upřednostňující trpělivost, zručnost, sílu i inteligenci. Příslib dobré nálady v kabině i vzor pro mladé hráče. Legenda!! Samotný dokument žádné terno není, jenže dokumentární kvality tady asi nikdo moc neočekával!! ()

khedy

Výborně natočený dokument o jedné z největších českých sportovních osobností. Jaromír Jágr je mě dooprovází celým mým životem a už od děctví je tak trochu můj vzor, jsem rád, že jsem díky tomuto dokumetu dozvěděl zase pár věcí, které jsem o Jardovi nevěděl. Líbila se mi i vtipná parodie na jeden známý popový hit, která dokument výborně podkreslovala. ()