Bůh odpouští, já ne!

• Itálie Dio perdona... Io no! (více)

VOD (1)

Profesionální karetní hráč Cat (Terrence Hill) se u jedné partičky nepohodl s obávaným psancem San Antonio Billem a následném pistolnickém souboji Billa zastřelil. Od té chvíle chodí Cat s prstem na spoušti, protože zbytek Billovy bandy by se rád pomstil. Jednoho dne Cata vyhledá jeho starý známý Hutch (Bud Spencer), který pro projišťovnu vyšetřuje podivné přepadení vlaku. Jediný přeživší totiž prohlašuje, že vlak se zlatým nákladem přepadl právě nebožtík San Antonio Bill a Hutch na duchy nevěří. Cat se proto vydává zpět do městečka, kde pro Billa vše skončilo. Nebo to tak alespoň mělo vypadat... Italsko-španělský western natočil jako svůj režijní debut scenárista Giuseppe Colizzi a do hlavních rolí věčně poškorpených parťáků obsadil Terrence Hilla s Budem Spencerem – a zbytek je historie. Colizzi představil světu dnes již nerozlučné duo a úspěch prvního filmu Bůh odpouští, já ne! (1967) využil k natočení westernové trilogie s pokračováním Trumfové eso (1968) a Boot Hill (1969) ve stejném hereckém obsazení. Režisér se pak se Spencerem a Hillem sešel ještě u dobrodružné komedie Dva machři mezi nebem a peklem (1972), ale slibná spolupráce skončila Colizziho náhlou smrtí v roce 1978. (Česká televize)

Radiq

Konečně role, která k Terencu Hillovi sedí mnohem víc, než rozjivenej vysmátej blbeček - tady je drsnej a to je to, co je k němu potřeba. Taky Bud Spencer tady má dobrou roli a né jenom mlátičku na lidi. Frank Wolff jako záporák je nejdřív docela směšnej (vzhledem), ale po chvilce se mi začne jeho styl libit. Dějově taky hodně solidní a mistama aji promyšlenej příběh, kterej zaujme a neomrzí a je zajímavej až do konce. Libi se mi, jak ti dva sou sice jakoby spolu, ale ve skutečnosti na sebe docela serou... ()

Kubaso

První velká spolupráce dua Spencer-Hill se ještě nezakládala na komediálních výstupech. Terencova postava je vlastně ještě střižená podle rolí, jaké v té době ztvárňoval Eastwood nebo Franco Nero, a jaké byly tehdy typické i pro Hilla (Ať žije Django!, Mstitel Trinity). Největší devizou filmu je ovšem bezmála detektivně pojatá zápletka, točící se kolem ukradeného zlata a padoucha, kterému se nechce pod drn. Vzhledem k patrně nižšímu rozpočtu působí snímek spíše komorním dojmem, což ale beru jako plus a příjemnou změnu. Opravdu dobrá věc. ()

blackrain

Terence Hill mi svým výrazem tváře a upřeným pohledem hodně připomínal nemilosrdného a nesmlouvavého zabijáka, kterého hrál Henry Fonda v legendárním filmu Tenkrát na západě. Tenhle film je něco úplně jiného, než na co jsem si od dvojice Terence Hill a Bud Spencer zvykla. Je vážnější a není bláznivý jako jejich další filmy. Ale krásně předznamenal jakým směrem se budou kroky této dvojice ubírat. ()

Kosmik 1

Úžasný western a jeden z prvních filmů s touto povedenou dvojkou. Ač se nejedná o komedii, která je tak příznačným žánrem pro tyhle dva chlapíky, tak i přesto Vás dokáže zaujmout. Svým příběhem, prostředím, zápletkou a stylovostí. I tak se ale pár dobrých hlášek najde. Třeba jak mezi sebou Doc a Earp zápasí a Doc mu povídá: "Už se těším, až ti rozmlátím ten tvůj hnusný ksicht!" a on mu na to po chvíli odpoví "Ty jeden hnusnej hajzle!" a nebo již zmiňovaná scéna v baru popisovaná uživatelem Xmildenem. Tento western beru jako začátek jejich spolupráce, kde moc pěstních soubojů ala Bud a Terence nečekejte, zato přestřelek (jak už to u kvalitních westernů bývá) je dostatek. 100% ()

Bollek

Pustil jsem si to čistě ze zájmu, abych viděl jejich první společný film. (Vlastně druhý, ale Hannibala bych asi nepočítal.) A jsem celkem spokojený. Děj se sice dost vleče a hudba je místy spíše nepříjemná, ale Spencer a Hill film hodně táhnou a je prima vidět, jak toto duo vlastně začínalo. Rýsuje se tu pozvolna charakteristický styl jejich filmů, i když tenhle western k němu má zatím hodně daleko. Není to totiž žádná komedie a už vůbec ne bláznivá. Je to naprosto vážný film, kde se jen občas objeví vtipná hláška. Herecké výkony třech hlavních herců hodnotím velmi kladně, zbytek filmu už ale bohužel tolik zajímavý není. ()

• Roli Buda Spencera měl původně hrát herec Peter Martell. Ten však utrpěl úraz, a tak režisér Giuseppe Colizzi zavolal Spencerově ženě a se slovy: "Je ještě Carlo tak tlustý?" oslovil právě Buda Spencera, vlastním jménem Carla Pedersoliho. (Jizni Tlapa)
  • V čase 00:03:05, poté, co přijede vlak plný mrtvých cestujících do stanice, jeden ze zastřelených cestujících velmi viditelně otevře ústa. (korbitch22)
  • Původní název filmu zněl “The Cat, the Dog and the Fox“ (Kočka, pes a liška). (Stocki)

Související novinky

Zemřel Bud Spencer

Zemřel Bud Spencer

28.06.2016

V 86 letech nás v pondělí opustil legendární italský herec Bud Spencer. Parťák Terence Hilla se zamlada věnoval plavání a vodnímu pólu (dotáhl to až na dvě olympiády), v roce 1951 se ale dostal před… (více)