Soudce a prokurátor, odpovědný za smrt nespočtu lidí, zemřel nepotrestán. Do konce života tváří v tvář faktům tvrdil, že má čisté ruce i svědomí, a že vždy stál na straně humánního pokroku... Na filmu pracoval Pavel Paleček se spolupracovníky pět let. Usilovně pátral v archivech, dokonce se mu podařilo získat dokumenty o Vašovi z ruských zdrojů, zpovídal vězně, kterým Vaš ublížil (mnozí mezitím zemřeli), pracovníky české justice a také známého historika studené války Marka Kramera z Harvardovy univerzity. Vaš, který zemřel v roce 2012 ve věku 96 let, byl zaníceným komunistou, přesněji fanatickým stalinistou. Třebaže za války nechal střílet československé vojáky, kteří už nemohli bojovat, jeho pochopové zavraždili roku 1945 v Postoloprtech na tisíc nevinných německých civilistů. Poté jako prokurátor a soudce odsoudil stovky nevinných na dlouhé roky do vězení, generála Heliodora Píku a dalších asi dvacet lidí dokonce k trestu smrti, a nikdy neuznal, že by dělal něco špatného. Patřil mezi hlavní likvidátory elity československé armády – statečné vojáky, kteří bojovali na západní i východní frontě. Vždy se prý řídil platnými zákony. Nikoliv – řídil se rozkazy z Moskvy. V padesátých letech ho na čas soudruzi zavřeli, nejspíš spadal do honu na Židy ve vysokých funkcích, ale po propuštění na svobodu pokračoval v kariéře jako historik dělnického hnutí. Česká justice nenašla způsob, jak vyslovit nad jeho činy pravomocný verdikt. Ano, Městský soud v Praze ho odsoudil, ale soud odvolací ho viny zprostil. Důvod byl jednoduchý: odvolání řídil bývalý komunistický vojenský prokurátor, který si tímto verdiktem hojil svou vlastní vinu. Vaš se staví do role oběti – vrcholem jeho nestoudnosti je tvrzení, že měl nárok na to, aby byl po listopadu 1989 povýšen do hodnosti generála. Autoři se rozhodli ilustrovat Vašovu činnost drobnými dotáčkami s herci. Úlohy moderátora se s úspěchem zhostil výtvarník David Černý – jeho netradiční vystupování otevírá filmu cestu zvláště k mladým divákům. (Česká televize)

ostravak30

Karel Vaš je zajímavá osoba, když pomineme jeho samozřejmé zločiny, už jen tím, jak se sám staví ke svým činům. Právě jeho výpovědi jsou to nejzajímavější na celém dokumentu. Ačkoli chvílemi se mi zdá, že sám mluví trochu zmateně a v takovém případě by bylo fajn, kdyby byly zveřejněny i dotazy reportérů. Za mě je škoda, že samotná Vašova stopáž je velmi krátká na to, že s bývalým soudcem mluvili několik hodin. Také by byla zajímavá konfrontace, ale tam by asi hrozilo, že by se pozůstalí nebo odsouzení neudrželi. Že nebyl po revoluci potrestán se ani nedivím. Havel a spol. si uzurpoval moc pro sebe a své kamarády a právě jim svěřoval funkce. Jim a disidentům bez ohledu na zkušenosti a vzdělání. Tím pádem tito lidé snadno přehlédli nebo nechtěli vidět, že celá řada bývalých komunistů převlékla kabát a dostala funkce. Jak jinak vysvětlit třeba neuvěřitelný fakt, že odvolání Vaše řídil bývalý komunistický vojenský prokurátor. To už ani není výsměch, to je spíš jasný důkaz, jak fungovala demokracie od počátku 90. let do dnes. V devadesátkách navíc bujela korupce a klientelismus a nová politická garnitura se s tím neuměla vypořádat. Právě v takových případech jako je Vaš si říkám, zda opravdu existuje nebe/peklo. Vaš si to evidentně nemyslel, protože už od dob války páchal zločiny a svědomí ani své vyšší odpovědnosti se nebál... Přeci jen si myslím, že rozhovor s ním měl asi proběhnout dříve než těsně před jeho smrtí, kdy mu již bylo přes 90. Možná by působil svěžeji a své názory by podával střízlivěji. Kdo ví. Takhle sledujeme jen starého dědka s dost pokřivenými vzpomínkami, jenže to u takto starých lidí není nic nového. ()

t.b.kat

Je to dokument o zaslepenosti, zatvrzelosti, krutosti a praktikách komunistického režimu a jich přisluhovačů (oblíbené slovo minulého režimu). Velkým mínusem tohoto dokumentu je prakticky absence historické analýzy z úst vědecké obce, a tak mimo jednoho historika, je pořad postaven na publicistech (kteří povětšinou neumí pracovat s historickým materiálem) a postavě Davida Černého, který dle mého v tomto pořadu neměl co dělat (vypípávané sekvence jeho názorů, typu kdo to mohl číst, jednoznačně charakterizují jeho krátkozrakost, kdy se není schopen ponořit do tématu, účelově zlehčuje, ironizuje a není schopen podrobné analýzy jak tehdejší doby, tak i praktikách tehdejších komunistů). Proto 3* ()

laurence

Ten člověk je chodící zlo, protože tomu zlu sám uvěřil. Dle mého názoru je nad námi Vyšší spravedlnost, která má všechno to, co chybí lidským soudům. Je mi Karla Vaše líto, protože tento poslední a jediný důležitý soud bude mít nejspíš velmi těžký. ()

kyron

No neviem, trochu mi vadila hudobná dramaturgia, zdalo sa mi že tak závažnú tému trochu odľahčuje, ale možno som to len nepochopil. Ale tá posledná Vašova veta o humanizme, to bol ozaj brutál... ()

Mathyen

aneb jak si jedna velká svině v klidu dožila s přesvědčením sama sebe, že jen vykonávala "sparvedlnost" a takových sviní plných zášti, zla a fanatické zaslepenosti bylo a bude vždy a všude strašně moc, ... dokument natočený, aby jsme nezapomněli!!! ()

Saxos

Dost zprzněný dokument ukazující spíš, jak si negenerál Vaš, krásně dožil s pěkným důchodkem, věku skoro 97 let. Klady: silné téma; dobové foto, spisy, záběry; utvrzení jistoty, že když se dá funkce správnému fanatickému volovi, tak se svým chlebodárcům vždy dobře odvděčí. Zápory: proč tam mlel David Černý; doplňující inscenační záběry - hrůza; vše vytržené z kontextu. ()

vito_s

Témata životních peripetií a charakteru dr Vaše jsou nevídaně nosná, přesto je obojí podáno velmi povrchně a tak nějak bez hlubší reflexe. Hrané pasáže kombinované s frajerským projevem umělce Davida Černého (proč má dokument "uvaděče"? a proč zrovna Černý?) spolu s hudebním podkresem a jistou klipovitostí místy sjíždějí až na hranici toho, co jde u pop-dokumentu vydržet: ba ta je místy překročena způsobem potkávajícím se s úrovní "novácké" reportáže z pořadu Na vlastní oči. Navíc školní opakování historického kontextu si zahrává s intelektem diváka, až má jeden pocit, že jde o jakési nedomrlé dílko určené pro promítání adolescentům po cestě na školní výlet autobusem žlutý. Ale proč vlastně ne, něco se dozvědět o tomto úskočném židovi není na škodu (hlavně z jeho výpovědí, kterých je bohužel v dokumentu málo). Škoda je ovšem to, že už patrně nikdo nezpracuje portrét tohoto zločince solidněji, zkrátka bez přepjatých emocí, s odstupem a trpělivým vysvětlením právního pozadí jeho neodsouzení. ()

miraporthos

Normálně uvažující člověk je v pokušení nehodnotit způsob zpracování dokumentu, nýbrž neuvěřitelný příběh tohoto člověka. Přesto, potenciál mravenčí práce při sběru faktů není asi úplně využit (i když jak chcete tolik zvěrstev vtěstnat do hodiny a půl), scénáristicky se dalo postupovat i jinak, než čistě chronologicky. Na druhou stranu musím ocenit několik vstupů zahraničních historiků, kteří se oprávněně pozastavují nad naším českým absurdistánem. Nicméně - tenhle dokument promítat a promítat, hlavně mladším ročníkům, na středních školách v hodinách dějepisu, protože nejděsivější je současnost, celá společnost je prolezlá bolševickými přízraky (bohužel ale až moc skutečnými), nakonec i ten p. Rychetský má evidentně máslo na hlavě.... ()

Michelle_S

Tento dokument budu rozdýchávat asi ještě dlouho… Příběh sadistického psychopata, který i skoro ve sto letech věří stále ve „svou věc“, má pocit, že se nikdy nedopustil ničeho špatného a že vždy jednal naprosto standardně a normálně. Právě v samotné účasti hlavního „hrdiny“ se skví pravá síla dokumentu. Fascinuje mě, s jakým klidem byl schopen vyprávět o svém "tažení" a nebál se používat slova jako svědomí, zákon, právo, humanismus… Na Vaše a jemu podobné je bohužel už zákon krátký, a tak zbývá jen doufat, že se smaží v pekle. Přestože se jedná o ošklivé události a odporné lidi, je správné si je neustále "připomínat" a nikdy na ně nezapomenout. Protože jakmile na ně zapomeneme, je docela dost možné, že až se mu jednou ocitneme tváří v tvář, tak to pravé zlo nerozpoznáme. ()

P/\/EL

velmi zajímavé téma divně zpracované (a divím se, že tak pozdě), forma nekompaktní, David Černý jako pěst na oko, i divý vypravěč, takto si fakt profi dokument nepředstavuju, ale hrané pasáže jsou pěkné, rozhovor s Vašem je v trošku horší kvalitě a ukázky z dokumentů jsou zase trochu nečitelné, spíše bych uvítal jejich předčítání, či titulky. Vašův příběh je zajímavý, ale vše by si zasloužilo lepší, vážnější zpracování, možná i záživnější, aby byl přístupnější více lidem. Jinak Vaš teda opravdu démon, ale pozor, jeden z mnoha a nad a pod ním jich bylo a horších, zodpovědnějích, bohužel nikdy pořádný peklo nezažil a ani nezažije..aspoň těch pár let...ve vyhrocených časech se mu dařilo, to byl potřeba....neřikám, že na Vaše házej všechno (rád se dívám na třeba německé dokumenty o nacistech, ty jsou serióznější, bez emocí, Vaš nejen psal, ale sám i mučil, vyslíchal, samozřejmě některé věci z jeho života mohou být sporné a obávám se, že pro ně nemusí být dostatek důkazů...kdoví), ten člověk byl nepochybně velmi iniciativní, skutečný špion, co hledal falešné špiony...no, uvítal bych více dokumentů o dalších lidech, třeba o tom Urválkovi apod. ()

Upswing

Dôležitý dokument o neuveriteľnej nespravodlivosti. Bohužiaľ slabej kvality. Materiál s ktorým tvorcovia pracovali bol asi natoľko bohatý, že sa v ňom podľa mňa často stratili a ten šašo Černý tomu veru nepomohol. Všetkým tým, ktorí by chceli o tejto boľševickej zrúde menom Karel Vaš vedieť viac, doporučujem skôr reláciu "Večer pod lampou: Komunistický prokurátor Karel Vaš" - je možné na stránkach sme.sk pustiť si jej záznam. Hosťom bol jeden z tvorcov tohto dokumentu Pavel Paleček. Je to obohatené o rozsiahly rozhovor s 90 ročným Milanom Píkom. Bolo to oveľa lepšie!!! ()

Jose...

Aneb smutný příběh bláznivého kata, jemuž za jeho "zásluhy" nedajli medaili. ----- Dokument, jež nemá za cíl být jakkoli úžasně sestříhán či zrežírován - jeho síla je ve výpovědní hodnotě. Samotné komentáře Vaše k různým akcím a vraždám působí trochu jako vytržené z kontextu, že tím co řekl, myslel něco jiného... ale ono to tak není, a to je na tom to nejhorší. A začínat komentář k vraždě slovy "Jednoho krásného dne..." je jasná ukázka šílenství. ()

radimhasalik

Docela drsný dokument o člověku, který nesl přímou odpovědnost za smrt nevinných lidí. Vůbec mi nevadí, že nedostal v dokumentu příležitost, aby se více "obhajoval". Neměl by se čím obhájit. Takto jeho vyjádření byly tečkou za každým milníkem jeho života. ()

rottencom

Cením záměr projektu, protože "kdo nezná svou minulost je odsouzen ji opakovat". Ale proč tam, propána Příroda, šaškuje David Černý??? Jeho přítomnost shodila vcelku seriozní dokument na poloviční bulvár... ()