Soudce a prokurátor, odpovědný za smrt nespočtu lidí, zemřel nepotrestán. Do konce života tváří v tvář faktům tvrdil, že má čisté ruce i svědomí, a že vždy stál na straně humánního pokroku... Na filmu pracoval Pavel Paleček se spolupracovníky pět let. Usilovně pátral v archivech, dokonce se mu podařilo získat dokumenty o Vašovi z ruských zdrojů, zpovídal vězně, kterým Vaš ublížil (mnozí mezitím zemřeli), pracovníky české justice a také známého historika studené války Marka Kramera z Harvardovy univerzity. Vaš, který zemřel v roce 2012 ve věku 96 let, byl zaníceným komunistou, přesněji fanatickým stalinistou. Třebaže za války nechal střílet československé vojáky, kteří už nemohli bojovat, jeho pochopové zavraždili roku 1945 v Postoloprtech na tisíc nevinných německých civilistů. Poté jako prokurátor a soudce odsoudil stovky nevinných na dlouhé roky do vězení, generála Heliodora Píku a dalších asi dvacet lidí dokonce k trestu smrti, a nikdy neuznal, že by dělal něco špatného. Patřil mezi hlavní likvidátory elity československé armády – statečné vojáky, kteří bojovali na západní i východní frontě. Vždy se prý řídil platnými zákony. Nikoliv – řídil se rozkazy z Moskvy. V padesátých letech ho na čas soudruzi zavřeli, nejspíš spadal do honu na Židy ve vysokých funkcích, ale po propuštění na svobodu pokračoval v kariéře jako historik dělnického hnutí. Česká justice nenašla způsob, jak vyslovit nad jeho činy pravomocný verdikt. Ano, Městský soud v Praze ho odsoudil, ale soud odvolací ho viny zprostil. Důvod byl jednoduchý: odvolání řídil bývalý komunistický vojenský prokurátor, který si tímto verdiktem hojil svou vlastní vinu. Vaš se staví do role oběti – vrcholem jeho nestoudnosti je tvrzení, že měl nárok na to, aby byl po listopadu 1989 povýšen do hodnosti generála. Autoři se rozhodli ilustrovat Vašovu činnost drobnými dotáčkami s herci. Úlohy moderátora se s úspěchem zhostil výtvarník David Černý – jeho netradiční vystupování otevírá filmu cestu zvláště k mladým divákům. (Česká televize)

Drom

Pan Vaš je v dokumentu naprosto neuvěřitelný, nevěděl jsem, zda se jeho logice smát nebo se jí děsit. Jeho pružné zásady a přizpůsobivé smýšlení dokáží obhájit cokoliv... ()

ROBOTER

A ten namachrovaný a sebestředný pravdoláskař Černý se svými "důležitými" vsuvkami a komentáři tam vystupoval jako proč? ()

Ozzy2

Navzdory tomu,že u hraných scén,kde je stříleno do prchajících vojáků a někteří mají záchvat smíchu,nezbývá mi,než dát 5 hvězd. Tento dokument by měl být povinně promítán ve všech školách po celém území naší vlasti. A to jen proto,aby byl konečně vymazán z vědomí národa mýtus o tom,jací byli ti nacisté zlí a čechoslováci ti hodní. Běhal mi mráz po zádech,něco tak krutého a absurdního by nevymyslel ani Quentin Tarantino. ()

candy_daze

Rozhodně přínosný dokument, jestli taky tak zábavný...to těžko říct. Téma je samo o sobě závažné a dramatické, ale zpracování ho právě snahou o další dramatičnost, která vyznívá ve výsledku hystericky, degraduje. ()

Koprska

Všimněte si, co se stane, když někdo extrémně až fanaticky k něčemu přimkne a jak jsou tito lidé nebezpeční... ()

dodona

Spracovanie priemerné, ale téma veľmi dobrá ale hlavne veľmi potrebná. Pamäť sa vie s ľuďmi v staršom veku veľmi zahrať, ale je až zarážajúce ako Vaš jedno vraví a verí tomu, čo vraví a na druhej strane čo hovoria jeho vlastné záznamy, svedectvá jeho obetí a dôkazy. Fanatizmus a radikalizmus v akejkoľvek forme vždy spôsobí len katastrofu a mali by sme si brať ľudí ako Vaš za odstrašujúce prípady. Z "No Bedřichu, pověz kolik chceš, 15 rokú nebo špagát? Však od toho sme právnici, to múžeme zařídit." ma mrazí doteraz. Dokument by mal byť povinnou výukovou látkou na hodinách dejepisu. ()

bono22vox

Nehodnotím kvalitu snimku po filmařske stránce, ale snímek jako takový, jeho výpověď pro nás, pro naše starší i budoucí. Nikdy nezapomenout!! To je to co si přeji aby každý cítil, po skončení tohoto dokumentu. ()

mira.l

To musela bejt ne-u-vě-ři-tel-ná svině. To především. Ale to zpracování...?? Já nevím, takové polovičaté, na pozadí komentáře pseudoumělce Černého se odehrávají hrané scénky, které připomínají špatnou grotesku. Celkově to na mě působí průměrným dojmem. ()

navabaca

Velmi důležitý dokument ve velmi průměrné kvalitě. Životopis justičního vraha působí místy rozjíveně, neupraveně a dokonce i trapně. ()

vozralec

Určitě je dobře, že takovýto dokument vznikl. Člověk se dozvěděl zajímavé informace. Vaš byl (jak by řekl Pepek Rychtář a Zdenda Macura) dobytek a hovado jedno špinavý, přesto mohl dostat více prostoru pro svá vyjádření (při natáčení na kameru údajně mluvil přes 8 hodin). Jednoho krásného dne... ()

JPO

Dobytek. Nejen na tento dokument by se měli povinně podívat všichni ti, kteří ještě dnes volí bolševika! ()

TSZ

Objektivně pojatý dokument o tom, jak jedna z největších sviní v českých dějinách díky naší justici nikdy nebyla odsouzena. ()

Karda

Nebýt v současnosti tolik populárního antikomunismu a vystoupení D.Černého,dám 5*.Takto to shazuje svými bonmoty(např. nad knižními "díly" K.Vaše) . Jinak hodnotím dokument ,nikoliv téma. To je natolik závažné ,že nějaké hodnocení na filmové databázi nemá význam. ()

Olafsson

Kvalitní svině, která žila v naprostém poblouznění.. Teď už se asi smaží někde v pekle... Je děsivé, že ani s takovými se náš postkomunistický stát nedokázal vypořádat a potrestat je... ()

subic

To je nějaký nízkorozpočtový nebo snad absolventský dokument nebo co to je? Krom hraných scének na mě dokument působí, jako kdyby byl natočený už o 20 let dříve. Podstatné je, že tohle je dokument o člověku, který odsoudil generála Píku, generála RAF Janouška, řadu dalších generálů a mnohé další. Nejenom že po válce konal vůli komunistické strany SSSR. Od mládí byl zrakově postižený, mimo to byl sám vězněn. Do armády se dostal v Buzuluku a pro jeho postižení k vojenskému soudu. A proto byl taková svině? Rozhodně a podle mě musel trpět i nějakou psychózou, stihomamem, pocitem méněcennosti apod. Už v Rusku byl neuvěřitelně mstivý. A když v roce 1948 přišli k moci komunisti, dostal možnost se pěkně rozvinout a ukázat jako prokurátor a soudce. ()

Binne

Souhrnem, narodíte se v roce 1906, matka je nevýrazná a sestra hloupá, protože se zajímá jen o hru na klavír a módu (a také je hloupá protože není bezpáteřní a sadistická psychopatka). V rámci vašich tužeb po dobrodružství jste nadšení z příchodu bolševického nového vzduchu (první světovou válku jistě nevnímal ale okolnosti po ní a nástup komunistické propagandy ano). Zapojíte se do této prapodivné agitace, ve které setrváte po dobu studií jakožto nejprůbojnější propagátor komunismu v první republice. Přichází druhá světová válka a s ní i příchod fašismu, který je sice milenkou/bratrem/dvojčetem, zkrátka jednou krví Vašeho milovaného komunismu jen s tím rozdílem, že má nějaké slušné vychování - to vy ovšem netušíte, nebo předstíráte, že netušíte. Po otřesných 7 letech (počínaje rokem 1938) přichází osvobození, jehož krvavý průběh vyčistí vzduch a udělá prostor lidem, kteří v sobě nosí úplně stejnou špínu, jako vůdci předchozí a padlé ideologie. Zde v podstatě začíná příběh plný krutosti, zinscenovaných procesů, zabíjení, poprav, mučení, vydírání, lhaní a zapírání. Tento člověk se dopustil strašných činů, a ani podstata svědomí mu nebránila v tom, aby se odvolával proti rozsudkům (Josef Urválek  jej zprostil obvinění a propustil na svobodu) nebo později napsal knihu "Má perzekuce v právním státě". Při sledování tohoto dokumentu mě zcela vážně napadlo, že to nejhorší čeho se Stalin dopustil bylo, že takoví lidé, jakým byl Karel Váš dostali prostor. A bohužel naše neschopnost vyrovnat se s minulostí nám bránila v tom, abychom vše rudé zakázali a řádně potrestali ty, kteří v době, kdy měli funkci a moc ničili, zabíjeli a utlačovali druhé. Dokument je v podstatě změtí výpovědí nejen Karla Vaše ale také těch, kteří měli tu "čest" se s ním setkat. Vedle toho jsme provázeni jeho životem a skutky, kterých se dopustil. Dokumentu bych vytkla hudbu, která mě z počátku velmi iritovala a přišla mi nepatřičná, poté také střih, který byl zmatený a nepůsobil plynule. ()