Režisér Patrice Chéreau, který je u nás znám především díky historickému velkofilmu Královna Margot, natočil ve příběh z dnešního Londýna, který vypráví o vztahu muže a ženy založeném na sexualitě a který, jak oba doufají, zůstane jen takto vymezen. Zprvu oběma vyhovuje vztah bez otázek a odpovědí, kdy nevědí nic o minulosti ani přítomnosti toho druhého. Erotické scény jsou sice plné neovladatelné vášně, ale zároveň smutku, chladu a odcizení. Nepsaná a nikdy nevyslovená pravidla tohoto vztahu poruší muž. Chce se dozvědět víc o ženě, která ho téměř mlčky navštěvuje každou středu a jednoho dne se rozhodne ji sledovat. (Česká televize)

StarsFan

Mark Rylance mě jakýmsi zvláštním způsobem fascinuje. V anglicky mluvících zemích patří mezi jednoho z nejuznávanějších divadelních herců. Když ho sledujete na jevišti, přijde vám neuvěřitelné s jakou lehkostí dokáže zahrát vše od stárnoucí, zamilované ženy po psychicky narušeného diktátora. Když ho fanoušci po představení osloví, působí nesmírně plaše, na druhou stranu vás ale na ulici sám spontánně pozdraví, pamatuje-li si, že jste na jednom z dřívějších představení byli v obecenstvu. Když si přebírá Tony, má vždy ty nejdivnější proslovy (2008, 2011). A když se konečně dostanu k filmu, ve kterém hraje hlavní roli, je to pravděpodobně ten sexuálně nejexplicitnější celovečerní film, jaký jsem kdy viděla. Dokonce i Shame působí v porovnání s Intimacy v některých ohledech docela nevinně, což je ještě zvláštnější, vezmeme-li v úvahu, že Intimacy o sexu jako takovém primárně vůbec není. Sex tu totiž pouze symbolizuje způsob, jak vyprávět vývoj vztahu dvou lidí, přičemž z každé jednotlivé sexuální scény můžete snadno vyčíst, jak o sobě hlavní postavy zrovna smýšlí. Občas z něj cítíte touhu po větším sblížení, občas provinilost, občas hněv. Intimacy je zkrátka o tom, že se nejméně osamělý můžete cítit s tím, koho prakticky neznáte, a že někdy k vyjádření svých pocitů nepotřebujete slova. A přitom všem je natočen po všech stránkách vysoce realisticky, což je zároveň nejsilnější aspekt filmu i jeho nejslabší místo. ()

BuddyO

Depresivní snímek ze života? Můž a žena si nejvíce rozumí do té doby, než promluví. Pak už jde všechno do háje. Začnou na sebe mít požadavky a zbytek už znáte. :) Intimita je spíše uměleckým snímkem, který rozhodně stojí za zhlédnutí. Až na pár, řekl bych, zmatených scén, plynula dějová linie hezky zpříma a autorům se dle mě podařilo přesně ukázat daný problém. Nebo danou realitu? 4* - 70% ()

Mahalik

Moc se mi líbila scéna, kdy se Muž a Žena hledají. Běhají po sychravém Londýně, kterej vůbec nepřipomíná ty opojný časy Notting Hillu, spíš éru feťáckýho Trainspottingu. Muž hledá jí, ona ho vidí, sleduje. On se otáčí a v hlavě mu šrotuje: "Tak kde kurva je?". Ona se choulí za pána v buse, hlavně ať ji nezáhlédne. Miluju hledání, otáčení se a setkání. Oba do sebe nakonec vrazili, ale setkání nebylo zrovna ukázkovým příkladem galantnosti. Chéreau nemá moc rád šťastné konce, ba ani já, byť jsem romantik jak poleno, ale v tomhle se filmu zastanu: můžete si myslet, že je to porno, můžete, já věřím, že je to o prostoru, o lidském bytí až za hrob a o světě bez keců. To je to, čemu věřím! ()

klukluka

Pornografický??? To jsem asi viděl nějakou cenzurovanou verzi..? Jay - pro mě osobně snad největší čuramedán, s jakým jsem se ve filmu setkal, s oblibou vyprávěl manželovi své milenky, že za ním jezdí na 2 hodiny. Ve skutečnosti jim na to vždycky stačily dvě minuty. Tak nevím...? Ten zásah do soukromí Claire byl pro mě nepřípustný a od té chvíle mě ten film přestal v podstatě zajímat. ()

pm odpad!

Nejsem stará, nejsem prudérní a nemám problém číst filmy, ale už dlouho mne nic neurazilo tolik, jako tohle veledílo. Čert vem, že použitý kondom nepovažuji za novou formu uměleckého sdělení, podstatné je, že tu potřebu jsem jim ani na vteřinu nevěřila...a je mi naprosto ukradené, zda si to ti dva dodnes rozdávají na podlaze, nebo už i na chodníku před domem, zda se nakonec jeden druhému představili, nebo se navzájem probodli. ()

• Ve filmu se hned několikrát, konkrétně v časech 20:13, 30:35 a 31:38, objevuje české lahvové pivo Budějovický Budvar. (alambert)

Tvůrci Tirzy a Venuše zavítají v dubnu do Prahy

Tvůrci Tirzy a Venuše zavítají v dubnu do Prahy

07.04.2012

Filmoví fajnšmekři mají jedinečnou příležitost shlédnout dva úspěšné snímky současné světové kinematografie a navíc se vůbec poprvé osobně setkat s jejich tvůrci. V rámci 22. ročníku mezinárodního… (více)