Milenci ze severního pólu

• Česko Milenci z polárního kruhu (festivalový název) (více)

Může-li existovat věčný sníh, proč by nemohla existovat věčná láska? Film s poněkud záhadným názvem Milenci ze severního pólu natočil španělský režisér Julio Medem v roce 1998. Příběh vášnivé a tajné lásky Any a Otta začal jednoho odpoledne roku 1980, kdy bylo oběma osm let. Potkali se ve škole a zamilovali se. Od té chvíle byl jejich osud doslova zpečetěn. Cokoliv je potkalo a jakkoliv je rodinné i vnější důvody rozdělovaly, jejich společná láska byla jedinou skutečnou jistotou v jejich životech.
Námět by se mohl zdát poměrně banální. To, co z něj však činí filmové dílo mimořádné hodnoty, je způsob, jakým jej talentovaný scenárista a režisér vypráví. Jak kdosi velmi trefně poznamenal: „...tento film je z těch, o kterých se dá těžko mluvit. Ten se prostě musí vidět!"
Magickou atmosféru vyprávění dotvářejí impresivní záběry Medemova kameramana Gonzala Berridiho, stejně jako působivá hudba dalšího Medemova stálého spolupracovníka, Alberta Iglesiase. Film byl nominován na národní cenu Goya za nejlepší původní scénář, na MFF v Benátkách 1998 byl uveden v hlavní soutěži. (Česká televize)

lineker

Oproti Sex a Lucia méně otevřené, více interní ( intimní ). Naopak příběhem opět dosahuje Julio do nejvyšších pater. A takové lovestory by mělo dát možnost divákovi většího prostoru při pohledu do duše hlavních hrdinů ( i když je sledujeme prakticky od dětství ). To mne u "Milenců" chybělo. Nedokázal jsem najít stoprocentní ztotožnění s jejich postavami. Při této konstelaci, potom může i ten artový vizuál působit lehce ošuntěle. ()

Nag0

Až po vzhliadnutí zisťujem, že tento film mal toho istého režiséra ako Sex a Lucia. Počas sledovania som si aj povedal, že mi to príde povedomé. Keďže je to španielsky film, prepojenie s Luciou bolo zrejmé a napokon to všetko do seba zapadlo. Aká to náhoda všakže, práve pri tomto filme. Ako predchodca mi celé vyústenie ale neprišlo až tak premyslené, a dej celkovo bol o niečo slabší ako u neskoršieho Medema. ()

Sejkorka

Zajímavý scénář, příběh přitažený za vlasy. Možnost volby happy end / sad end ? Opravdu byl děda z Finska účastníkem občanské války ve Španělsku (tj. Byl ročník nejméně 1916, v době, kdy se odehrává film, by mu bylo minimálně 90. A co to Ottovo letadlo ? Doletělo by ze Španělska k polárnímu kruhu? A jak by vysvětlil, proč tam letěl. Atd., atd. U takového filmu by měl člověk přemýšlet o jiných věcech …. ()

Mezerník

Nečekaně chladné - jako ten polární kruh. Dobré nápady, které ale bohužel nefungovaly, působilo to příliš akademicky. Ne, tohle není druhý Sex a Lucía, ani třeba Amélie. ()