Milenci ze severního pólu

• Česko Milenci z polárního kruhu (festivalový název) (více)

Může-li existovat věčný sníh, proč by nemohla existovat věčná láska? Film s poněkud záhadným názvem Milenci ze severního pólu natočil španělský režisér Julio Medem v roce 1998. Příběh vášnivé a tajné lásky Any a Otta začal jednoho odpoledne roku 1980, kdy bylo oběma osm let. Potkali se ve škole a zamilovali se. Od té chvíle byl jejich osud doslova zpečetěn. Cokoliv je potkalo a jakkoliv je rodinné i vnější důvody rozdělovaly, jejich společná láska byla jedinou skutečnou jistotou v jejich životech.
Námět by se mohl zdát poměrně banální. To, co z něj však činí filmové dílo mimořádné hodnoty, je způsob, jakým jej talentovaný scenárista a režisér vypráví. Jak kdosi velmi trefně poznamenal: „...tento film je z těch, o kterých se dá těžko mluvit. Ten se prostě musí vidět!"
Magickou atmosféru vyprávění dotvářejí impresivní záběry Medemova kameramana Gonzala Berridiho, stejně jako působivá hudba dalšího Medemova stálého spolupracovníka, Alberta Iglesiase. Film byl nominován na národní cenu Goya za nejlepší původní scénář, na MFF v Benátkách 1998 byl uveden v hlavní soutěži. (Česká televize)

milancecil

Velmi křehký film, s citlivou nadsázkou až k hranici podivné úsměvně trpké parodie, ukazuje nám na životech ústředních postav, chlapce jménem Otto a dívky jménem Anna, jak nám podivuhodným způsobem osud míchá událostmi v životech a tím i našimi životy jako takovými, ač se třeba sami sebeurpuněji snažíme držet nějakého naplánovaného životního směru, prostě co se nám nemá stát, tak se nám jednoduše nestane a naopak, máme-li být třeba s někým osudově spojeni, tak jako právě Otto s Annou, spojíme se s ním, tak zvláštně tajemná a neviditelná jsou pravidla osudu, až když se ohlédneme v životě zpět, uvidíme tu promyšlenou mozaiku vyskládanou z událostí, kterých jsme byli často nedobrovolně učastni, i když to vše prožívané bylo zprvu naprosto nepochopitelné, vnímané námi jako zlomyslná náhoda, dává to náhle velmi hluboký smysl, ano, asi nic se nám nestává jen tak, přijměme tedy s pokorou tuto podivuhodnou hru, i když je k nám zdánlivě krutá a nespravedlivá. ()

darwin

Zajímavý pohled na téma nahodilosti. Medem originálním způsobem ukazuje, že životem a láskou zvláště vládne souhra náhod. Duální konec pak nabízí divákovi možnost vybrat si. "Čekám na největší souhru náhod svého života." ()

r_t_fish

Jeden ze tří nejkrásnějších Medemových filmů, než začal poněkud popově opakovat sám sebe (další dva skvělé jsou Země a Krávy). Může působit líbivě, ale tady mu věřím. (Kdo vymyslel tak nápaditě šifrovaný český název? Proč proboha severní pól, o který se příběh neotře ani v náznaku, zatímco kruhy nejen polárními se to ve filmu jen hemží?) ()

bila.tecka

Dávám plný počet bez špetky výčitek. Od Julia Medema by se měla učit ta neumětelská hollywoodská sebranka, která vyrábí romantické srágory jak na běžícím pásu. Milostná romance se dá prožít, byť jen nezúčastněně. Příběh Any a Otta je všední a snad i lehce fádní, co jej odlišuje od ostatních párů, je míra "spirituality". Té nepopsatelné esence, která pulsuje mezi dvěma lidmi a dokáže je svázat nebo přitáhnout k sobě. Nádhera s hořkým koncem. ()

aquiver

Julio Medem je výjimečný a skvělý filmový tvůrce. Sice mi zpočátku nesedl styl vyprávění, ale závěr byl již s obrovským emočním dopadem. Úchvatný film plný umění a zvláštní, nepopsatelně nádherné osobité atmosféry! 90 % ()

DannyBoy80

Zajímavá pomalu plynoucí romance, pršpikovaná osudovými setkáními, nesetkáními a náhodami. Příběh se točí kolem 6ti lidí, kteří se navzájem ovlivňují většinou velkými náhodami. Dalo by se říct, že těch náhod je až velká sposta, že by se dalo říct, že celý film je jedna velká náhoda. Ale ono to funguje a zapadá, a člověka co chvíli něco ve filmu překvapí, nějaká náhoda nebo zvrat. Hlavně závěr je velmi silný, naštěstí to netočil nikdo v Hollywoodu, prtože ti by závěr zdupčili a festovně přisladili. Takto to byl velice stylový závěr. První film od Madema mě přesvědčil, takže zvažuju návštěvu kina a jeho nového filmu. ()

Ixbalanke

Velmi zvláštní film s velmi nehezkým koncem, ale tím je to zajímavější. Ne vždy náhody značí šťastný konec, i když chybí málo, aby šťastný byl. Příjemný lehký pesimismus. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Mein Name ist Otto. Otto." "Otto? El piloto."     Príbeh o nezvyčajnej osudovej láske, o kruhu života, či iných kruhoch (polárny). Snímka ma dokázala strhnúť výborným emocionálno-mysterióznym nábojom, výbornou hudbou Alberta Iglesiasa i pútavým dejom s množstvom zvratov, akurát na konci vo mne ostal pocit, že to bolo celkovo tak trochu nasilu vykonštruované. Príbeh odohrávajúci sa v priebehu mnohých rokov je zaujímavo podaný z dvoch rôznych perspektív (Otto/Anna), pričom som mal menší problém s tým, že predstavitelia stvárňujúci hlavných hrdinov v rôznych časových obdobiach sa na seba takmer vôbec nepodobajú (vypuklé to je najmä vtedy, keď sa mladá kráska odrazu zmení na o trošku staršiu špatu). Inak "Milenci ze severního pólu"? To akože vážne? Tu opäť raz niekto zahviezdil.     "Je dobré, že život niekoľko kruhov. Ale môj život sa otočil len raz, pričom kruh nie je uzavretý. Tá najdôležitejšia časť stále chýba." ()

geimz

Taký pekný komorný film, ktorý vyslovene nič nové neprináša, ale zato je veľmi pekne jemne spracovaný. Krásny záver. ()

kritiklon

Precizní tvůrčí práce. Amíci, co točí své slaďárny by si měli vzít příklad. Takto se točí romantické drama. Ano, tento snímek lze skutečně nazvat filmovým uměním! Zde je vidět vytříbený cit pro filmařské řemeslo ale i lásku k filmu. "Milenci ze severního pólu" mají neuvěřitelnou hloubku a emocionální náboj a city hlavních představitelů sálají z každého záběru. Především smutky, trápení, starosti a radosti jejich společného souznění jsou velice zřejmé a realisticky ztvárněné ( ano! herci zaslouží 1* ). A přes to vše, je však celý průběh snímku zahalen jakousi depresivní šedí a ponurým závojem z kterých mrazí. Život je zkrátka černobílý což je nakonec zjevné i v Anniných očích - 5* za 87% ()

kukentipla

O čem to je? Otto a Ana jsou nevlastní sourozenci. Jejich vztah postupem časem přeroste v zakázanou lásku v té nejčistší podobě. Co já NATO? Dvě věci nikdy nekončí kruh a čas. Láska je stejně krutá jako milosrdná. Medem diváka citově ždímá do morku kosti ohánějíce se přitom tím co mu jde nejlépe. Tedy prolínáním několika časových rovin na pozadí nepředstavitelně krásného vztahu dvou lidí. Podobné filmy : Vše od Medema. ()

RomanHyde

Medeme tohle ti tedy nepapám. Mám pocit že ti tvá vize přerostla přes hlavu, nechal jsi se ji pohltit a snažil jsi se všechny obalamutit uměleckým pojetím bez pevných základů kvalitního scénáře. Děj , vlastně souhry náhod jsou tak neuvěřitelné, až jsou místy legrační a to doslova deklasuje celé tvé vizuální podání (a to snesu velkou nadsázku ve prospěch umění). Medeme na tvou hru jsem bohužel nepřistoupil a proto tě nemohu za toto dílko pochválit. Ne Medéme, opravdu nebavíš mne, Sex a Lucia taky ne a proto už ti asi další šanci nedám. Medeme nejsi dobrý vypravěč! ()

neneka

Mám hodně ráda filmy Julia Medema a zrovna tenhle byl "můj" první od něho... ta mysterióznost a skládání nálad a momentů jako puzzle. Složil je, i když pro mě v závěru docela smutně, ale filmový zážitek veliký. ()

Vesecký

Mysterióznost tohoto filmu zřejmě spočívala na jeho konci, který jsem zjevně nepochopil. Skončil setkáním u německého pilota Otty nebo smrtí Any pod koly autobusu? Do té doby to bylo jasných pět hvězdiček a jeden z nejlepších filmů, co jsem letos viděl. Takhle bohužel při svých sympatiích ke španělskému umění musím jednu ubrat. Film byl jinak výborně udělaný, jakási dvojitá ich-forma vyprávění je něco, co bych v povídkové tvorbě někdy rád zkusil. Láska dvou nevlastních sourozenců až za hrob. Asi tedy opravdu až za hrob. ()

dvd-L

Chce-li člověk začít měnit svět, musí začít u sbe; chce-li člověk svět zachránit, musí zachránit nejprve svůj život. ()