Meč v kameni

Animovaný / Rodinný / Fantasy

USA, 1963, 79 min

George Bruns

Walt Disney

Ruční kresba i animace, velice roztomilá klasika. Bavily mě jednotlivé scénky, nápady v nich i humor, založený nejčastěji na potrhlosti Merlina, jeho vizích daleké budoucnosti a jeho výrovi Archimedovi. Nicméně jinak je film opravdu jenom sledem příhod a scének bez uceleného děje. Samotná artušovská legenda je zcela vedlejší a vlastně by tam ani nemusela být. Zkrátka starý čaroděj (Merlin) potká malého kluka (Artuše) a ujme se jeho výchovy. Teprve v posledních pěti minutách filmu se kluk dostane do Londýna, kde, aniž by k tomu předešlý děj jakkoliv směřoval, náhodou vytáhne meč z kamene, bez okolků a dramat je prohášen králem a je konec...(23.1.2018)

"Ve vzdělání v tom je síla" Nádherná magická pohádka, která pěkně popisuje mladí krále Artuše. Především nejlepší jsou Merlin a jeho sova, protože ti příběhu dodávají správnou šťávu.Neustálé přeměňování v různá zvířata a následný magický souboj to všechno jsou věci, které naše děti upoutaly a i mě se to zamlouvalo. Tudíž za pět. P. S. Nejlepší byl Merlinovo oblečení po návratu z Bermud.(18.8.2014)

Dalsi u nas neznama klasika, ktera pritom ma jednu z nejlepsich postav Disneyho filmu - carodeje Merlina. Starik obeznameny s historii i budoucnosti lidstva, bezstarostne vypravejici malemu Artusovi o lokomotivach, letadlech nebo televizi, dava lehce zapomenout na slaboucky pribeh, z ktereho vystrihat vsechny odbocky, vydal by na standartni serialovou epizodu. Presto jedna z tech nejlepsich disneyovek, predevsim diky svemu humoru pripominajicim klasiky Asterixe a Obelixe, ktera je ke vsemu oprostena od klasicky kycovite romanticke linie (az na kratouckou cast s veverkou, dalsi sexy animovanou postavou, tentokrat zvireci - neco se mnou, ale i s vytvarniky, neni v poradku - to uz bude snad animovana perverze). Sympaticka podivana, ktera jeste tezi z napadu, a ne cukrkandlovosti.(17.11.2008)

Veleprůměrný animák, co velmi vzdáleně vychází z Artušovské legendy (což znamená, že je tam meč v buližníku a postavy jménem Merlin a Artuš), ale páchají se tu především humory na téma "Merlin je senilní blborák" případě "Merlin se mění na zvěř" a nejlépe "Merlin i Artuš se mění na zvěř a balí nezletilé samičky veverek." Jinými slovy, jako film pro děti, co běží v tv v sobotu dopoledne je to zcela ok a o nějakém zestárnutí se moc mluvit nedá (i animace vypadá obstojně), ale nic, co by bylo z jakéhokoliv ohledu nadprůměrné kvality a není tu nic, co stojí za to vidět.(26.1.2016)

• HiddenDragon

Dnes uz je takova konkurence v anim. filmech, ze tyhle starsi kousky musi byt zatracene dobre, aby s modernimi mohly souperit. A tenhle snimek na to bohuzel nema. Jako zaklad mu slouzi legenda o Artusovi, presneji kniha Americany velmi oblibeneho angl. autora T. H. Whitea (ze serie Kral byvaly a kral budouci - http://en.wikipedia.org/wiki/The_Sword_in_the_Stone ). V disneyovskem podani je vsak dej jen sled vice ci mene povedenych scenek, defacto bez nejakeho hl. pribehu. Zkratka stary kouzelnik Merlin se buhviproc hodla ujmout vychovy mladeho Artuse, aby z nej bylo neco poradneho. Tot vse. Vychova se sklada z radoby alegorickych premen ve zvirata - rybu, veverku a vrabce, kdy se pokazde Artus uci nejake zivotni moudro (jak si jit za svym, o lasce, o dobru a zlu...). Neni to podle me zrovna jednoznacne, co tim chteji autori rict. Zvlast deti asi myslim vyznam techto premen moc nepochopi, protoze to neni dvakrat dobre promysleno a dotazeno do konce. Spis to pusobi jen jako humorne skece, doplnene o kouzla a prupovidky s vyrem Archimedem. Hudba neni spatna, ale animace (samozrejme klasicka) je uz slabsi a hlavne mi cela eskapada s vychovou prijde nedomyslena, jelikoz na konci neni poznat, co z toho tedy Artusovi pomuze byt dobrym kralem, neni z toho patrny zadny vysledek a smysl, zadna pointa. A to je nejvetsi minus. Konec je proste utnuty a "pribeh" jaksi skoncil nez opravdu zacal.(29.9.2014)