Meč v kameni

Animovaný / Rodinný / Fantasy

USA, 1963, 79 min

George Bruns

Walt Disney

"Ve vzdělání v tom je síla" Nádherná magická pohádka, která pěkně popisuje mladí krále Artuše. Především nejlepší jsou Merlin a jeho sova, protože ti příběhu dodávají správnou šťávu.Neustálé přeměňování v různá zvířata a následný magický souboj to všechno jsou věci, které naše děti upoutaly a i mě se to zamlouvalo. Tudíž za pět. P. S. Nejlepší byl Merlinovo oblečení po návratu z Bermud.(18.8.2014)

Velmi divný film, který navzdory názvu ukáže meč jen na začátku a pak až na úplném konci. Zbytek příběhu je naprosto o něčem jiném a bohužel také velmi zmatený. Merlin je zde šílený zmatený čaroděj, Artuš vychrtlý mladík a Archimedes sova. Jediným pozitivem filmu byl naprosto šílený souboj Merlina a čarodějnice a pak samozřejmě závěr. Ale nebuďme jen negativní. Animace byla opět kvalitní a také hudba stála za to. Důkazem budiž nominace na Oscara. Výsledné hodnocení: průměrná disneyovka.(12.4.2016)

Dalsi u nas neznama klasika, ktera pritom ma jednu z nejlepsich postav Disneyho filmu - carodeje Merlina. Starik obeznameny s historii i budoucnosti lidstva, bezstarostne vypravejici malemu Artusovi o lokomotivach, letadlech nebo televizi, dava lehce zapomenout na slaboucky pribeh, z ktereho vystrihat vsechny odbocky, vydal by na standartni serialovou epizodu. Presto jedna z tech nejlepsich disneyovek, predevsim diky svemu humoru pripominajicim klasiky Asterixe a Obelixe, ktera je ke vsemu oprostena od klasicky kycovite romanticke linie (az na kratouckou cast s veverkou, dalsi sexy animovanou postavou, tentokrat zvireci - neco se mnou, ale i s vytvarniky, neni v poradku - to uz bude snad animovana perverze). Sympaticka podivana, ktera jeste tezi z napadu, a ne cukrkandlovosti.(17.11.2008)

Tohle nemá vůbec nic společného s legendou o králi Artušovi, čarodějovi Merlinovi (ten mi hodně připomíná Karla Heřmánka z filmu O ZAPOMNĚTLIVÉM ČERNOKNĚŽNÍKOVI), rytířích kulatého stolu (kteří ve filmu ani nebyli), Guineveře a Lancelotovi (samozřejmě museli být vynechaní z filmu, když je to pohádka pro malé děti) a meči Excaliburovi. No prostě je to tak upravené do dětské podoby, aby se děti nemohly dozvědět pravdu, až se z toho stala naprosto smyšlená pohádka, která ještě k tomu nudí. [258. hodnocení, 23. komentář, 73%](25.5.2019)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $22,182,353Tržby Celosvetovo $-Tržby za predaj Blu-ray v USA $825,792 //počet predaných kusov 33,085Tržby za predaj DVD v USA $4,604,362 //počet predaných kusov 216,156║ Mierne uletené a hlavne pokiaľ ide o dobu vzniku, príbeh je len spojivo pre smršť bláznivých scénok. /80%/(27.3.2010)