• slovenský

Animovaný / Muzikál / Rodinný

USA, 1941, 64 min

Ben Sharpsteen

Walt Disney

Tenhle film jsem bohužel během svého dětství vůbec neviděl. Ale věděl jsem, že by se mi líbil, protože mamka mi jako dítěti koupila knížku, kde byl příběh popsaný a to doplňovaly původní obrázky z filmu. Ten příběh jsem prostě miloval a pamatuji si, že před spaním jsem chtěl po mamce, aby mi četla jen tohle. Pak začal vycházet dětský časopis Dumbo a bylo jasné, že mi ho mamka prostě musí kupovat, protože tou dobou už jsem ten příběh miloval a tohle bylo ještě něco navíc. Ale i přes to všechno jsem ten film nikdy neviděl, pouze jsem ho znal z vyprávění. Až teď, ve svých 21 letech, jsem dostal poprvé možnost se na zfilmovaného Dumba podívat. A nebyl jsem zklamán. Ba právě naopak, film splnil veškerá má očekávání a potvrdilo se mi, že ten film je opravdu tak překrásný, jak jsem si ho představoval. Takže i když jsem ho viděl až v rané dospělosti, tak přesto mne provázel mým dětstvím a já ten příběh miloval a miluji ho dodnes. To je prostě pro mne klasika, která nikdy nezestárne a která stále bude mou nejoblíbenější animovanou Disneyovkou, ať se děje cokoliv. Celé je to úžasný příběh, který se prostě musí líbit i dospělým a proti kterému snad nikdo ani nemůže nic mít. Takže nejen díky nostalgii, ale především díky kvalitě filmu i celého příběhu o jednom malém sloním outsiderovi uděluji pět hvězdiček.(4.1.2009)

• Morien

(1001) -"Did you ever see an elephant fly?" -"Well, I've seen a dragonfly." No sakra, pod vší tou "roztomilostí" se skrývá velmi temný příběh, což sice kvituji s povděkem, ale jinak mám přesně pocit, že to je kombinace kraťasu roztaženého na celovečerák a příkazu shora po předchozích finančních propadácích udělat film za co nejméně peněz. A karikovat animátory, co stávkovali, aby za svou práci dostali pořádně zaplaceno, jako opilecké klauny, to je docela sviňárna.(5.11.2018)

Dumbo je čtvrým filmem studia Walta Disneyho a jedním z nejkratších z jeho celovečerních filmů. Měl Disneymu nahradit finanční ztráty z Fantasie, takže u Dumba se studio soustředilo na jednoduchost a úspornost. I přesto je to film s jiskrou a plný něhy. Předlohou mu byl příběh pro děti, který napsala Helen Aberson. Výroba filmu probíhala v průběhu 2. světové války a válka je v příběhu i zmíněna. Nejlepším, tedy jidiným, kromě maminky, přítelem slůněte se stane myšák Timothy. jak je ukázáno ve filmu, sloni je myší bojí, ale jeden nikdy neví, kdo se stane jeho spojencem ve zlých časech.(18.4.2014)

Jeden z prvních filmů Watla Disneyho, který je určen speciálně pro děti. Narozdíl od Sněhurky či Pinocchia, které oba obsahují podprahové informace a snaží se o jakouž takouž realičnost, Dumbo je prostě hodinová pohádka plná extrémně roztomilých situací, nerealistických animací a jednoduchého příběhu. Ale jak už to tak bývá, vyjímka potvrzuje pravidlo. Dumbo se totiž v jedné scéně napije vody smíchané s nějakou kořalkou a zažije naprosto šílené delirium plné tancujích různobarevných slonů, psychoefekty a crazy hudbou. Prostě první drogový zážitek, který s přehledem konkuruje např. Trainspottingu či Requiemu za sen. Už jen za tuto scénu si snímek zaslouží 4 hvězdy.(31.1.2016)

Konečně jsem si doplnil mezery v základním vzdělání. To, že děti nosí čápi, už samozřejmě dávno vím díky sexuální výchově ve škole, ale teprve díky tomuto filmu jsem se dozvěděl, že stejnou službu činí i ostatním zvířatům. Takže tajemství zrození mám zmáknuté na jedničku, zbývá už jen vyřešit podružné problémy, jako třeba kam ti čápi na ty mláďata chodí a jestli nosí i sami sobě čápata? Nebo jim je na oplátku přináší třeba kos nebo vrabec? Jinak na můj vkus trochu moc krutý film, slůněte a jeho maminky mi bylo imrvére líto, což nezachránil ani relativně šťastný konec, neb trval jen krátce. Výbornou scénou je stavění stanu, kde dělníci zpívají, že nic jiného neumí a budou tuhle práci dělat pořád... z toho mrazí. Parádně mě naštval uživatel Illioplius, ten geniální postřeh s chobotem a hrochem jsem se chystal napsat taky!(26.3.2013)

• - Jedná se o jediný animovaný film studia Disney s hlavním hrdinou, který ve filmu nepromluví jediné slovo. (Mr.Hudson)

• - Rozpočet: $950,000. (CrypzzXD)

• - Prezident Harry Truman sa pri svojej návšteve Disneylandu v roku 1957 odmietol odviezť na Dumbovej atrakcii, pretože slony sú symbolom republikánov. (Raccoon.city)