• slovenský

Animovaný / Muzikál / Rodinný

USA, 1941, 64 min

Ben Sharpsteen

Walt Disney

Dumbo je čtvrým filmem studia Walta Disneyho a jedním z nejkratších z jeho celovečerních filmů. Měl Disneymu nahradit finanční ztráty z Fantasie, takže u Dumba se studio soustředilo na jednoduchost a úspornost. I přesto je to film s jiskrou a plný něhy. Předlohou mu byl příběh pro děti, který napsala Helen Aberson. Výroba filmu probíhala v průběhu 2. světové války a válka je v příběhu i zmíněna. Nejlepším, tedy jidiným, kromě maminky, přítelem slůněte se stane myšák Timothy. jak je ukázáno ve filmu, sloni je myší bojí, ale jeden nikdy neví, kdo se stane jeho spojencem ve zlých časech.(18.4.2014)

Podla mňa Disneyho najkrajšia rozprávka vôbec. Keď som bola malá tento príbeh malého sloníka ma za televíznou obrazovkou dokázal držať večnosť. Hlavne úvodná scéna s padajúcimi mláďatami a samozrejme geniálny vláčik. Aj po rokoch som si to znova rada pozrela. A efekty? Podla mňa na vtedajšiu dobu dobré.(28.10.2013)

Jedna z nejkrásnějších pohádek vůbec. Jako malá jsem to milovala. VHSka u nás jela pořád :) Příběh o malém roztomilém slůňátku jménem Dumbo, kde se často zpívá a všechno dobře dopadne. Krásné zpracování, výborné písničky, úžasný český dabing. Prostě taková veselá pohádka – omyl! Nedávno jsem Dumba viděla znovu (už jako dospělá) a musím říct, že ve mně vyvolal úplně jiné pocity než před lety, což ale nemyslím, že je špatně. Malého Dumba všichni kvůli jeho ouškům nezřízeně šikanují a mně to rve srdce. Ale i tak jako před lety – všechno dobře dopadlo a mně se moc ulevilo :)(11.1.2016)

To bylo tak hezoučké...! Možná se mnou někdo nebude souhlasit, ale ta animace je ve své nedokonalosti paradoxně mnohem silnější než přesné, avšak často velice chladné počítačové výtvory posledních X let... Navíc ten příběh je ohromně kouzelný a hravý, místy dojemný, ale ne nějak přehnaně sentimentální. Vtipná byla i taková jemná ironie, např. při zobrazování nadutých slonic. Dumbo ani nepodlehl nějakému moralizování, jak tomu bylo třeba později ve Lvím králi. No a když k tom přičtu na svou dobu dost překvapivou scénu s růžovými slony.... Dumbo byl vlastně průkopník psychedelie..:-))(27.7.2006)

Úspěšná resuscitace Disneyho studií - po poměrně neúspěšných a velice nákladných velkofilmech (ve spojení s tehdejší situací ve světě) byli tvůrci nuceni šetřit, ovšem opět se jednou potvrdilo okřídlené "v jednoduchosti je síla". Prostý děj a sázka na roztomilého hlavního hrdinu a jeho dojemný osud. Nucené utažení opasků očividně mistrům v oboru, kteří se na tvorbě Dumba podíleli, prospělo. Skvělá je ale i kompletní zvuková stopa (tady je třeba ocenit i český dabing, obvzláště zpěv Jiřího Korna, který se originálu přinejmenším vyrovná). Nezapomenutelná je též scéna s růžovými slony, ve které se odráží vliv tehdy stále aktuální avantgardy. Jednoznačně pohádka číslo jedna mého srdce!(22.5.2012)

• - Patrí medzi najlacnejšie a najrýchlejšie produkované diela: animátori využili neprítomnosť „maximalistického“ šéfa, ktorý bol na služobnej ceste. (Hystory)

• - Údajně se jedná o nejoblíbenější film Walta Disneyho. (Mr.Hudson)

• - Jedná se o jediný animovaný film studia Disney s hlavním hrdinou, který ve filmu nepromluví jediné slovo. (Mr.Hudson)