• slovenský

Animovaný / Muzikál / Rodinný

USA, 1941, 64 min

Ben Sharpsteen

Walt Disney

"...Růžoví sloni jdou..." Nezapomenutelná pohádka, která překonala generace filmu a i dnes je stále koukatelná. Jako malý jsem měl příběhy létajícího slona Dumba moc rád a ani v dnešní době mě to nezklamalo. Mimochodem, ve scéně kde se staví cirkus lze vypozorovat lehce rasistický podtext a za další; principál je celou dobu běloch, dokud ovšem šéfuje situaci. Jakmile totiž dostane výprask od paní Jumbové, na tuto scénu se promění v černého principála. Těžko říct, jak to bylo tenkrát zamýšleno. Každopádně film z roku 1941, který baví děti po celém světě i v roce 2014... tomu říkám úspěch. Za mě možná trochu nadhodnocených pět hvězd, ale nostalgie tu dělá opravdu hodně.(8.5.2014)

Mně se to líbilo moc a je mi jedno, že je to animáček od Disneye pro děti. Právě proto. Ten rukopis je tam jasný, je to klasická práce. Příběh je dojemný, akorát jsem čekala víc létání, ale i tak to bylo zábavné a především roztomilé, taky bych brala domů jednoho takového sloníka. Na to, že to bylo natočeno roku 1941 to ale vůbec nevypadá. Krásná animace, nádherné barvičky, všechno detailní a zajímavě dispozičně řešeny třeba mapy (jak čáp hledá tu správnou maminku v očekávání). Je tu i poučení nebo spíš povzbuzení, že i když je jedinec odlišný a ostatní se k němu otočili zády, nemá se vzdávat a zkusit něčeho dosáhnout. I když je pravda, že ta opilecká scénka je trochu scestná, přece jen na to koukají děti a i ty halucinace byly na můj vkus o krapet delší než by se hodilo, ale zase byly krásně barevné, stačily třeba jen tři barvy na černém podkladě a dostaly jsme dva krasobruslící sloníky. I když je fakt, že malý Dumbo se svým myším kamarádem na mol byli srandovní :)(2.10.2014)

Milá rozprávka, aj keď by ma neprekvapilo, keby práve filmy tohto druhu zakorenili v deťoch nesprávne stereotypy o zvieratách, ako napríklad, že slon pije cez chobot, alebo že hroch môže spať pod vodou. Musím sa priznať, že ma to aj trochu nudilo – hoci mám kreslené rozprávky rád –, ale pre deti to je zaiste iný zážitok.(24.2.2013)

O tom, ako premeniť svoju nevýhodu na svoju výhodu, či o krutosti okolia, kde sa niektorí vysmievajú z nedostatkov, no pár dobrých rado pomôže. Síce nosenie detí bocianmi, sedenie na oblakoch, lietanie pomocou uší a možno aj iné malé detaily sú v tomto filme priam stereotypné nezmysly a vytvorené mýty pre deti, no ako také je to krásne, je to rozprávka, ktorú som mal už vo forme knižky ako dieťa a veľmi sa mi páčila. Animácia je taká tá stará škola, dosť príjemné pre oči.(3.4.2014)

Pokud nepočítám hudební úlet Fantazie, tak Dumbo je první Disneyovka, která není podle klasické pohádky. Příběh je jednodušší, stejně jako animace. Je to v podstatě jednoduchá záležitost o sluněti s velkýma ušima, který uprostřed cirkusu hledá své právo na štěstí. Potěšila mě animovaná psychedelická část, překvapilo kolik emocí se dá vyjádřit obyčejným chobotem a pobavily různý narážky na svět (slonice ala pavlačové drbny, vrány ala černošský big band). Je to pěkná pohádka, ale ne na 5*.(7.7.2016)

• - Údajně se jedná o nejoblíbenější film Walta Disneyho. (Mr.Hudson)

• - Rozpočet: $950,000. (CrypzzXD)

• - Jedná se o jediný animovaný film studia Disney s hlavním hrdinou, který ve filmu nepromluví jediné slovo. (Mr.Hudson)