Cooltúra

(festivalový název)
  • Slovensko Cooltúra (více)

Úsmevný, ironický, ale zároveň i vážny film o zmysle a stave slovenskej cooltúry. Cooltúra sa stala jednou z ďalších zložiek obchodu. Tým pádom jej kvalita podlieha komerčnému záujmu oveľa viac ako pred rokom '89, čo ju transformovalo do rôznych ľahšie stráviteľných žánrov otáznej kvality. I napriek tomu, že k došlo k spoločensko-cooltúrnemu uvoľneniu, naša cooltúra stále hľadá svoju identitu. V tomto cooltúrnom dospievaní je zložité sa zorientovať. Nové médiá a internet sa stali najrozšírenejšou formou jej šírenia. Došlo k zásadnému odlivu divákov z tradičných cooltúrnych podujatí. Objavili sa nové cooltúrne fenomény súvisiace so zmenou životného štýlu. Ako teda dnes vyzerá ona slovenská cooltúra? (oficiální text distributora)

larelay

pre mna osobne doslova kulturny sok. niektore sceny (Rozboril, ukaz kozy/pi*u) som musela pauznut a keby som fajcila, asi si idem von zapalit. takto som to musela iba rozchodit. niektore pasaze boli uzasne, mala som pocit, ze pozeram nejaky fajnovy hudobny klip (Slopna a Velka noc), az kym som si neuvedomila, ze keby tam bolo moje dieta, vo veku tych chalanov, tak neviem neviem. tie zarezy v pocte poharikov boli desive! je pravda, ze ceresnicka na torte prisla na zaver. miting Smeru a tamto cudo pre mladych nabozenskych fanatikov. ciste peklo, we are fucked, people! je mi uplne jedno, ze je dokument povrchny, ze nejde do hlbky, ale na co? ved takto to realne je, takto to funguje, takto to ludia chcu, takto to ziju, taketo je jednoducho nase Slovensko. ja som kazdopadne rada, ze mam svoju bublinu, bez vsetkych tychto pre mna osobne, sialenosti. stale nechapem. nestiham. ()

H4ku11

Nič až také šokujúce som tam nevidel. Myslel som si, že film predstaví ešte horšie veci, o ktorých človek naozaj ani netuší, ale toto je skrátka slovenská realita. Stačí chodiť s otvorenými očami. Pokiaľ to niekomu búra jeho krásny ideál o Slovensku ako krajine, kde sa takéto veci nedejú, tak je to len dobre. ()

tomo41

Niektorí Cooltúre vyčítajú, že kĺže po povrchu, že neanalyzuje, že nedáva odpovede a ani nekladie otázky. Presne to je však najväčším plusom celého dokumentu. Cooltúra je ukážkou stavu našej kultúry bez hodnotení a rozborov. Je jednoduchým obrazom, na ktorý sa môžeme pozrieť a zobrať si z neho čo chceme. ()

Arkanoid

Súťaž miss, pesničky bez pridanej hodnoty Dušana Grúňa, Maritna Jakubca. Súťaž v najrýchlejšom vykopaní hrobu, mládež SNS, kultúra alkoholu v Slopnej, a všetko lacné a povrchné, čo slovenská kultúra obsahuje. Frflanie, ako sa so situáciou nedá nič robiť. Oplzlé poznámky podnapitých účastníkov Carat Tunning Party. Veľká noc je takisto mimo, na prvý pohľad to vyzerá ako šikana, je to najzbytočnejšie plytvanie vodou a aj tak ide o spoločensky akceptovateľné pitie alkoholu. Koncert Spirita asi nie je dobrá investícia času a peňazí, Johny podľa zberov tiež veľa nepredviedol, no slovenský hip hop nie je len póza. Naprimitívnejšia pesnička Kontrafaktu v kontraste so Strapovou „výchovou“ fanúšika. Je to rovnaký Strapo, ktorý odsudzuje nahlásenie neoprávneného použitia zbrane. Obhajoba odpadu Paneláku hercami. Úplnou stratou času, ale prirodzenou v konzumnej spoločnosti, je zase čakanie na otvorenie nového nákupného centra. Historické rekonštrukcie sú fajn. Na záver vrchol hnusu, Smerácke oslavy MDŽ, kde predseda strany Róbert Fico otvorene dehonestuje tých, ktorých tam navozil autobusmi zadarmo. Chvály sú stratou času, veľmi to tí mladí fanatici nedobojovali, cirkev to samozrejme berie ako peniaze od hlúpych oviec a nepýta si almužnu, ale aspoň 3-4 €. Zjavne opitý pokrytec Vilo Rozboril nútiaci deti, o ktorých by malo byť Modré z neba, do dávania dobrého zážitku divákovi. Úplne prirodzene, dobre? ()

Zagros

Ke Slovensku mám velmi blízký vztah. Narodil jsem se ještě v Československu, kousek od pozdějších hranic se Slovenskem, sledoval slovenské večerníčky a často tam jezdím na dovolenou. Proto jsem byl hodně zvědavý na tento dokument. Bohužel jsem z něj spíše zklamaný. Předně mi nepřinesl nic nového. Za druhé jde jen o jakýsi slepenec z různých částí slovenské kultury. Tvůrci divákovi sice přímo žádný názor nepodsouvají, ale přesto jsem měl pocit jisté manipulace. Například z politického mítinku Fica, nebo z častého zobrazení postižených na vesnických zábavách (jinak nic proti postiženým, ale tohle měl být dokument o kultuře) … je tradiční vesnická zábava postižená? Nejsilnějším tak zůstává úvodní monolog Jána Lazoríka a pak komentáře Zuzany Fialové při natáčení jakéhosi seriálu. K povedenému a obohacujícímu dokumentu má Cooltúra hodně daleko. Možná ještě dál než slovenská kultura ke svému ideálu... slabé tři hvězdy. Místo něj raději doporučím skvělou knihu - Jánošíci s těžkou hlavou, která mi přinesla více zábavy i nových věcí. ()

• Kontroverzne prijatý dokument nebol nikdy oficiálne uvedený v slovenskej kinodistribúcii. (Zdroj: Letní filmová škola)