Hlava plná metalu

Málmhaus

Metalhead

(neoficiální název)

Island, 2013, 97 min

Neobyčejný snímek z Islandu, který mě překvapil, jakou má sílu a tady konkrétně v postavě Hery, z níž ty emoce, které prožívala, tryskaly tolika směry a tak intenzivně, že se to slovy nedá ani vypsat. "Nikdy nesuďte člověka podle vzhledu"! To je známé úsloví snad po celém světě a tady nabylo velkých rozměrů. Za sebe můžu napsat, že to platí i pro festivalový název tohoto filmu. Silný, intenzivní zážitek a já tleskám té báječné osůbce jménem Thora Bjørg Helga, která hrála hlavní roli a nahoře není ani vypsaná - ostuda ! Ten konec byl absolutně dokonalý a já už konečně vím, jak se na Islandu tančí. - Viděno v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií.(9.4.2015)

To je tak dobrej film! Jelikož jsem měl nutkání si ho od prvního shlédnutí pustit už po 4. (měsíc zpět), měním hodnocení na plný počet. Člověk se musí vžít do kůže lidí, kteří bydlí v "severském nikde nic", musí být z něčeho trochu smutný a mít rád metal, aby na něj film zapůsobil stejně jako na mě. Metalhead je na mě dýchá super ponurou atmosférou, která je ale dána pouze zasazením do prostředí a celý příběh je opravdu živý.(21.7.2016)

Pre mna ako fanusika tvrdsich odnozi rockovej hudby bol tento film trochu sklamanim... Chapem, ze si reziser vybral peknu herecku, lebo kukalo sa na nu fakt dobre... problem bol ze som tej postave maloco veril a myslim ze to ta herecka nemala ani zazite (teda aspon co sa tyka toho hudobneho undergroundu, lebo este aj tu gitaru drzala nejako divne... hoci aj teda niektore motivacie tej postavy mi prisli ako trochu mimo a prestrelene), OST ma vsak bralo... aj ta predposledna scena toho koncertu, ta bola spickova a sranda ze ta verzia s tym cistym spevom mi prisla ovela zaujimavejsia ako demonahravka z kravina. Ku kamere vyhrady tiez nemam, su tam pekne kompozicie aj ked niektore veci tam tiez boli jak past na oko - napriklad ked bola pri bratovom hrobe... s gitarou? vazne? Az na tych par do oci bijucich kravin, ktore si asi vsimne len zanieteny fanusik dobre... ale nemyslim ze som cielovka aj ked nazov laka.(4.10.2017)

Filmy z Islandu potažmo severu mám rád už jen jejich náladou, lidmi, prostředím tudíž má očekávání byla i zde vysoká zvlášť, když je v hlavní roli pohledná Islanďanka co má ráda metal. Bohužel výsledek byl na mě málo přesvědčivý a tak nějak mi někde přišel poslepovaný popotahovaný přez metalovou historii (vypalování kostelů v Norsku => warpaint, ale tak nějak mi chyběl nějaký ten black metal...) či bych řekl až mýty o metalistech (kostel a cigareta, nesmyslné vyvolání "bitky" což metalisti běžně nedělají, atd..). Co bych pochválil, mimo klasické klady severských film. (prostředí, herci, nálada), tak to je určitě postava nového kněze ten zahrál skvěle i byl citlivým a hlavně skvělým propojujícím článkem. Dále scéna v obcodě s malým metalistou a bez debat i závěrečná scéna v pokoji s rodiči. Dávám pouhé 3z5 silné momenty se střídají s delší nudou a představami o metalistech, které nejsou vždy pravdivé.(6.4.2015)

• netahlo

Na podobne snimky, ktere ukazuji metalisty jako neprizpusobive lidi, kteri jakoby spadli z Marsu, zacinam byt pomalu, ale jiste alergicky. Chapu, ze Hera ztratila brachu, ktereho milovala a ze ji to (zakonite) muselo nejak poznamenat. Ale to, co pote zacala predvadet, byla snuska zazitych klise o fanouscich metalove hudby. Vypaleni kostela bylo jen dokonanim divackeho utrpeni. U jejich tanecnich kreacich na diskotece mi bylo neprijemne trapne. Tenhle boj "proti vsem" nedaval smyslu ani za mak. Asi uz se nedockam filmu, kde by byli metaliste vyobrazeni jako normalni fungujici lide. Verte, oni opravdu existuji. Do Islandu posilam palec dolu. Jedna kosmeticka hvezda za trochu te dobre muziky, co ve snimku zaznela.(7.9.2014)

• - Film je věnován Sigurjónu Brinkovi, hudebníkovi a skladateli, který tragicky zahynul ve věku 36 let. (Terva)

• - Typické gesto mezi metalovou kulturou, které Hera (Thora Bjorg Helga) ve filmu používá, tzv. "paroháč", proslavil ve světe zpěvák a skladatel Ronie James Dio, který zemřel ve věku 67 let 16. května 2010. (Korkyist)

• - V 59. minutě má hlavní hrdinka Hera (Thora Bjorg Helga) na sobě trikot skupiny Metallica s vyobrazením jejich studiové desky Master of Puppets z roku 1986. (Terva)