• Han22

Místo krimi jsem dostal takovou tu naivní romanťárnu, ze kterých jsem už dávno vyrostl. Mladý uprchlík z vězení, který nezná nic než přepadání bank a mladá holka z autoservisu se do sebe zamilují a prchají před zákonem. Zní to dobře, ale kromě krásné Keechie a té romantiky film nic nenabízí. Dramatické události se dějí mimo záběr kamery a nakonec to dopadne přesně tak jak jsem čekal (špatně).(20.9.2015)

(LFŠ 2010) Debutový film Nicholase Raye ŽIJÍ V NOCI nedosahuje kvalit pozdějšího noiru NA OPUŠTĚNÉM MÍSTĚ, protože má na místo světem protřelých a cynických postav naivní mladý pár a chybí mu scénáristická sofistikovanost; nestane se kanonickým dílem žánru jako westernový JOHNNY GUITAR či teenpick REBEL BEZ PŘÍČINY, jelikož ničím výrazně nevybočuje a spíše není schopen dostát zásadám, než aby si s nimi důmyslně pohrával; dokonce ani neuchvátí velkolepými scenériemi a hereckými hvězdami jako počiny na sklonku režijní dráhy KRÁL KRÁLŮ a 55 DNÍ V PEKINGU, přestože jde o jeden z prvních snímků, u nichž byla živá akce natáčena z helikoptéry. I tak ale stojí za zhlédnutí, i když spíš jako melodramatická romance, která se soustřeďuje na vykreslení mladého bonnieclydeovského páru, než jako film noir s důrazem na styl a zrádné vyprávění.(14.8.2010)

• Skip

Kdybych měl tento film zhodnotit jedním jediným slovem, použil bych slovo: vlažný. Ano, přesně takový tenhle film je, jako vlažný čaj nebo káva, ještě k tomu bez chuti a vůně. Je to film, který sice nenudí, ale dost vratce balancuje na té hraně, za níž už se dostavuje nuda. Hodina a půl dramatu, které nijak dramatické není, a k tomu velmi slabé herecké výkony.(24.5.2009)

Nie je to také razantné, ako sa na Nicka Raya sluší, pritom som od neho videl 5 hviezdičkové filmy, ako sú On Dangerous Ground, Johnny Guitar a Rebel bez príčiny, ktoré sú bezpochyby nesmrteľné veci, ktoré si stále zaslúžia moju, vašu pozornosť ! Až teraz som si UVEDOMIL, že je to jeho režisérsky debut ! Všetko sa sprvoti točí okolo troch kriminálnikoch, ktorí utečú z väzenia, a ako svoj úkryt si zvolia miesto, kde sa opravujú autá, tu je taktiež aj sexy auto - mechanička Keechie, do ktorej sa ZAMILUJE najmladší z členov BANDY, Bowie, ktorý by najradšej takýto nebezpečný štýl života, ktorý obsahuje vykrádačky bánk, ZAVESIL na klinec. Vlastne dá sa povedať, že z trojice, kde sú ešte dvaja starší Chickamaw a T - Dub, tu zostal iba On, a tak si zatiaľ hľadá cestu k sympatickej mladej žene, ktorú si zoberie za ženu, utečú spolu, ale OSUD si ich, ho, aj tak nájde... Film sa po strhujúcom úvode, i jeho pomalom priebehu, zvrtne v akúsi romantickú drámu, so zaujímavými scénami, ktoré sa odohrávajú v noci, ale čo chcem pochváliť, je brilantná filmová sekvencia, keď postavy Bowie a Keechie zbadajú, niečo na spôsob : lacnej svadby za 20 dolárov, ktoré fungujú, už z divákovho bežného, automatického VKUSU v Las Vegas, alebo je to praktický spôsob všade po štátoch. A práve tu sa bude odohrávať fascinujúci, geniálny DIALÓG, ako ALABASTER ! Ľúbilo sa mi obsadenie, Farleyho Grangera poznám z kultového Povrazu, Alfreda Hitchcocka + previedol sa aj v Cudzincoch vo vlaku. V týchto všetkých, či skôr oboch prípadoch, sa škatuľkuje na herecký štýl, kde je akýmsi ustráchaným človekom ( postavou ), ktorý / á sa čohosi stále bojí, že sa rozbije krčah s vodou... A páni, vedeli ste, že táto „šedá myška” , čiže Cathy O ' Donnell, si zahrala sestru Charltona Hestona v kultovom Ben - Hurovi ? Ostatní herci, mi boli viac - menej neznámi, to by som sa musel pozrieť, či som ich náhodou niekde nezazrel ? „Inak, nie je to také zlé, ako sa môže z mojej recenzie zdať” . Páčilo sa mi to !(16.3.2017)

„Na banku musej bejt tři komáři.“ Kdo je tady větší mluvka a kdo má větší strach? Kdo větší oči a kdo největší plány? Kdo největší sny o budoucnosti? Příběh tří uprchlých vězňů, jejichž minulost se mísí s přítomností. První banka, první peníze. „Musíš se naučit si užívat.“ Postřelený policista mimo plán, ale nervy neuhlídáš. V podstatě banální zápletka. Malér a také láska, svatba za 20 dolarů, žádné cavyky. „Celou dobu vědí jen jedno, dřív nebo později je chytneme.“ Starý kamarád se objeví dřív, než je žádoucí. A ještě k tomu žárlí na pochybnou slávu mladého Artura. „Všechno bývá do třetice.“ „Bylo to buď já nebo oni a vybral sis je.“ Příběh o tom, jak mašinérie a nedorozumění udělají z naivního kluka vyhlášeného zločince, v budoucnosti dál hojně používané téma. Včetně zrady – něco za něco spolehlivě funguje dodnes.(27.4.2009)

• - Jedná se o první film, který režíroval Nicholas Ray. (Pumiiix)