Století Miroslava Zikmunda

Česko, 2014, 97 min

Petr Horký

Petr Horký

Pavel Otevřel

Pán Zikmund je neuveriteľne sympatický chlapík, na svoj vek vitálny a s jasnou mysľou. Stretnutie s Hanzelkom si síce nepoznamenal do svojho neodmysliteľného denníka, ale spomína si na to pri schodoch do školy, akoby to bolo včera. Na otázku moderátora, kedy to bolo, so samozrejmosťou odpovedá, že pred 75 rokmi! Dokument ako životopis je málokedy takto pútavý, tu ho bolo naozaj čím naplniť, a pritom zážitky z ciest boli len okrajovou témou. Hlavný je skutočný život, dozvuky vojny, rodina, komunistický útlak, strata kamaráta. Syn pána Zikmunda vstupuje do filmu tiež, a jeho diametrálne odlišná povaha je v takom kontraste s otcom, až neverím, ako ďaleko padá jablko od stromu. Keby dokument nevypustil tempo pred koncom, bolo by to dokonalé. –––– Všechny ty stromy kolem jsou mnohem mladší než já.(16.6.2015)

Režisér Petr Horký natočil opravdu velmi povedený dokument o jedné z nejdůležitějších postav českého cestovatelství 20. století. Cestovatele Miroslava Zikmunda musí člověk obdivovat nejen pro všechna ta dobrodružství, která prožil ve světě, ale také pro jeho životní vitalitu a i díky jeho filozofickému pohledu na svět.(10.10.2015)

Životopisné vyprávění zachycené na dokumentární kameru, které je prostupováno archivními záběry a velice pěknou grafikou fotek, map a tak podobně. Miroslav Zikmund se dosti zeširoka rozvyprávěl o své rodině, ale je jasné, že spoustu toho o sobě záměrně neřekl. Popis expedičních cest je na celém dokumentu to nejlepší. Režisér Petr Horký svou prací spolehlivě působí jako prostředník mezi odkazem H + Z a tak pro milovníky historie, cestování, dobrodružství znamená Století Miroslava Zikmunda jako chutná návnada. Písně z produkce Radůzy také stojí za to.(6.10.2014)

K cestování je potřeba mít především odvahu. Copak hubu plnou keců, představy nebo prachy - to má kdekdo, tohle z vás cestovatele neudělá. A teď nemám na mysli balíka, co letí na Kanáry, tam tejden žere ze zlatý mísy, kadí do stříbrný, a pak všem vypráví, že viděl kus světa. Cestování totiž neznamená vidět, nýbrž poznat. K tomu potřebujete čas a Opravdovou kuráž. Výjimečnost pánů Hanzelky se Zikmundem spočívá v tom, že měli ty největší kule, jaké si umím představit. V tehdejší zvrácené československé době, s Tatrovkou a v sáčku zvládli to, co dnes vzdávají takzvaní dobrodruzi tělem i duší, kteří mají k dispozici takovou techniku, že by to za ně zvládla sama. Závidím pánům, že viděli svět o tolik let dřív, protože chtít dneska třeba přenocovat na pyramidách? To by chtělo Hobitův prsten neviditelnosti a kulomet k tomu, pokud by tedy ovšem Káhira nebyla zrovna uzavřená kvůli bojům. Jediný problém z tohohle dokumentu vyplývá pro moji mámu, která mě na něj do Lucerny v podstatě poslala. Jestli totiž chce, abych už nikdy na tak dlouho neodjížděl, měla by mně prvně přestat ukazovat ty nejkrásnější důkazy toho, že cestování je nejlepší způsob, jak strávit život.(12.12.2014)

Přivítal bych více záběrů z minulosti a méně ze současnosti. Např. fotky z pyramid byly úžasné, zařadil bych i další podobné z jiných zajímavých míst. Kromě toho jsem postrádal dvě další věci. Větší míru objektivity autora (příliš nekritický) a odpovědi na četné otázky související jak s rodinným životem, tak tím cestovatelským obdobím. Zkrátka řadě věcí se dokument jaksi vyhnul. To ale nic nemění na tom, že se jedná o vcelku zdařilý dokumentární počin (7/10).(19.9.2014)

• - Miroslav Zikmund zpočátku neměl o natáčení tohoto dokumentu zájem. Teprve když mu režisér Petr Horký vysvětlil, o co se bude jednat, souhlasil. (Terva)

• - Stranická legitimace Miroslava Zikmunda, která byla použit v dokumentu, je jeho vlastní. (Terva)

• - Film se natáčel 3 a půl roku. (M.B)