Století Miroslava Zikmunda

Česko, 2014, 97 min

Petr Horký

Petr Horký

Pavel Otevřel

Celkem citlivě a poutavě natočená zpověď výjimečného člověka. Podpořená zajímavými dobovými záběru a pěknou melancholickou hudbou. Škoda, že jsem se víc nedozvěděl o druhém členu slavné dvojice. To je ale asi v pořádku. Přeci jen už v názvu je jasné, kdo má být hlavní "hvězda" filmu. Nutno dodat smutná hvězda. Aspoň pro mě. Když jsem viděl syna Miroslava Zikmunda, tak mě zabolelo u srdce. "Mladý" Miroslav na mě působil unavenějším dojmem než jeho o třicet let starší otec. Možná se mýlím, ale viděl jsem smutného a osamělého člověka. V tu chvíli jsem si uvědomil, že bych vyměnil všechna dobrodružství, slávu, úspěchy a neuvěřitelnou vitalitu v 95 letech za to, aby moje dítě bylo ke stáru šťastné a mělo svoji vlastní rodinu.(19.12.2014)

Pěkný životopisný dokument o životě neobyčejného cestovatele, kterého zná snad každý. Miroslav Zikmund a jeho parťák Jiří Hanzelka se dostali do zemí, do kterých se asi dnes jen tak nikdo nepodívá, zažili něco, co už se jen tak nezažije a přeci zůstali nezměnění a podle mě i skromní. I dnes si listuji jejich cestopisy a představuji si jejich cestu(1.4.2016)

"Já musím být vděčný okupantům, že mě dokopali k tomu, že jsem začal evidovat archív." Tak tomu říkám pozitivní přístup k životu. Miroslav Zikmund si dokázal vzít z každé doby to, co mu nabídla a představil se jako velká osobnost. Taky se mi líbilo, že přiznal, že na cestách s Hanzelkou fungovali jako obchodní zástupci Tatry. Ono taková úžasně futuristická Tatra 87 se po válce musela prodávat sama. Mně se tento dokument zkrátka líbil, ale bylo by mi příjemnější, kdyby obsahoval méně servilního poplácávání po zádech a více těch úžasných cestovatelských záběrů. Ovšem jedinečná byla chvíle, kdy si přečetl, kdo ho udával na STB: "Přikláním se teď na stranu těch, kteří tvrdili, že je lépe neznat jména těch, kterým věřili. Takže dělám za tím tečku a ... jsem zklamán."(6.10.2016)

Kompaktní a dost dobře zpracovaná pecka, které ovšem chybí více Hanzelky a přebývá snaha o "ten moment" (konfrontujeme ho s jeho STB svazkem a bude z toho emocionálno - to těžce nevyšlo). Některé momenty stojící mimo hlavní příběh jsou však skvělé. Např. silný je moment, kdy se Miroslav Zikmund vyjadřuje k otázce poválečného odsunu sudetských Němců; celé to krátké vyjádření shrnuje lakonickou větou, "Chtěli to, měli to." Suma sumárum, první půlka za plnou palbu, druhá na tři*, takže z toho vychází 4*, což podle mě není vůbec ale vůbec špatné.(21.11.2016)

Petr Horký nedokázal tak úplně skrýt svůj až nekritický obdiv k pánům Hanzelkovi a Zikmundovi. Ani se mu nedivím. Mám je taky moc rád. V jejich knížkách jsem jako kluk procestoval s prstem po mapě nejednu zem... To, co člověk jen tuší, jak to vlastně měli s rudochem je v tomhle filmu málo rozebráno do hloubky. Zasloužili by si mnohem víc než jen jeden film. Sto minut je prostě na osudy legend málo...(20.2.2015)

• - Film se natáčel 3 a půl roku. (M.B)

• - Stranická legitimace Miroslava Zikmunda, která byla použit v dokumentu, je jeho vlastní. (Terva)

• - Miroslav Zikmund zpočátku neměl o natáčení tohoto dokumentu zájem. Teprve když mu režisér Petr Horký vysvětlil, o co se bude jednat, souhlasil. (Terva)