Století Miroslava Zikmunda

Česko, 2014, 97 min

Petr Horký

Petr Horký

Pavel Otevřel

Opravdu veliké překvapení a údiv - takový výraz na mé tváři byste spatřili po odchodu z kina po tomto nádherném dokumentu. Jsem moc rád, že jsem si tento snímek nenechal v kině ujít. Vůbec jsem nečekal, že mě tak moc nadchne. Pan Zikmund je opravdu vřelý, příjemný a nesmírně sympatický člověk, který se hrozně krásně poslouchá a u jeho vyprávění bych nejspíše vydržel sedět celé dny. Obou pánů - jak Zikmunda tak i pana Hanzelky - si opravdu velice vážím za to, co v té době plné kapitalismu, komunismu a vůbec celého toho režimu a všeho okolo, dokázali. Za tak málo peněz, s nepředstavitelně zastaralým vybavením (počínaje auty a konče fotoaparáty). Je mi moc líto, že částečně nemám čas a částečně nemám náturu (nejsem knihomol a číst mě moc nebaví) na to, abych si přečetl některou z jejich knih, ale pevně věřím, že až budu starší (i kdyby to mělo být třeba až v důchodu), tak si alespoň některé z jejich knižních děl přečtu. Velcí hrdinové a cestovatelé, ke kterým mám velký respekt a obdiv.(27.7.2015)

Na české poměry velmi dobře poskládaný a odvyprávěný dokument. Zpracování by mohlo být možná o trošku lepší, ale pro nadšence do cestování je to naprostá povinnost - seznámit se s životem české legendy, která zanechala stopu téměř na všech kontinentech. Jen je třeba respektovat pozvolné dokumentární tempo.(25.4.2017)

Celé to má neskutečně pomalé tempo. Otázka zní, zdali je to dobře nebo špatně? Osobně jsem si připadal jako malý kluk sedící na klíně pana Zikmunda, hltajíc každé slovo o jeho neskutečných životních dobrodružstvích. Je potřeba k tomuto dokumentu přicházet s obrovskou pokorou a respektem, protože kolikrát se Vám poštěstí poslouchat devadesátipětiletého dědečka - dobrodruha?(3.1.2016)

Krásný dokument, především díky osobě Miroslava Zikmunda a působivých dobových záběrů. Trochu mi vadilo to, že si tvůrci nedali práci a nesladili podobně i své současné, jimi natočené záběry. Ty jsou vizuálně dosti obyčejné a nezajímavé, což je škoda, jelikož taková osobnost, jakou je Miroslav Zikmund, by si něco podobného zasloužila. Nevím proč většina dokumentárních filmařů žije v představě, že dokument je jen a pouze o obsahu. Není. 8/10(5.1.2016)

Celkem citlivě a poutavě natočená zpověď výjimečného člověka. Podpořená zajímavými dobovými záběru a pěknou melancholickou hudbou. Škoda, že jsem se víc nedozvěděl o druhém členu slavné dvojice. To je ale asi v pořádku. Přeci jen už v názvu je jasné, kdo má být hlavní "hvězda" filmu. Nutno dodat smutná hvězda. Aspoň pro mě. Když jsem viděl syna Miroslava Zikmunda, tak mě zabolelo u srdce. "Mladý" Miroslav na mě působil unavenějším dojmem než jeho o třicet let starší otec. Možná se mýlím, ale viděl jsem smutného a osamělého člověka. V tu chvíli jsem si uvědomil, že bych vyměnil všechna dobrodružství, slávu, úspěchy a neuvěřitelnou vitalitu v 95 letech za to, aby moje dítě bylo ke stáru šťastné a mělo svoji vlastní rodinu.(19.12.2014)

• - Miroslav Zikmund zpočátku neměl o natáčení tohoto dokumentu zájem. Teprve když mu režisér Petr Horký vysvětlil, o co se bude jednat, souhlasil. (Terva)

• - Film se natáčel 3 a půl roku. (M.B)

• - Stranická legitimace Miroslava Zikmunda, která byla použit v dokumentu, je jeho vlastní. (Terva)