Století Miroslava Zikmunda

Česko, 2014, 97 min

Petr Horký

Petr Horký

Pavel Otevřel

Petr Horký nedokázal tak úplně skrýt svůj až nekritický obdiv k pánům Hanzelkovi a Zikmundovi. Ani se mu nedivím. Mám je taky moc rád. V jejich knížkách jsem jako kluk procestoval s prstem po mapě nejednu zem... To, co člověk jen tuší, jak to vlastně měli s rudochem je v tomhle filmu málo rozebráno do hloubky. Zasloužili by si mnohem víc než jen jeden film. Sto minut je prostě na osudy legend málo...(20.2.2015)

Takových dokumentů by se mělo točit víc a rozhodně by se na ně měli více brát žáci základních a středních škol! Je smutné, že toho času 28-letý člověk (já) se od o půl generace mladších (ne)dozvídá, kdo to byli Hanzelka se Zikmundem a co pro naši společnost (i po nuceném ukončení jejich cestování) udělali… 4 **** a poděkování Petru Horkému a jeho týmu!(19.10.2015)

Knížky Z+H máme doma zřejmě v některém z prvních vydání, protože si je koupil děda s babičkou, k filmům jsem se dostal až teď nedávno v době internetové, ale ani jedno jsem zatím neviděl/nečetl, a měl bych to napravit. Z vyprávění pana MZ jsem ale pochopil mnohé a to hlavní: je to mimořádně inteligentní člověk s velkým přehledem, co si celý život získává zasloužený respekt. S ohledem na jeho věk, širák dolů. Dobrá práce Petra Horkého, jehož dílo vnímám jako velmi příjemný způsob oslavování cestovatelství (než dělá třeba Švaříček se svou agresivní kampaní a veleotravnou Šangri-lou)(8.2.2017)

Moc jsem toho o Zikmundovi a Hanzelkovi nevěděl. Jen to, že kdysi dávno cestovali po světě. Tohle je docela fain seznámení s jejich životem. Teda hlavně v první třetině. Pak už se hodně mluví, není tolik záběrů z cest a už to prostě moc nebaví. Jako nalákání na nějakou jejich knihu to ale zafungovalo perfektně.(1.2.2019)

Jak už tady zaznělo, skvělý dokument o člověku, který je zcela mimořádný, jak tím, co ve svém životě vykonal a prožil, tak nebojím se říct už i svým věkem, přece jenom v takové kondici být pětiletku od stovky nezbývá než obdivovat. Měl jsem to štěstí setkat se s p. Zikmundem před 4 lety osobně a s potěšením jsem teď konstatoval, že i v těch novějších záběrech na konci filmu se jeví stále ve výborné kondici a upřímně mu přeju, aby se té stovky ve zdraví dožil. Film je opravdu jakousi kronikou 20. století, hlavně jeho druhé poloviny a postihuje zásadní události v životě MZ, stejně jako některé klíčové okamžiky ze společných cest H+Z. Na jednu stranu je pravda, že pokud někdo má (jako třeba já:) ) doma všechny jejich celovečerní filmy i nově vydané soubory jednotlivých reportáží ve formě krátkých filmů, tak se mu může zdát, že některé poměrně důležité věci v tomto dokumentu chybí, jako třeba zmínka o havárii v Sirte na jejich první cestě a některé další pasáže. Na druhou stranu chápu, že do těch zhruba 90 minut prostě nešlo natěsnat vše. A potěšilo mě aspoň pár záběrů z barevného celovečerního filmu o Kašmíru, na širokém plátně je to přece jenom o něčem jiném než v televizi z DVD. Pokud tenhle dokument vyjde časem na DVD, a pokud ano, tak jistě bude i s nějakými bonusy, materiálu má P. Horký bezpochyby dostatek, určitě ho zařadím do své videotéky.(16.9.2014)

• - Miroslav Zikmund zpočátku neměl o natáčení tohoto dokumentu zájem. Teprve když mu režisér Petr Horký vysvětlil, o co se bude jednat, souhlasil. (Terva)

• - Stranická legitimace Miroslava Zikmunda, která byla použit v dokumentu, je jeho vlastní. (Terva)

• - Film se natáčel 3 a půl roku. (M.B)