poster

Století Miroslava Zikmunda

 • anglický

  Old Man and the World

  (festivalový název)
 • Slovensko

  Storočie Miroslava Zikmunda

Dokumentární

Česko, 2014, 97 min

Režie:

Petr Horký

Scénář:

Petr Horký

Kamera:

Pavel Otevřel
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • FFilipCZ
  ****

  Opravdu veliké překvapení a údiv - takový výraz na mé tváři byste spatřili po odchodu z kina po tomto nádherném dokumentu. Jsem moc rád, že jsem si tento snímek nenechal v kině ujít. Vůbec jsem nečekal, že mě tak moc nadchne. Pan Zikmund je opravdu vřelý, příjemný a nesmírně sympatický člověk, který se hrozně krásně poslouchá a u jeho vyprávění bych nejspíše vydržel sedět celé dny. Obou pánů - jak Zikmunda tak i pana Hanzelky - si opravdu velice vážím za to, co v té době plné kapitalismu, komunismu a vůbec celého toho režimu a všeho okolo, dokázali. Za tak málo peněz, s nepředstavitelně zastaralým vybavením (počínaje auty a konče fotoaparáty). Je mi moc líto, že částečně nemám čas a částečně nemám náturu (nejsem knihomol a číst mě moc nebaví) na to, abych si přečetl některou z jejich knih, ale pevně věřím, že až budu starší (i kdyby to mělo být třeba až v důchodu), tak si alespoň některé z jejich knižních děl přečtu. Velcí hrdinové a cestovatelé, ke kterým mám velký respekt a obdiv.(27.7.2015)

 • heyda
  *****

  Na české poměry velmi dobře poskládaný a odvyprávěný dokument. Zpracování by mohlo být možná o trošku lepší, ale pro nadšence do cestování je to naprostá povinnost - seznámit se s životem české legendy, která zanechala stopu téměř na všech kontinentech. Jen je třeba respektovat pozvolné dokumentární tempo.(25.4.2017)

 • betyn
  ****

  Celé to má neskutečně pomalé tempo. Otázka zní, zdali je to dobře nebo špatně? Osobně jsem si připadal jako malý kluk sedící na klíně pana Zikmunda, hltajíc každé slovo o jeho neskutečných životních dobrodružstvích. Je potřeba k tomuto dokumentu přicházet s obrovskou pokorou a respektem, protože kolikrát se Vám poštěstí poslouchat devadesátipětiletého dědečka - dobrodruha?(3.1.2016)

 • poz3n
  ****

  Krásný dokument, především díky osobě Miroslava Zikmunda a působivých dobových záběrů. Trochu mi vadilo to, že si tvůrci nedali práci a nesladili podobně i své současné, jimi natočené záběry. Ty jsou vizuálně dosti obyčejné a nezajímavé, což je škoda, jelikož taková osobnost, jakou je Miroslav Zikmund, by si něco podobného zasloužila. Nevím proč většina dokumentárních filmařů žije v představě, že dokument je jen a pouze o obsahu. Není. 8/10(5.1.2016)

 • Chmur
  ****

  Celkem citlivě a poutavě natočená zpověď výjimečného člověka. Podpořená zajímavými dobovými záběru a pěknou melancholickou hudbou. Škoda, že jsem se víc nedozvěděl o druhém členu slavné dvojice. To je ale asi v pořádku. Přeci jen už v názvu je jasné, kdo má být hlavní "hvězda" filmu. Nutno dodat smutná hvězda. Aspoň pro mě. Když jsem viděl syna Miroslava Zikmunda, tak mě zabolelo u srdce. "Mladý" Miroslav na mě působil unavenějším dojmem než jeho o třicet let starší otec. Možná se mýlím, ale viděl jsem smutného a osamělého člověka. V tu chvíli jsem si uvědomil, že bych vyměnil všechna dobrodružství, slávu, úspěchy a neuvěřitelnou vitalitu v 95 letech za to, aby moje dítě bylo ke stáru šťastné a mělo svoji vlastní rodinu.(19.12.2014)

 • - Miroslav Zikmund zpočátku neměl o natáčení tohoto dokumentu zájem. Teprve když mu režisér Petr Horký vysvětlil, o co se bude jednat, souhlasil. (Terva)

 • - Film se natáčel 3 a půl roku. (M.B)

 • - Stranická legitimace Miroslava Zikmunda, která byla použit v dokumentu, je jeho vlastní. (Terva)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace