Reklama

Reklama

Století Miroslava Zikmunda

  • angličtina Old Man and the World (festivalový název) (více)
Trailer
Česko, 2014, 97 min (Alternativní 94 min)

Obsahy(1)

Životopisný film Století Miroslava Zikmunda přináší osobitý pohled na bouřlivé dějiny dvacátého století očima muže, který poznal celý svět. Byl počat za Habsburků, narodil se pět měsíců po vzniku první republiky. Přežil 2. světovou válku, zažil nástup komunismu i jeho pád. StB byl označen jako „nebezpečná osoba nejvyšší třídy nebezpečnosti". Pobýval v Africe, když zanikal koloniální systém. Setkal se s prezidenty, seznámil se s Gagarinem i Hillarym. Zažil nástup demokracie a „všemocného" kapitalismu... Vydejme se napříč dějinami a nechme si vyprávět příběh minulého století prostřednictvím muže, který jej zažil... (Bioscop)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (115)

FFilipCZ 

všechny recenze uživatele

Opravdu veliké překvapení a údiv - takový výraz na mé tváři byste spatřili po odchodu z kina po tomto nádherném dokumentu. Jsem moc rád, že jsem si tento snímek nenechal v kině ujít. Vůbec jsem nečekal, že mě tak moc nadchne. Pan Zikmund je opravdu vřelý, příjemný a nesmírně sympatický člověk, který se hrozně krásně poslouchá a u jeho vyprávění bych nejspíše vydržel sedět celé dny. Obou pánů - jak Zikmunda tak i pana Hanzelky - si opravdu velice vážím za to, co v té době plné kapitalismu, komunismu a vůbec celého toho režimu a všeho okolo, dokázali. Za tak málo peněz, s nepředstavitelně zastaralým vybavením (počínaje auty a konče fotoaparáty). Je mi moc líto, že částečně nemám čas a částečně nemám náturu (nejsem knihomol a číst mě moc nebaví) na to, abych si přečetl některou z jejich knih, ale pevně věřím, že až budu starší (i kdyby to mělo být třeba až v důchodu), tak si alespoň některé z jejich knižních děl přečtu. Velcí hrdinové a cestovatelé, ke kterým mám velký respekt a obdiv. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Taký bohatý a požehnaný život si zaslúži takýto výborný dokument, ktorý je v podstate aj historickým prierezom, nie len popisom života pána Zikmunda. A to by som nepovedal, že to budem písať v čase, keď má starý pán 102 rokov a je stále medzi nami. Ale aj v tomto dokumente, keď má 95 rokov pôsobí stále čiperne, plný života. Veľmi osviežujúci počin: https://dokumenty.tv/stoleti-miroslava-zikmunda-dokument/ ()

Reklama

Richie24 

všechny recenze uživatele

Takových dokumentů by se mělo točit víc a rozhodně by se na ně měli více brát žáci základních a středních škol! Je smutné, že toho času 28-letý člověk (já) se od o půl generace mladších (ne)dozvídá, kdo to byli Hanzelka se Zikmundem a co pro naši společnost (i po nuceném ukončení jejich cestování) udělali… 4 **** a poděkování Petru Horkému a jeho týmu! ()

Narciska 

všechny recenze uživatele

Jistý profesor estetiky na Masarykově univerzitě řekl, že všichni lidé jsou krásní a nejkrásnější jsou lidé staří. Portrét Miroslava Zikmunda dokonale potvrzuje jeho slova. M. Zikmund je krásný člověk, jak nám ukazuje jeho moudrost podepřená lety a životním optimismem a duše očištěná bolestnými i radostnými zkušenostmi. Miroslav Zikmund je člověk důstojný, vyrovnaný, obdařený krásným hlasovým projevem a vznosnou češtinou, jež je jako nádech starých časů, je nesoudící, chápavý, otevřený moderní době a pokorný k těžkostem. Kloním se kráse a odvaze jeho ducha. ()

PhillM. 

všechny recenze uživatele

Kompaktní a dost dobře zpracovaná pecka, které ovšem chybí více Hanzelky a přebývá snaha o "ten moment" (konfrontujeme ho s jeho STB svazkem a bude z toho emocionálno - to těžce nevyšlo). Některé momenty stojící mimo hlavní příběh jsou však skvělé. Např. silný je moment, kdy se Miroslav Zikmund vyjadřuje k otázce poválečného odsunu sudetských Němců; celé to krátké vyjádření shrnuje lakonickou větou, "Chtěli to, měli to." Suma sumárum, první půlka za plnou palbu, druhá na tři*, takže z toho vychází 4*, což podle mě není vůbec ale vůbec špatné. ()

Galerie (27)

Zajímavosti (4)

  • Film se natáčel 3 a půl roku. (M.B)
  • Petr Horký od začátku chtěl, aby dokument završovala písnička od Radúzy, která by dokument nějakým způsobem pocitově shrnula. To, co mu postupně nabízela, bohužel atmosférou neodpovídalo jeho představám. Když se s ní přišel do studia rozloučit v době, když už vrcholili dokončovací práce na dokumentu, zahrála mu ještě jednu píseň a on věděl, že je to ona. Jen díky nasazení lidí kolem filmu a práce ve studiu se to stihlo na poslední chvíli. (sator)

Související novinky

Zemřel Miroslav Zikmund

Zemřel Miroslav Zikmund

02.12.2021

Ve požehnaném věku 102 let nás opustil známý český cestovatel, spisovatel a dokumentarista Miroslav Zikmund, jehož životní pouť byla nerozlučně spojena s kolegou Jiřím Hanzelkou (*1920 - †2003). V… (více)

PF 2015

PF 2015

31.12.2014

Z celovečerních filmů, uvedených do našich kin v roce 2014, v ČSFD žebříčku nejlépe hodnocených filmů zatím vyhrává režijní mág David Fincher. Jeho precizní thriller Zmizelá o chlup porazil i Nolanův… (více)

Best Film Fest 2014

Best Film Fest 2014

09.12.2014

Volné seskupení čtyř artových kin v Praze: Atlas, Evald, Lucerna a Mat pořádá od 11. do 17. prosince tohoto roku Best Film Fest, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů druhé… (více)

Reklama

Reklama