Století Miroslava Zikmunda

Česko, 2014, 97 min

Petr Horký

Petr Horký

Pavel Otevřel

Takových dokumentů by se mělo točit víc a rozhodně by se na ně měli více brát žáci základních a středních škol! Je smutné, že toho času 28-letý člověk (já) se od o půl generace mladších (ne)dozvídá, kdo to byli Hanzelka se Zikmundem a co pro naši společnost (i po nuceném ukončení jejich cestování) udělali… 4 **** a poděkování Petru Horkému a jeho týmu!(19.10.2015)

Jistý profesor estetiky na Masarykově univerzitě řekl, že všichni lidé jsou krásní a nejkrásnější jsou lidé staří. Portrét Miroslava Zikmunda dokonale potvrzuje jeho slova. M. Zikmund je krásný člověk, jak nám ukazuje jeho moudrost podepřená lety a životním optimismem a duše očištěná bolestnými i radostnými zkušenostmi. Miroslav Zikmund je člověk důstojný, vyrovnaný, obdařený krásným hlasovým projevem a vznosnou češtinou, jež je jako nádech starých časů, je nesoudící, chápavý, otevřený moderní době a pokorný k těžkostem. Kloním se kráse a odvaze jeho ducha.(4.11.2017)

Opravdu veliké překvapení a údiv - takový výraz na mé tváři byste spatřili po odchodu z kina po tomto nádherném dokumentu. Jsem moc rád, že jsem si tento snímek nenechal v kině ujít. Vůbec jsem nečekal, že mě tak moc nadchne. Pan Zikmund je opravdu vřelý, příjemný a nesmírně sympatický člověk, který se hrozně krásně poslouchá a u jeho vyprávění bych nejspíše vydržel sedět celé dny. Obou pánů - jak Zikmunda tak i pana Hanzelky - si opravdu velice vážím za to, co v té době plné kapitalismu, komunismu a vůbec celého toho režimu a všeho okolo, dokázali. Za tak málo peněz, s nepředstavitelně zastaralým vybavením (počínaje auty a konče fotoaparáty). Je mi moc líto, že částečně nemám čas a částečně nemám náturu (nejsem knihomol a číst mě moc nebaví) na to, abych si přečetl některou z jejich knih, ale pevně věřím, že až budu starší (i kdyby to mělo být třeba až v důchodu), tak si alespoň některé z jejich knižních děl přečtu. Velcí hrdinové a cestovatelé, ke kterým mám velký respekt a obdiv.(27.7.2015)

Pěkný životopisný dokument o životě neobyčejného cestovatele, kterého zná snad každý. Miroslav Zikmund a jeho parťák Jiří Hanzelka se dostali do zemí, do kterých se asi dnes jen tak nikdo nepodívá, zažili něco, co už se jen tak nezažije a přeci zůstali nezměnění a podle mě i skromní. I dnes si listuji jejich cestopisy a představuji si jejich cestu(1.4.2016)

Režisér Petr Horký natočil opravdu velmi povedený dokument o jedné z nejdůležitějších postav českého cestovatelství 20. století. Cestovatele Miroslava Zikmunda musí člověk obdivovat nejen pro všechna ta dobrodružství, která prožil ve světě, ale také pro jeho životní vitalitu a i díky jeho filozofickému pohledu na svět.(10.10.2015)

• - Film se natáčel 3 a půl roku. (M.B)

• - Miroslav Zikmund zpočátku neměl o natáčení tohoto dokumentu zájem. Teprve když mu režisér Petr Horký vysvětlil, o co se bude jednat, souhlasil. (Terva)

• - Stranická legitimace Miroslava Zikmunda, která byla použit v dokumentu, je jeho vlastní. (Terva)