Pod olivovníky

• Írán Zire darakhatan zeyton (více)

Snímek Pod olivovníky je poslední částí Kokerské trilogie režiséra Abbase Kiarostamiho, která se vydává do „zákulisí" druhého filmu Život jde dál a věnuje se drobným problémům provázejícím jeho natáčení. Sleduje komplikace, které vyvstanou, když milostné neúspěchy jednoho z herců – mladíka toužícího po ženě, která hraje jeho manželku, ale ve skutečnosti s ním nechce mít nic společného – způsobí na place pozdvižení a do víru toho všeho zatáhne i nebohého režiséra. Nepopsatelně krásná a dojemně lidská komedie se noří do folkloru iránského venkovského života a odlupuje vrstvu po vrstvě inscenovanosti, zatímco zkoumá prchavý, alchymistický vztah mezi filmovým uměním a realitou. (Cinemax)

Rozjimatel

3,5  Je to druhý film, ktorý som od režiséra videl a je to podobne ľudsky hrejivé ako "Kde je dom môjho priateľa?". Tento zrejme slávny režisér doteraz unikal mojej pozornosti a je pre mňa jedným z najväčších objavov poslednej doby. Iba niekoľko málo svetových režisérov dokázalo nakrútit film o nakrúcaní filmu pre diváka príťažlivým spôsobom a Kiarostami je určite jedným z nich (najskvelejší z takýchto filmov je zrejme Americká noc od Truffauta). Veľmi sa mi páčilo, ako bola krajina znova zapracovaná do príbehu ako jeho neoddeliteľná súčasť. ()

petrskoc

Svým způsobem milé a poetické, ale určitě z těch horších Kiarostamiho děl. Ne tak náročné jako jeho ostatní filmy. Na druhou stranu nás snímek nutí přemýšlet o méně existenciálních otázkách, řekl bych spíše o lidových. Zajímavý pohled pod pokličku íránských zvyků ve společnosti. ()

PTuranyi

Opäť zvláštny Kiarostamího štýl, keď film vznikne akoby náhodou. Tento krát vlastne rozpráva príbeh zaľúbeného chudobného chlapca, ktorý žiada o ruku bohatšie dievča. Všetko sa deje akoby mimochodom pri natáčaní predchádzajúceho dielu série. Herecké výkony sú amatérske a prevedenie nenútené a napriek tomu má svoje čaro priamej výpovede. ()

Jester_X

Pod olivovníky lze vnímat jako jednu báseň v Kiarostamiho filmové sbírce. A stejně jako mnohdy básně začínají dávat smysl v širším kontextu, tak i tento film vyjeví své hlavní kvality až zhlédnutím dalších jeho děl, především dalších části Kokerské triologie. Sám o sobě zaujme film velkým důrazem na barvy a obraznost, čímž dává vyniknout exotice Iránského prostředí. Celý příběh se klikatí, jako cesta do kopce prostupující Kokerskou triologií. Lidský život není lineární sled událostí z Holywoodu, jakoby říkal Kiarostami, ale koláž z jednotlivých obrazů, událostí, jež se mohou často opakovat. V další rovině rozvíjí režisér svůj oblibený motiv neostrosti mezi fikcí a realitou, k čemuž odkazuje několikanásobným zanořením filmu do filmu. ()