Nick Cave: 20 000 dní na Zemi

• Velká Británie 20,000 Days on Earth (více)

Snímek Nick Cave: 20 000 dní na Zemi je důmyslnou a lyrickou ódou opěvující lidskou tvořivost v hlavní roli s hudebníkem a kulturní ikonou Nickem Cavem. Záznam dvaceti čtyř hodin v životě rockové hvězdy přináší důvěrné zachycení procesu umělecké tvorby na pozadí kombinace reality a fikce. Celovečerním režisérským debutem navazuje dvojice vizuálních umělců Iaina Forsytha a Jane Pollardové na sedmiletou intenzivní spolupráci s Nickem Cavem. (AČFK)

crackonosh

Co jiného než přestylizovaný „dokument“ čekat od mistra stylizace? Nic Cave se vyžívá v symbolismu a sám je více symbolem než skutečnou osobností, a tak alespoň těch pár okamžiků, kdy nás nechává nahlédnout pod jinak neprostupnou slupku svého napomádovaného účesu a černých obleků, přijímáme s pokorným povděkem. Nejsou to chvíle u psychoterapeuta, které zůstávají příliš odtažité, i když se v nich řeší hluboce osobní věci, podobně jako při rozhovorech v autě. Tam všude hraje svou mystickou figuru a trousí různá psychologizující moudra. Nejosobnější jsou okamžiky, ve kterých se jako normální chlap baví s lidmi s archivu, když jim vypráví střípky ze své osobní historie. Nebo oběd s Warrenem Ellisem, při kterém vzpomínají na nezapomenutelné koncerty. Kdyby film přidal na obrazové stylizaci a ubral na stylizaci verbální, mohl by být ještě o něco chytlavější, i tak je to ale příjemná hodina a půl, kterou ocení především (ne výhradně) Caveovi fanoušci. ()

boo-boo

Film o Nickovi Caveovi hlavne pre Nicka Cavea. Ale keďže sa maestro odhodlal skutočne otvoriť (nemyslím si, že samotní tvorcovia mali nejaké kľúčové slovo, on to tak prosto chcel), rozhodne nejde len o fanservice - povedzme si rovno, ten človek má čo povedať nielen svojmu pravidelnému publiku. Poznámka na záver - Kylie je presne taká prostoduchá, ako by sa mohlo zdať. ()

Sakee

Dokument je sestaven z různých momentů Nickova života. Právě výběr detailů nám předesílá, jaké byly Nickovy nejzlomovější momenty a co ovlivnilo jeho život a tvorbu. Nicl odhaluje své niterné pocity a strachy, které v průběhu života přetvořil v písně. My tak máme možnost pochopit jeho texty a lépe přečíst jeho komplikovanou osobnost. ()

iz67

Jeden Nickuv den - kolaz reality a imaginace. Nevim, co si z toho vezmou ti, co Cavea neposlouchaji. Pro me to byl po dlouhe dobe film, ktery utekl, aniz bych si vsiml. Cave tu je trochu za samozera, ale mne to vubec nevadilo, protoze je to z druhe strany velmi prijemna Nickova inventura. Bylo to proste moc fajn, schuzky s psychiatrem zvlast. Snad jen: kdes zapomnel PJH? ()

Sedliak

Takto si predstavujem dokument o človeku, ktorý sa stal rebelom v mladosti, kultom v dospelosti a vyzretým mentorom vo vyspelom veku. Ale ... videl som Nicka aj s Warrenom a zvyškom Bad Seeds naživo (Pohoda 2013) a aj keď v dokumente pôsobia ako umiernené kópie divokých narkomanov z dôb dávno zašlých, ten kto tam bol, musel žasnúť nad éterickou surovosťou, ktorú dokážu zo seba na pódiu dostať. Nenechajte sa zmiasť učiteľským výzorom a uvedomte si, že pozeráte ego-dokument človeka, ktorého tvorba (a možno aj život) je óda na smrť. Nick Cave hodnotí, spomína, žartuje a trochu aj zaspieva. Nick Cave chce týmto filmom ukázať svetu, že je vlastne normálny chlapík, ktorý má veľa práce, tvorí, uvažuje a sype múdrosti. Priatelia ... Nick Cave nikdy nebol normálny chlapík. Dúfam, že ani nikdy nebude. Potrebujem ho. Dokument pre zasvätených, pre "jasne že poznám nejaké jeho veci" fanúšikov, pre prvovoličov. Každý si nájde to svoje. ()

joelly01

Mno, jak bych to jako.. vite, ja se to trochu stydim rict! Takova trapna a kycovita hlaska.. jenomze kdyz ona to vystihuje na 110%!. Takze, let´s get it over with! "Kdyz ho milujes, neni co resit...." ()

marabart

Velice zajímavě udělaný film. Je to opět další velmi netradičně pojatý snímek, který na mě velmi zapůsobil, obzvlášť pak písnička Jubilee Street. Za mě zasloužené 4*. ()

Coliseum

Mě tihle stařečtí mesiáši s jasným poselstvím a talentem z božího poklepání nikdy příliš nebrali: Cave, Gira, Pop, Bowie, Biafra, k těm všem chovám objektivní respekt, ale zároveň nemalou animozitu. Jestli je to právem, nebo jde spíš o prostou a ješitnou závist, protože zkrátka jejich talentem, byť sám muzikant, nedisponuju, to je rozkol, kterej jsem si v sobě nedokázal dlouho objasnit. Nebo, chcete-li, přiznat. Teď vím jedno. Masturbovat u Cavea nikdy nebudu, ale svý antipatie a předpojatost házim s posledním vzdechem za hlavu. A tak trochu se kaju. ()

nula87

Pro Nickovy fanoušky samozřejmě nezbytnost, ale věřím, že i ostatní si z tohoto pseudodokumentu mohou něco zajímavého vzít. Nickovo charisma a až démoničnost, když se objeví na scéně, je prostě neuvěřitelná. 85% ()

sterovsky

Zajímavý, i když občas až moc ukecaný a filosofický pohled do tvůrčí duše umělce, potvrzující, že každý génius musí být tak trochu cvok. A Cave je obojím na sto procent. ()

blondboss

Nick Cave je pre mňa ako hudobného fanúšika v podstate veľká neznáma a fixujem si ho akurát s duetom, ktorý mal s Kylie Minogue pod názvom Wild Roses Grow. Preto je ťažké mi hodnotiť tento dokument. Páčili sa mi zábery z jeho koncertov aj tvorby, ale čo ma najviac zaujalo, je unikátnosť spracovania dokumentu, kde sa tu ani tak nehovorí o jeho živote, ale práve o tom, ako rozmýšľa, aký má pohľad na život a čo svojou tvorbou vyjadruje. A malé cameo Kylie len potešilo. Slušný nadpriemer v rámci svojho žánru. 60 % ()

solisoli

Nick Cave, Jazz rockový extravagantný Austrálčan, ktorého život pôsobí, ako húpacie kreslo, kedy nikto nevedel predurčiť, na ktorú stranu sa prevráti. Zažiť to čo tento, niekedy až príliš vulgárny, ale hlboko citove založený rocker je v ponímaní neprehľadnuteľné . Jeho balady mrazia, až do špiku kosti. Jeho goticky a art rock, svojskou farbou vokálu, je jedinečné a nezabudnuteľné. O samotnom dokumente sa nedá povedať o veľavravnom diele, ale kto Nicka pozná vie chápať, o čo réžii v tomto snímku šlo. ()

karnifex

Cavea mám rád, velmi rád, ale tenhle film je průšvih! První polovina byla tak nudná, že jsem zalitoval, že jsem si do kina nevzal knížku, pak pár dobrých minut, a pak zas děs. Nejvíc mi asi vadily ty Nickovi patetické monology, které místy připomínaly řeči šéfa ze seriálu Kancl a fakt jsem nemohl uvěřit, že se takto prezentuje autor knihy Uzřela oslice anděla. Pro mě teda obrovské zklamání.. ()

bonovox

Netradičný dokument o hudobníkovi, ktorého hudbu mám veľmi rád a v tomto dokumente je perfektne zachytený jeho prejav a neodolateľná charizma. Vrele odporúčam všetkým. ()

Léto v Uherském Hradišti opět ožije filmem!

Léto v Uherském Hradišti opět ožije filmem!

22.05.2017

Letní filmová škola se pomalu, ale jistě blíží. Proběhne již tradičně v samotném srdci Slovácka, v Uherském Hradišti, od 28. července do 6. srpna 2017, a vy už teď můžete využít bonusů a slev za… (více)