Nick Cave: 20 000 dní na Zemi

Velká Británie, 2014, 96 min

Erik Wilson

James Wilson

Jonathan Amos

Není to stavění na piedestal, není to dokument z natáčení, není to sledování mluvících hlav. Jen Cave, jezdící svým autem a trochu nostalgicky vzpomínající na svou minulost, tahá střípky z archivu jak milé králíky ze svého feťáckého klobouku, a mezi tím dělá to, co celý život - tvoří. Protože heroin, alkohol, ženy, sláva... přes to všechno, největší drogou pro něj stejně vždy byl psací stroj, tužka, noty, klavír. Dokonalá hudba, vyvěrající z jeho démony posedlé duše a vzpomínek na životy, které prožil ve svém dětství, na cestách, i ve vlastní hlavě. Pro Caveofily orgasmus. 8/10(2.1.2015)

Vzhledem k tomu, že o Nicku Caveovi jsem před filmem v životě neslyšel, nedošlo na to, že bych řešil fakt, že nevím, kde je ta hranice mezi skutečným a fiktivním. Dokument byl natočen celkem svižně, na druhou stranu v něm jsou i delší pasáže, většinou ty hudební (krom nich je dominantní ještě třeba rozhovor s psychologem), které však vůbec nenudí. Proces skládání písní (často líbivých a dobře otextovaných), přímo koncerty, ale i ty dialogy zaujmou, co mě ovšem iritovalo, bylo Nickovo filozofování o životních pravdách (jedno velké klišé). Avšak je fajn, že došlo i na humor, který na nedostatky nechal docela dobře zapomenout. Celkově solidní 4*.(4.8.2014)

[Bio Centrál, Hradec Králové] Tento "hraný dokument" se mi dokázal naprosto vrýt pod kůži a to i díky komorní atmosféře malinkého sálu pro 30 lidí. Prožíváte jeden den s Nickem, posloucháte jeho hloubavé myšlenky společně se skvělou, podmanivou hudbou a pomalu jej poznáváte. Cave se vrací do minulosti a odhaluje nám jeho poutavé zážitky a vzpomínky. Současnost se zdá, díky měnící se společnosti, trochu depresivní, i když v dokumentu není nic takového přímo řečeno, tak je to znát. Samozřejmě se podíváme na to, jak se tvoří hudba a jak Cave nahlíží na psaní textů a kde bere inspiraci. Místy jsem se opravdu s láskou zasmál brilantnímu humoru. Celkově je 20,000 dní na Zemi výborně natočené a sestříhané.▐ 100%▐ P.S. Warren Ellis je taky opravdu zajímavá osobnost.(20.10.2014)

I don't know how it is for other people, but I think on some level we all want to be somebody else and we all look for that transformative thing that can happen in our lives and I think most people find it in some way or another and that's a place that they can forget who they are and become somebody else.(16.11.2014)

Jestli nemáte rádi Nicka Cavea, tak se na tohle zrovna vyserte. Dvojice tvůrců, která s australským zpěvákem nespolupracuje poprvé, totiž nevede diváka za ručičku, zásadně netitulkuje a nevysvětluje. Četli ste Smrt zajdy Monroea? Tak vás pobaví Caveovo vypnutí rádia, když začne hrát Can't Get You Out Of My Head. Poznej Blixu, poznej Kylie, poznej Warena a další, co se zpěvákem jezdí autem a u toho ho zpovídají. Jasně, konec trošilinku zavání kýčem, ale Jubillee Street chceš slyšet z dolby soundu! (LFŠ 2014)(27.7.2014)

• Nick Cave