Milostné písně

Česko, 2013, 47 min

Bohdan Karásek

Bohdan Karásek

Jiří Strnad

Civilní, inteligentní, přirozeně působící, skvěle zahraná "bytová" konverzačka, při níž si člověk matně vzpomene, jak skvělé filmy se tu na podobném principu točily před půl stoletím.(12.1.2014)

Překvapila mě absence silnější pointy, ke které jako by to směřovalo, ale nakonec to není zvlášť na škodu. Skvělé vedení herců a schopnost vzbudit zájem o postavy na malém prostoru. Možná by mi fakt víc vyhovoval alespoň jeden emocionálně silnější moment, který by maximálně zužitkoval tragickou událost na pozadí (teda "pozadí" - ono to jde vyvodit od samého začátku, ale to nevadí), ale to třeba chci po tom filmu moc, aby mě uspokojoval. A na filmech jako Karáskovy je dobré právě, že to nemají zapotřebí.(20.8.2019)

Dosud bohužel skoro dokonale neznámý Karásek nadále zúročuje své bohaté zkušenosti - má už dva filmy vykazující vyzrálost stylu a řemeslnou dokonalost. Možná by s pár dalšími desetitisíci v rozpočtu vypadaly ty snímky jinak, ale ne o moc. Především projev herců ať nikdo nepovažuje za jakkoli ovlivněný jakoukoli produkční nedosáhnutelností či režijní neschopností - vše je záměr a naplnění koncepce, cesta ven z "takového toho českého herectví" a pro mě osobně jeden z mála povedených počinů v této oblasti za pěkných pár let. Scénář byl psán na digitální váze vážící snad i setiny miligramů. Chápu samozřejmě, že kdo Karáskovu tvorbu nezná, může zaměňovat jeho jemnou nadsázku s nezáměrnými efekty amaterismu nebo něčím podobným. O to větší vina padá na ty, kdo mají možnost jeho tvorbu představit českému publiku a neodvažují se. Ten film je národní poklad. Ale doma samozřejmě není nikdo prorokem.(1.7.2015)

Návštěva u staré známé po čase, seznamování se s jejím současným přítelem, debata tří lidí v obýváku, uspávací kombinace prášků, zpěv sprostých verzí hudební klasiky... Prostě takový malý nezávislý „bytový film“.(15.7.2014)