Chaled

• Kanada

Khaled

Kanada, 2001, 85 min

Namet je povedeny, jen si myslim, ze za techto okolnosti by okoli reagovalo daleko drive. Atmosfera ulic torontske periferie je vystihnuta dobre, stejne jako byt hlavniho hrdiny. Film, i diky kratke stopazi drzi divaka v pozornosti. Ozdobou celeho filmu je ovsem velmi civilni herecky vykon Khaleda, ten stoji za pozornost. Celkem by me zajimalo, na kolik penez tento film vysel. Slabsi ctyri hvezdicky.(14.9.2014)

Spočiatku mi digitálny obraz a extrémna nízkorozpočtovosť dosť vadili. Film si vyslovene pýtal dôstojnejší 'look' a kvalitnú symfonickú, temnú hudbu. Ale s pribúdajúcimi minútami mi všetko toto plne vynahradil veľmi slušne vygradovaný scenár a tvorivá réžia v spoitosti s kamerou, ktorá fantasticky umocňovala celkovú dramatičnosť (viď. záber na Khaleda s panvicou v ruke, utekajúceho cez chodbu do pivnice). V tejto polohe už digitálny obraz nebol na škodu, ale naopak dodával filmu na osobitosti a naturalistickej autentičnosti. Pochvalu si rozhodne zaslúži aj mladý herec a predovšetkým UNIKÁTNY námet, na ktorom celý tento brilantný snímok stojí.(11.7.2002)

• Snorlax

Smířila bych se s tím, že Khaledova matka má plíce na cimpcampr a přitom kouří extraligu. Celkem bych i pobrala, že si malý kluk neví se smrtí matky rady a nepokusí se jí zavolat sanitku. Ale pak Khaled předvede sled rituálů, který by mohl naznačovat, že trpí obsedantně kompulzivní poruchou, a vše završí tím, že si lehne do postele v botách. Svět dospělých je zlý, všichni chtějí Khaledovi ublížit, sociální pracovník s domovníkem na něj takřka pořádají hony. A Massombagi chce, aby tomu všemu divák věřil. K tomu neshledávám důvod. A neokouzlí mě ani pokus o artové provedení v podobě roztřesené kamery. Představitel hlavní role hrál velmi dobře, ale jiné pozitivum na tomhle snímku nedokážu najít.(19.10.2014)

Nemusím mít zrovna všechno jak na zlatým podnose, ale stejně mně trochu zamrzel nedořčený konec. Přesto jde o zajímavý film, se silným a originálním příběhem. Velmi potěšil výkon dětského představitele v hlavní roli, na svůj věk je herecky přirozený a nepřehrává. Digitální kamera nevadí, naopak posiluje autenticitu příběhu.(4.7.2003)

kanada nenesie na rozdiel od svojho južného suseda morálnu zodpovednosť za osud ľudstva, tak si môže dovoliť aj oveľa kritickejšie a dramatickejšie snímky . . . ktoré nemusia končiť vyslovene dobre a niesť nejaké kladné posolstvo a optimistické pocity . . . týmto sa však otvára brána k natočeniu naozaj kvailtného filmu, filmu ako napr. Khaled(23.2.2005)