Reklama

Reklama

Psychologický, intimně laděný příběh dvou lidí, kteří se po desetiletém odloučení sejdou a pro rozdílnost názorů se opět rozcházejí. Mladík Jancsi odjíždí do Francie za dívkou Katou, kterou neviděl deset let a o které se dovídal pouze z jejích dopisů. V mysli se mu vybavují vzpomínky na minulost - na dětství, školu, válečná léta a roky, jež následovaly - až do roku 1956, kdy dívka opustila vlast. Ve francouzském městečku se oba setkávají. Jeden druhého přemlouvá, aby zůstal s ním. Oběma však chybí společný cíl a společná víra. Jancsi se vrátí do vlasti, kam po čase přijede na návštěvu také Kata po boku svého anglického manžela. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (5)

Juklitz 

všechny recenze uživatele

Fantasticky jemný příběh postaven na základech tak typických pro Szabó. Hluboká sonda do platonické lásky dvou lidí, kterou se snaží přetavit v životní vztah. Až v ten okamžik si oba uvědomí, jak různí ve svém vnímání vztahu jsou. Film má dvě hodiny, z kterých skutečně důležitá je až poslední půlhodina. Szabó se nebojí více než polovinu filmu obětovat mlžným vzpomínkám a reminiscencím, ovšem v jeho případě se troufalost střetává s výsledným hodnocením, které musí být velmi vysoké. ()

Katullka 

všechny recenze uživatele

István a jeho hnidpichectví v jednom tématu, který natáčí už mnoho let. To byla taková nuda. Ale taková! Nemám ho ráda. // 38. LFŠ UH 2012 ()

Reklama

liborek_ 

všechny recenze uživatele

(Pozor, spoiler...) Intimní velmi křehký příběh dvou mladých lidí (Jancsi a Kata), kteří na pozadí dějinných událostí, jež hýbaly Maďarskem v 50. letech, prožívají krásný vztah plný lásky a něhy ale i nepochopení ze strany okolí. V přelomovém roce 1956 je jejich vztah přerušen Katiným odjezdem do Francie, kam se za ní po dlouhém odloučení Jancsi vydá, aby se pokusil vztah obnovit. Po deseti letech se však jejich povahy rozcházejí a přestože mezi nimi znovu na krátky čas vzplane ten nejsilnější cit, jejich nové a trvalé odloučení je nevyhnutelné. U nás málo známý snímek Istvána Szabo je hrozně smutný, zejména ten konec (loučení na Pařížském nádraží, či dopisy obou milenců).. je výborně poskládán z flashbacků, které nám dávají nahlédnout do dětství i dospělosti Jancsiho a Katy, ukazuje vztah jejich "zakázané" lásky v kolektivizovaném pionýrském hnutí, jejich štěstí i smutky, trápení i radostné chvilky. Krásný snímek.. ()

Bajda 

všechny recenze uživatele

Tématem Sázky na iluze jsou stejně jako v některých dalších Szabóových filmech mezildiské vztahy, tentokrát konkrétně vztah milostný a přátelský. Film má velmi zajímavou strukturu syžetu, který jednotlivé události někdy neprezentuje lineárně, a některé scény dokonce nejsou dočasně vůbec časově ukotveny. Divák si tak vytváří významy a souvislosti na základě hypotéz, které jsou filmem postupně vyvraceny, potvrzovány nebo různě poupravovány. Tohoto procesu je dosahováno opakováním jednotlivých scén v průběhu filmu, kdy postupně začíná být jasná jejich spojitost a posloupnost se scénami ostatními. Narace je kromě této komplikovanosti také poměrně sebevědomá. Hlavní postavy se zpovídají přímo do kamery a v jednom momentu dokonce oba čtou své dopisy tomu druhému ve stále kratších střídajících se záběrech, až jakoby překročí hranice fikčního světa a dají se krátce do přímého rozhovoru. ()

smrt.ka 

všechny recenze uživatele

Mělo to být kratší, ale i tak se mi to vážně líbilo. Není to ovšem úplně pro každýho, jistě. LFŠ 2012. ()

Galerie (42)

Reklama

Reklama