Manny

Dokumentární / Sportovní / Drama

USA / Filipíny, 2014, 106 min

Jez Thierry

Lorne Balfe

Docela slušný dokument o jednom ze dvou nejslavnějších a nejlepších boxerů dneška a zároveň jedním z nejlepších všech dob. Osobně jsem si užil hlavně úvodní část o Mannyho začátcích, protože o těch jsem věděl nejmíň. Jinak jsem znal všechny jeho zápasy, některé jsem viděl opravdu dostkrát, takže jednotlivé sestřihy mě zas až tak nebraly a navíc nebyly ani nijak povedené. Myslím, že fanouška boxu a Mannyho samotného film moc neobohatí, protože vcelku nepřináší nic moc neznámého. Asi může slušně posloužit někomu, kdo o boxu a Pacquiaovi nemá ani ponětí (těch bude v česku poměrově snad nejvíc na světě), ale na to bych zas řekl, že je osobnost globální superstar vykreslena nepřesvědčivě. Prostě z filmu není cítit jak obrovská celebrita Manny je. Ale tak nebudu detailista. Stejně jsem koukal hlavně z toho důvodu, abych si zkrátil čekání a trochu se navnadil na největší boxerskou událost všech dob. Zápas s druhým ze dvou nejslavnějších boxerů dneška a zároveň jedním z nejlepších všech dob, Floydem Mayweatherem, bude už za měsíc a půl, tak snad to bude stát za to.(16.3.2015)

ta-ta-ta-ta-ta-ta-ta .... Manny je borec. Do shlédnutí dokumentu jsem jen věděl, že jde o hodně slušnou mlátičku v nižších váhových kategoriích,ale vůbec jsem netušil, že jeho lidský příběh i profi kariéra jsou tak zajímavé a už vůbec jsem netušil, že jde až o takovou hvězdu, kdy její popularita v domovině mi přijde jako dosti nezdravá rovnající se kultu osobnosti. Myslel jsem si, že dokument o bratrech Kličkových nic v rámci sportovních dokumentů nepřekoná, ale uznávám, že toto mne celkem nahlodalo. Příjemný zážitek. Jsem zvědavý jestli nakonec k zápasu s americkým namachránkem dojde či nikoliv, pokud ano, tak se snad i svátečně na takový zápas podívám.(26.3.2015)

Box jako politika, politika jako box. Dobrá škola pro tribuna. :) A film? Čerpal z úžasného lidského příběhu, bylo by smutný, pokud by se nepovedl. Naštěstí se to nestalo a já jsem si musel opět přiznat, že nic pořádně nevím. Ale aspoň to vím. Příkladně o Mannym jsem slyšel poprvé ve svým bídným životě. Je to smutný, ale je to tak.(26.3.2015)

Je hezké občas vidět, že sport nemusí být pouhou továrnou na peníze, ale může i krásně spojovat lidi a utišovat spory. Manny posunul tento sport úplně mimo jeho tradiční hranice a stal se obrovskou ikonou a legendou. Na Filipínách snad i samotným polobohem. Úplně mě fascinovalo, kterak se dokázal vyrovnat s nastalou slávou a nezbláznit se z toho, a to zejména díky své silné víře v Boha, která v tomto případě dokonale posloužila svému účelu. Neskutečný přechod z totální bídy na úrovni hlady v ikonu celého boxerského světa. Neskutečný dříč a bojovník, který musí být inspirací pro každého, kdo tento dokument uvidí. Citlivé zpracování, kterému moc slušelo posloupné vyprávění, které se v tomto případě skvěle nabízelo a hodilo. Opravdu multitalentovaný Filipínec, který si umí život užívat plnými doušky, ale přitom nezapomíná na svůj původ ani na svůj národ a s pokorou a lidskostí sobě vlastní bojuje, protože je bojovník. Velmi dobré zpracování. Dokument mě vtáhl do děje na celou svoji přátelsky krátkou stopáž.(7.3.2020)

Box je vlastně sport, který by mohl pro někoho znamenat náboženství. Ale tak to může znamenat každý sport. Líbí se mi ale, jak je Manny Pacquiao prezentován a jak prezentuje sám sebe. Je sice bohatý jak sviň, ale je pokorný a snaží se být symbolem. Má to smysl. A má smysl i tenhle film, který nám prezentuje kus historie a zajímavý příběh jednoho člověka a nejen jeho.(9.12.2014)