Reklama

Reklama

Presne dva mesiace po poprave Imreho Nagya a jeho spolupracovníkov uskutočnili dvaja maďarskí emigranti ozbrojený prepad na maďarské veľvyslanectvo v Berne. Ich motív bol nejasný, hoci, aspoň podľa miestnych médií, ich cieľom bolo zajať maďarského veľvyslanca a použiť ho ako rukojemníka, aby sa dostali k dokumentom maďarských komunistických agentov, pôsobiacich vo Švajčiarsku. Alexander Nagy a Endre Papp však podľa niektorých zdrojov zamýšľali svoju akciu ako protestnú, demonštratívnu; chceli upozorniť na nelegitímnosť politických udalostí v ich rodnej krajine. Svoj cieľ v podstate dosiahli, pretože o atentáte a prostredníctvom neho aj o neúspešnej revolúcii informovali zahraničné médiá deň čo deň počas niekoľkých týždňov. Zároveň sa záležitosť pretriasala na medzinárodných a diplomatických fórach a mala odozvu aj u svetových lídrov. (Incantator)

(více)

Videa (1)

Recenze (8)

Johnny.ARN 

všechny recenze uživatele

Treba do toho ísť s naštudovanými reáliami. Bez to je to len velmi dobre zahraná dráma, s napätím, akciou a presne takou minutážou, akou si zaslúži. Postavy tam už idú s motiváciou a nemajú priestor na nejaké posúvanie sa, nie sú tam žiadne zaáískované flashbacky a podobne. Poučné, svižné, ďakujem. 4 z 5 ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Kousek maďarské historie. 1) Zaujali mě 32letý József Kádas (radikální útočník Tibor Bano) a 30letý Tamás Szabó Kimmel (umírněný útočník Abel Takacs). 2) Vzhledem ke skutečnosti, že Maďarská lidová republika měla ve Švýcarsku otevřené velvyslanectví a nikoli vyslanectví, správný název filmu by měl být Bernský velvyslanec (bez ohledu na původní maďarské znění). ()

Reklama

DrifterSoul 

všechny recenze uživatele

Návod, jak lze s omezenými prostředky a na úsporném půdorysu udělat strhující, napínavé drama. A to vše v "kinematografické éře", která se u daného žánru většinou neobejde bez tun brutality, kaskaderských akcí a pyrotechnických efektů - aby tak zamaskovala svou intelektuální prázdnotu. Znovu smekám před PANEM režisérem (Attila Szász). Respektuje totiž zásadu, že v dobrém, inteligentním filmu má být to podstatné vždy skryto pod povrchem. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Musím smeknout jaký má tenhle snímek komorní ton a přitom má v sobě dynamiku, napětí a především neskutečně chytrý scénář, který tě nutí prostřednictvím postavy velvyslance o některých věcech řádně zprovoznit mozkovnu. Už druhý maďarský snímek mně zprostředkoval návrat do významné události v maďarských novodobých dějinách a stejně jako ten první film i Bernský velvyslanec to dělá poutavým diváckým způsobem, nebojí se emotocí a nepotřebuje k tomu miliardový rozpočty aby dokázal emotivně strhávat i sdělovat. ()

Pepinec 

všechny recenze uživatele

Dobroš matroš Maďároš. Nejlepší ze všeho je na něm přímočarost; jde se hned na věc, a po věci nazdar, vymalováno. Termín "Maďarský film" budu asi odteď používat i na podobných rande. Supr napětí bez hluchých míst, jen teda kdybych měl najetou historii jako učebnice dějepisu, asi bych film docenil ještě víc. Veliké plus za to, že kino Béla schrastilo alespoň anglické titulky a já mohl sluchátka hodit na zem. ()

Galerie (21)

Reklama

Reklama