Zpočátku romantický příběh o lásce Roba a Betty se postupně stává začátkem konce mužského protagonisty, když ze zaměstnání přinese celou mrtvolu (zatím nosil jen části lidského těla) a společně ji pomilují. Nicméně ani pak není Betty spokojená a svého snoubence opustí…
Tento poloamatérský snímek německého režiséra Jörga Buttgereita si získal svou proslulost během let, kdy se obaloval do hávu nepodložených legend. Je skvělým důkazem, jak se může film proslavit jen na základě „orální“ reklamy. Bez jakékoliv kampaně se stal Nekromantik vyhledávaným kouskem pro všechny zvrhlíky i obdivovatele neoficiální kinematografie (to už dnes o Buttgereitovi neplatí, o čemž svědčí i podpora Goethe Institutu).
Režisér vsadil na atraktivní téma erotické náklonnosti k nebožtíkům, protože obecenstvo dychtí po nechutnostech. Nekromantik 1 i 2 měl neuvěřitelný úspěch. První díl byl do konce 90. let zakázán v polovině evropských zemí. U druhého dílu chtěla německá cenzura zničit i negativ filmu. Nakonec se z něho stal předmět seriózního zájmu, a tak se dnes setkáváme s výklady, že jde o metaforu neschopnosti komunikace nebo že jsme svědky podobenství o nebezpečí AIDS a důležitosti bezpečného sexu, anebo také že Nekromantik je podobenstvím o rozděleném Německu. Bohužel jako minulý rok v případě filmu Kanibal holocaust (1979) i letos musíme upozornit na reálné scény zabíjení zvířat, které režisér očividně používá jen pro navození realistické atmosféry (např. Robova koupel s vyhřezlými kočičími vnitřnostmi). Naopak zábavně působí neumětelské triky jako rozpůlení lidské hlavy. Ale Buttgereit má již své slavnější předchůdce: Buio Omega (1979) (známější pod názvem Demencia) od Joa D´Amata nebo Macabro Lamberta Bavy.
Schraňování lidských ostatků a erotická vzrušivost smrti je, ať chceme nebo ne, součástí naší společnosti. (Festival otrlého diváka)

HonzysKISS

Kdyby v tom nebylo těch plno prodloužených scén, kde jenom hraje hudba, tak by to bylo dobrý, ale takhle je to celkem nuda. Záběr na králíka docela fajn, mělo to koule. I když nějaký ten farmář nebo vesničan tohle vidí vlastně denně. Jak na řadu přišel kostík v posteli, tak to bylo aspoň už malé vzrůšo. Občas i ta hudba nebyla špatná. Škoda, že je to udělaný romanticky, jinak by to bylo určitě o dost zábavnější. ()

Arach.No

Fantasticky vtipná závěrečná scéna a pár povedených vtípků v průběhu filmu nezachrání NEKRomantika od debility všech scén, které křičí „jsem art a diváku, hledej významy“. Na tuhle hru nehodlám přistoupit, ale kultovnost tohoto filmu chápu. ()

Paldiny

Chvála nebesiam, že film nebol o 10 minút dlhší, lebo by som skapal nudou a hlavný úchyl by si ma do rána našiel, zneužil a zobedoval. Niečo tak príšerne amatérske a uťahané som už dávno nevidel. Film popisuje mladíka, ktorému sa život zlomí v momente, kedy príde o prácu "čističa mŕtvol“ a hneď na to aj o spanilú polovičku. Práve kvôli nej si nosil prácu častokrát až domov, aby mohli po nociach spoločne splanúť v ľúbostné orgie. Tie sú samozrejme zhnité, kontroverzné a nevhodné pre romantický večer konzervatívneho páru. Nekromantik sa nesnaží o nič iné, než byť provokatívny a to mu kvôli hromade príčin nevychádza. Film paradoxne nezhnusí svojim obsahom, ale takmer nepozerateľným spracovaním. Odmyslíme si hudbu, častokrát pripomínajúcu talianské zombie trashe a na kolene napísaných 7 dialógov, narazíme na nesúvislú zmesku scénok aké nemajú opodstatnenie. Nechápem na čo sledujeme bezvýznamný film v kine spoločne s postavami a už vôbec nerozumiem k čomu sa každá malá potreba musí vykonávať pred objektívom kamery. Režisér chcel pravdepodobne osloviť aj tých najväčších gurmánov, len akosi zabudol, že točí film. Prvého Nekromantika tak ledva spasí zopár slušných scénok (cmúľanie oka, kúpeľ s mačkou či vyvrcholenie s nožom), ktoré to spolu s námetom vyšplhajú aspoň na symbolickú jednu. Preto sa netreba nechať zmiasť odbornými výkladmi, ktoré Nekromantika obhajujú pre jeho skryté metafory. Ľudia, žiadne v ňom nehľadajte, žiadne v ňom nie sú, po filmovej stránke je to špina zarytá za nechtami. ()

Daweflip

Šílená nuda, kterou nezachrání ani pár povedených scén. Pěkná hudba, žádné gore, žádné vyloženě nechutné scény, žádný spád, jeden zbytečně zabitý králík a neoholené podpaží slečny Betty... ()

bolan

Neuvěřitelný západoněmecký bizzzar, který dokrmuje pošahaný klavírní recitál. Ještě že se to nemohlo dostat do Československa, to by měl Lubomír Štrougal zase keců o kapitalistické zvrhlosti a jak můžeme být rádi, že místo šukání s mrtvolama budujeme pětiletky. ()

Klajnik

Finální suicide scéna je velmi humorná a nikdy na ní nezapomenu, ale jinak je to pěkně amatérská sračka o nekrofilovi, který je, hádám, současně romantik. ()

Viperine

Že se budu usmívat po skoro celou dobu sledování Nekromantiku, jsem teda vážně nečekala :). Nekromantik je.. jako když se podivný hnus snoubí s podivnou krásou. Kdo však podlehne jeho extraordinární expresi hnusu, tenhle odvážný experiment si neužije - tedy Nadhled, prosím. ;) Přiznávám, že jedna scéna mi slušně pobouřila žaludek (očičko), ale doprovodný soundtrack plný všeprostupující lásky a něžné vášně mě zase rychle vyhoupnul na obláček. Je to úlet, je to velice Jiný film. A ten klavír! Smekám autorům; v jiném balení bych tohle téma asi vážně nedala. ()

tragos

Tohle se dá hodnotit? :o)) Hudba byla překvapivě pěkná a udělala tohle dílko mnohem stravitelnějším (což znamená, že ze sálu odešla jen asi třetina lidí). ()

Troll odpad!

Dvakrát jsem zkoušel tuhle šílenost dokoukat do konce, bohužel marně. Zřejmě nejsem na stejné vlně jako byl vtedy režisér či jiní "ujetí" intelektuálové. Ono koukat třeba 5 minut na to jak se stahuje králík z kůže nebo jak někdo souloží na klacku připíchnutém v mrtvole za doprovodu pohádkové hudby...no nevím. ()

JankaJBLK

Čakala som nejakých zombíkov a žiaľ prišlo veľké sklamanie a dosť nechutné....celý film bolo ľúto toho chudáčika zajka:( ()

Rathalos odpad!

Slaba,nudna a trapna kravina z Nemecka o nekrofilii,amaterizmus jak hrom,herci vrcholne odporni,nechapem,ze ako toto moze niekoho znechutit a uz vobec nie sokovat,ved vsetko je umele a od priblizenia sa k realnejsiemu spracovaniu to ma straaaaaaaasne daleko,jasny odpad...:-) ()

foundation

Dost husta uchylovina pri ktorej niektore sceny vazne stoja za to aby ste tie ostatne pretrpeli. Originalitu, vynimocnost alebo nieco podobne si v tom zrejme niekto najde ale ja k nim patrit nebudem. Na druhej strane uznavam ze podobnych veci je naozaj iba velmi poskromne. Za seba hovorim ze vidiet sa to oplatilo aj ked iba raz. Zabudnut sa na to bude dat uplne jednoducho. ()

Barka88 odpad!

Hnus, hnus a ještě jednou hnus! Nejodpornější film, jestli se tomu dá tak říct, co jsem kdy viděla. Závěr je stejně neuvěřitelný (možná o trošku víc), jako celý děj. Jestli nejste nekrofil s podobnými zálibami, ani se na to nedívejte - je to opravdu zvrhlé a nechutné. Celou dobu jsem si kladla otázku – kdo něco takového vůbec dokáže vyplodit a PROČ?? Experiment, který musím hodnotit jako odpad. ()

filipes.lu

Dobře, tak mám slavnostně za sebou další, dá se říct, filmovou klasiku. A několik postřehů k ní: I.) Film by mohl klidně fungovat jako prolog k sérii Paranormal Activity. Kterej nebožtík si po smrti totiž takhle užije, ten se bude ještě rád domu vracet v očekávání, že bude mít přídavek. Takže ti zlí duchové, co házej s věcma (potažmo lidma) po pokoji, jsou jen nadržený a chtivý entity. II.) V kině, při sledování vražedného trháku jsem si nemohl nevšimnout mladý N. Portman. Asi si v tomhle filmu dělala praxi na Černou labuť. A kdo jí tam neviděl, tak je to ta v půli, co hulí cigáro velký jak trumpeta. III.) Toho hlavního aktéra mi bylo chvíli skutečně líto,.. a to když se s ním ta jeho nádhera rozešla. Protože mám takovej pocit, že ty dva se hledali, až se našli. A určitě to muselo bejt přes nějakou seznamku. Nevěřím a zásadně odmítám přijmout myšlenku, že se potkali třeba na autobusový zastávce./// Jinak k filmu>>>No, co bych k tomu dodal :D Je to prostě romanťárna, při který nejedno oko zůstane suché. A tím nemyslím to, co je chudákovi mrtvýmu, utopenýmu vysáto Robem při souloži. Víc nemám, co bych dodal. Abych byl upřímnej, že by mě to extra bavilo se říct nedá. Je pravda, že originální je to na míle daleko a každá scéna měla v sobě potenciál, kterej občas proměnila, občas ne. Mě ovšem stejně zaujal nejvíc králík a to ten závěrečnej! Takhle by to totiž mělo vážení vypadat: Dojíst ho se smetanou a knedlíkem, oblíknout mu kožich a zas ho pěkně vrátit běhat po louce :) (Samozřejmě, že šlo o ten podtext uzavřený spirály...!) Film doporučuju všem psychicky narušeným osobám, milovníkům spánku v ohrádce z pletiva i vášnivým zahrádkářům a pěstitelům ovocných stromů, ti si v úvodu přijdou taky na své. Za tři. To je nakonec dobrý. ()

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu