Nekromantik (festivalový název)

Nekromantik

Nekromantik

Horor / Komedie / Drama / Romantický

Západní Německo, 1987, 74 min

Že se budu usmívat po skoro celou dobu sledování Nekromantiku, jsem teda vážně nečekala :). Nekromantik je.. jako když se podivný hnus snoubí s podivnou krásou. Kdo však podlehne jeho extraordinární expresi hnusu, tenhle odvážný experiment si neužije - tedy Nadhled, prosím. ;) Přiznávám, že jedna scéna mi slušně pobouřila žaludek (očičko), ale doprovodný soundtrack plný všeprostupující lásky a něžné vášně mě zase rychle vyhoupnul na obláček. Je to úlet, je to velice Jiný film. A ten klavír! Smekám autorům; v jiném balení bych tohle téma asi vážně nedala.(1.2.2012)

Bizarre experimental perverse freak alebo ako z najzvrátenejšieho filmu zrobiť romantickú romancu. Na NEKRomantika sa treba pozerať z obrovského nadhľadu a vtedy sa dá vo filme nájsť neopakovateľna jedinečnosť a genialita. Nemci sú neskutočné zvratené hovada. Verím, že Nekromantik si svoju kultovosť zaslúži zaslužené. Samoučelnosť a zvratenosť sa tu podáva v takom nespočetnom množstve, že diváka nakoniec nemože ohromiť ani zasrane hnusnú (real) snuff scénu so zajacom a sick koniec. Romantický hudobný podkres sa tu podáva v takých scénach, ktorými si zrobil reklamu celý film. Buttgereitovú tvorčiu slobodu neodsudzujem, ale jednu scénu si fakt mohol nechať. Hodnotenie je čisto subjektívne. Najradšej by som bol keby som toto hodnotiť vobec nemohol, i keď...(12.5.2013)

Po velmi slabých krátkometrážních filmech představil Jorg Buttgereit "filmové dílo" jehož kultovnost teď už naprosto chápu. Mnoho vynikajících scének plných krve, nechutností a erotična, na druhou stranu romantické scény plné klišé, jen obohacené o trochu netradiční prostředky (postelová scéna, sen). Závěrečná scéna však dodala korunu a smíchy jsem málem neudržel oběd, který jsem během během filmu s chutí pozřel. Vynikající!(19.1.2010)

Povedený německý snímek o nekrofilech, který začíná pěkně pozvolna, ale zvrhává se v pěkně nechutné orgie. Nedivím se, že ho chtěli zakázat, na tu dobu je to přeci jen trochu přes čáru běžné německé kinematografie. Scéna sexu s mrtvolou je fakt odporná, ale zároveň se snaží o jakýsi romantický nádech, což se (přimhouříme-li obě oči) nějakým záhadným způsobem daří. Trochu mě tam chvílemi štval hlavní hudební motiv, ale to je jen malá položka, na které ve výsledku tolik nesejde.(23.5.2014)

Dobře, tak mám slavnostně za sebou další, dá se říct, filmovou klasiku. A několik postřehů k ní: I.) Film by mohl klidně fungovat jako prolog k sérii Paranormal Activity. Kterej nebožtík si po smrti totiž takhle užije, ten se bude ještě rád domu vracet v očekávání, že bude mít přídavek. Takže ti zlí duchové, co házej s věcma (potažmo lidma) po pokoji, jsou jen nadržený a chtivý entity. II.) V kině, při sledování vražedného trháku jsem si nemohl nevšimnout mladý N. Portman. Asi si v tomhle filmu dělala praxi na Černou labuť. A kdo jí tam neviděl, tak je to ta v půli, co hulí cigáro velký jak trumpeta. III.) Toho hlavního aktéra mi bylo chvíli skutečně líto,.. a to když se s ním ta jeho nádhera rozešla. Protože mám takovej pocit, že ty dva se hledali, až se našli. A určitě to muselo bejt přes nějakou seznamku. Nevěřím a zásadně odmítám přijmout myšlenku, že se potkali třeba na autobusový zastávce./// Jinak k filmu>>>No, co bych k tomu dodal :D Je to prostě romanťárna, při který nejedno oko zůstane suché. A tím nemyslím to, co je chudákovi mrtvýmu, utopenýmu vysáto Robem při souloži. Víc nemám, co bych dodal. Abych byl upřímnej, že by mě to extra bavilo se říct nedá. Je pravda, že originální je to na míle daleko a každá scéna měla v sobě potenciál, kterej občas proměnila, občas ne. Mě ovšem stejně zaujal nejvíc králík a to ten závěrečnej! Takhle by to totiž mělo vážení vypadat: Dojíst ho se smetanou a knedlíkem, oblíknout mu kožich a zas ho pěkně vrátit běhat po louce :) (Samozřejmě, že šlo o ten podtext uzavřený spirály...!) Film doporučuju všem psychicky narušeným osobám, milovníkům spánku v ohrádce z pletiva i vášnivým zahrádkářům a pěstitelům ovocných stromů, ti si v úvodu přijdou taky na své. Za tři. To je nakonec dobrý.(30.9.2012)