Daylight's End

Akční / Horor / Sci-Fi

USA, 2016, 105 min

Průměrné postapo postavené na střílečkách. Většina lidstva zmutovala do jakési formy upírů s myšlením zombií, které zabíjí slunce, ale i kulky, česnek a kříže nejspíš ne. Solidní kamera, našlápnutá hudba, opuštěné mrakodrapy, přeživší bojující o život, nájezdníci, spousty mrtvol. Thomas, psanec s kamennou tváří, si moc sympatií nezíská, byť má být asi kladnou postavou. Ale sám říká Sam:,,Jak víš, že jsem dobrej?" I zbývající postavy jsou nemastné neslané, takže divák může sympatizovat třeba s Alfou (ne Alfem) a nevadí to.Kratší akce jsou napínavé, mají spád a atmosféru. V závěru se ale střílečky rozpliznou do nekonečné počítačové hry, kterou ovšem hraje někdo za vás. Oddechovka na jedno podívání, která neurazí. Prospělo by jí zkrácení.(14.12.2016)

• bourec

Obrovsky mě kaufman zklamal.Po solidnim Hříšníci a svatí sem trochu naivně čekal,že jeho kariéra se zase posune.jenže chlapec šáhnul po látce která je solidně vybrakovaná.Levnej mix Já,legenda,Světová válka Z a dalších nemá atmosféru,nemá povedenej děj ,a kdo tvůrcům bez korunek dělá ty digi kouře,výbuchy,stříkance krve,snad tříletý děcko z retarďáku.Navíc já sem neuvěřitelně alergickej(čest všem vyjímkám,nějaký se najdou) na filmy,kde běhaj tyhle zkrvavený,chrčící bestie sem a tam.Proč si to takhle zkurvil,Williame.40%.(20.8.2016)

Johnny Strong tohle zatraceně potřeboval. Teprv druhý film, ve kterém má hlavní roli a opět byla radost ho sledovat jak v akci, tak aj jako herce. Charisma má spoustu a dokáže dodat své postavě potřebné emoce a uvěřitelnost. Baví mě taky jako zpěvák skupiny Operator, líbí se mi jejich deska Soulcrusher. Samozřejmě taky pro film dělal hudbu a zejména písnička v závěrečných titulcích je skvělá. Mno a jinak co se týče samotného filmu, Sinners and Saints je stále strop Kaufmana, naštěstí Daylight's End je dostatečně bohaté na to, aby diváka zabavilo po celejch sto minut. Příběh je linearní a úplně prostý - záchrana jedné ženy před znásilněním, začlenění do party, kde panuje nedůvěra a plán na to, jak zmizet do bezpečí. Ten kdo tu čeká nějaký umělecký přesah ať hledá jinde, tohle je řezničina. Akce plno, je krvavá, snad stovka headshotů! Občas se používaj i řezné zbraně a pokud dojde na přestřelky, opět se přebijí, postavy maj sebou tolik munice, kolik unesou, komunikují mezi sebou, sejmou tolik potvor kolik stihnou, jednaj logicky a taktizují. Prostor dostane aj spousta výborné improvizace a hodně mě potěšila absence záporáků - každej si je vědom toho, že spory musí jít stranou a je třeba spolupracovat. Do toho nám bicí a kytary pérují do uší, nechybí ani spousta neutichajícího napětí a několikrát jsem se i lekl, navíc je zde výborná práce se zvukem! Divák si nemůže být ničim jistý, neví z jakejch dveří vylítne potvora. Občas jsem i vůči některým postavám pocítil emoce. No a nyní technická stránka. VÝBORNÝ VIZUÁL! Film stál JENOM dva melouny a Kaufman vyždímal úplný maximum. Lacikovi udělá radost, že zde není téměř žádná exploze. Divák vidí max plamen za zády aktéra, aby měl přehled o situaci, jinak ale se rozpočet vrazil do špičkové a nekompromisní akce, skvěle vypadajícího okolí a právě vizuálu. Filtr je temnější, naštěstí je to ale účel a dodává filmu potřebnou atmosféru. Navíc, mnohdy když kamera snímá obličeje, či okolí, vypadá to nádherně. Nesmim ani zapomenout na prvotřídní režii, žádné zbytečné střihy, krásná návaznost scén a akce je i tak nesmírně dynamická. Film má taky skvělé tempo a baví i mimo akci. Celej tým se neuvěřitelně snažil, mihne se zde několik xichtů z Sinners and Saints a jinak si myslim, že to lepší bejt rozhodně nemohlo. Kdo čeká, že by Strong předvedl něco ze svého arsenalu bojovejch umění, musí se spokojit s občas slušným chvatem, jinak žádné bitky zde nejsou. A ani mi to nevadí. Co ještě dodat.. potvory jsou nebezpečné, rychlé a i pár nesmyslů ve scénáři odpustim. Plnou nedávám, nadšenej jsem ale to by tenhle film musel bejt na úrovni prvotiny Kaufmana, no těsně vedle.. asi je to i tim, že zombie horory mi moc blízké nejsou. Ale určitě se na film podívám znovu. Nyní už jen čekat na Sinners and Saints 2: Vengeance, které je v přípravě. Jinak netušim co víc bych dodal.. asi jen 8/10(29.7.2016)

• *CARNIFEX*

Planétu zem pred niekoľkými rokmi zasiahla záhadná epidémia, ktorá väčšinu ľudí zmenila v krvilačné monštrá. Thomas je jedným z mála, ktorému sa nákaze podarilo vyhnúť. Vyzbrojený, osamotený putuje krajinou, pričom kde vkročí, tam sa zbavuje infikovaných. Keď sa jedného dňa zapojí do prestrelky medzi dvoma skupinkami preživších, ani v tom najhoršom sne by ho nenapadlo, že sa daným rozhodnutím dostane do omnoho väčších problémov, v akých doposiaľ bol. V neďalekej policajnej stanici totiž naráža na ozbrojencov, ktorým musí napriek nevôli pomáhať v defenzíve pred útokmi nakazených, i následnému presunu do bezpečia. Keď divák takmer neustále bojuje s pocitom, že by mal film vypnúť, zrejme všetko nebude po kostolnom poriadku. Prvá polovica biedno biedny akčný počin, druhá zas sekunduje v rovnakej kvalite prevedenia z pohľadu hororového žánru. Nápad tuctový, milión krát znásilnený, gore takmer žiadne, ešte aj soundtrack ukradli, takže ja naozaj nemôžem inak, iba skonštatovať, že celkovo rozpačitý dojem nezachránila ani živšia záverečná dvadsať minútovka. Keď "Daylight End" porovnám s takým "Pandemic", toto je neskutočný prepadák. Banujem, že som na to vôbec "klikol" - 25%(29.7.2016)

V tomto případě platí, že opakování je matka moudrosti. Daylight's End ničím nepřekvapí, ničím neoslní a směr udržuje v naprosto jasně vyježděných kolejích, ze kterých ani na milimetr neuhýbá, ale díky vysokému tempu, solidní akci a v neposlední řadě i sympatickému osazenstvu se dá ta šablonovitost snadno přehlížet. Spolupráce Williama Kaufmana a Johnnyho Stronga opět vyšla. 75%(2.8.2016)