Daylight's End

Akční / Horor / Sci-Fi

USA, 2016, 105 min

• Lacike

Monotonne prestrelky s lacnymi CGI iskierkami namiesto skutocnych kapsul a trochou CGI krvi bez akejkolvek atmosfery s otrasnym soundtrackom (Strong by sa mal na filmovu hudbu vykaslat), ktory sa ku akcii nehodi. Postavy su v lepsom pripade nevyrazne (Strong), v horsom sa spravaju ako neznesitelni idioti, ktorym prajete smrt (Henriksen s celou svojou rodinkou). Je to este väcsia nuda ako Jarhead 3. Len namiesto arabacov sa tu monotonne strielaju zombie-upiry. Akurat prestrelky tentoraz uz vyzeraju evidentne podfinancovane. 2 mega je na poriadny film fakt malo. Od polovice som to musel pretacat, aby som sa dockal vytuzenych zaverecnych titulkov. Najhorsi Kaufmanov film. Skrtam si Kaufmana zo zoznamu reziserov, ktorych dalsiu tvorbu ma zmysel sledovat. Ku kvalitam svojich prvych dvoch filmov sa uz evidentne nikdy nepriblizi. Namiesto originalne natocenych zivocisnych prestreliek presiel na rutinny profesionalne vyzerajuci stereotyp. Nechcel som dat pôvodne 1*, ale nakoniec ju davam preto, aby som film odlisil od ostatnych Kaufmanovych filmov. Toto je jednoznacne jeho najhorsi a najnudnejsi film. 3/10.(3.8.2016)

• mzss1

|20%| Uf, tak takovou slabotu jsem teda nečekal. Rozhodně jsem nepředpokládal, že z toho bude kdovíjaká béčková pecka, přesto jsem byl při ukončení této záležitosti vyřízený. Chci říct na obhajobu mého slabého hodnocení několik věcí. První věc je, že filmy se zombíky, upíry apod. mám moc rád. Resident evil je od čtvrtého dílu ujetá přeakčnělá výplachárna. A kupodivu mi to sedí, i když tam zombíci hrají už malou roli. Nicméně toto téma mám rád. Třeba na seriál The Walking Dead nedám dopustit. Poslední řady nejsou takové jako první dvě, ale furt je to skvělá záležitost na ty lepší 4*. To jsem začal rozebírat jen proto, aby si někdo neřekl, že film shazuju kvůli tomu, že nemám rád snímky s těmito neživými. No, takže nyní k tomuto filmu. Zombíci běhali jako o atletické závody. Hmm, tak k tomu se nebudu vyjadřovat. Začátek filmu vypadal nadějně, sice obyčejná přestřelka, hlavní herec zachrání jednu ženu, fajn. Pak se to utopí ve stereotypu, a až do cca 1 hodiny se nic dít nebude. Pokud samozřejmě nepočítám jednu malou nezáživnou akcičku ve vězení. Poslední cca 40timinutovka byla už převážně akční, ale bylo to natočeno tak obyčejně, že jsem u toho usínal. O akci ve filmech jen nejde. Musí i zaujmout příběh, postavy, napínavost a mnoho dalších prvků. Postavy byly děsné a to jejich myšlení, to jsem šel málem do vývrtky. Hlavní herec Strong zachrání ženskou a oni mu pak seberou zbraně a zavřou ho do basy. Týpkovi zombík nebo co to bylo za parchanta pokouše ruku a tým mu nedá možnost mu jí uříznout, aby ho zachránili a Henriksen ho nemilosrdně odpráskne, jo? Právě pár scén mi připomnělo The Walking Dead a to v o dost horším provedení. Hudba byla Strongem dobře vytvořená, ale zde se sem moc nehodila. Takže nic víc asi nesesmolím. Vážně film nechci shazovat, tématiku o nemrtvých mám rád, ale zde se to nepovedlo v žádných ohledech. Ještě zmíním můj žebříček hodnocení filmů tohoto béčkového režiséra Williema Kaufmana. Prodigy (2005) – to jsem neviděl. Hříšníci a svatí (2010) – bohužel mi to moc nesedlo, ale celkově ani nijak nepohoršilo, koukatelný průměr. (56% - 3*). Seznam nežádoucích (2011) – dle mého názoru zatím Kaufmanův nejlepší film. Příběh mě strašně zaujal, takže (82% - 4*). Hra pro jednoho (2012) – neškodný lehce nadprůměrný béčkový akčnňák (60% - 3*). Voják 4 (2014) – slušné pokračování, vydařený akčnňák – slabší, ale zasloužené 4 hvězdy (73% - 4*). Mariňák 3 (2016) – ouuu, tak to bolelo. Jen bezduché přestřelky, ani vedlejší role nevyužitého Adkinse to nevytrhla (32% - 2*). Tak a je tu srovnání. Tohle je ještě horší než ten třetí Mariňák.(9.10.2016)

Můj první dojem byl jedno velké nadšení - stará dobrá osmdesátkově přímočará řežba ve starým dobrým postapu se starým dobrým železným dědkem Lancem, s pěknou postapovou výpravou a pěkným vizuálem vůbec, s hromadou mrtvol a prostřelených hlav, prostě lahůdka. Tajemný virus přetvořil většinu lidstva na krvelačná zabijácká monstra, po čertech rychlá, která ale mají jednu velkou slabinu - nesnášejí sluneční světlo a ve dne spí zalezlá v nitru vybydlených baráků jako hejna upírů. A toho se hrstka statečných přeživších rozhodne využít... Ale zhruba od té chvíle scénáři rapidně dochází šťáva, divák je pak svědkem všemožných nesmyslností a nelogičností, z frajera Rourka se postupně stává jakási absurdní a protivná figurka, jejíž vinou všichni lidi okolo odevzdaně padají jako mouchy, a tajemný "alfa" s pytlem přes hlavu pak je vyloženě slabá postava. Film měl u mě dlouho našlápnuto na plný počet, takže moje čtyři hvězdy jsou spíš výrazem mírného zklamání (první půle 5, druhá 3), ale i tak jsem nadprůměrně spokojený, i když z prvoligového postapa se nakonec vyklube "jen" svižná a nepříliš chytrá střílečka.(29.8.2016)

• *CARNIFEX*

Planétu zem pred niekoľkými rokmi zasiahla záhadná epidémia, ktorá väčšinu ľudí zmenila v krvilačné monštrá. Thomas je jedným z mála, ktorému sa nákaze podarilo vyhnúť. Vyzbrojený, osamotený putuje krajinou, pričom kde vkročí, tam sa zbavuje infikovaných. Keď sa jedného dňa zapojí do prestrelky medzi dvoma skupinkami preživších, ani v tom najhoršom sne by ho nenapadlo, že sa daným rozhodnutím dostane do omnoho väčších problémov, v akých doposiaľ bol. V neďalekej policajnej stanici totiž naráža na ozbrojencov, ktorým musí napriek nevôli pomáhať v defenzíve pred útokmi nakazených, i následnému presunu do bezpečia. Keď divák takmer neustále bojuje s pocitom, že by mal film vypnúť, zrejme všetko nebude po kostolnom poriadku. Prvá polovica biedno biedny akčný počin, druhá zas sekunduje v rovnakej kvalite prevedenia z pohľadu hororového žánru. Nápad tuctový, milión krát znásilnený, gore takmer žiadne, ešte aj soundtrack ukradli, takže ja naozaj nemôžem inak, iba skonštatovať, že celkovo rozpačitý dojem nezachránila ani živšia záverečná dvadsať minútovka. Keď "Daylight End" porovnám s takým "Pandemic", toto je neskutočný prepadák. Banujem, že som na to vôbec "klikol" - 25%(29.7.2016)

• Psychor

William Kaufman má za sebou převážně podprůměrné akčňáky, takže jsem od jeho nového snímku příliš neočekával. Avšak někdy i slepé kuře najde zrno, a tak jsem se blahosklonně uvolil dát jeho hororové premiéře šanci. Jakožto největší hororový expert zde na csfd.cz však bohužel musím deklarovat, že Daylight's End nemá s hororem společného vůbec nic. Ano, vyskytují se v něm jakési zombies, ale místo nich si tam může divák dosadit například obyčejné vojáky a výsledek bude úplně totožný. Kdo by totiž od hororového snímku zcela poprávu očekávál alespoň špetku hororové atmosféry, bude v případě Daylight's End naprosto zklamán. Dostane místo ní prostoduchou střílečku mizerné kvality. Ruce pryč.(30.7.2016)