Bratři Marxové fušují do politiky. Válka je jen otázkou času. Pátý film bratrů Marxových Kachní polévka (1933) patří k vrcholným dílům komediálního žánru. Sourozenecká čtveřice se tentokrát pustila do rozkladu politických kruhů. Groucho Marx představuje Rufuse T. Fireflye, novopečeného diktátora z fiktivního státu Freedonie. Jeho jmenování do funkce si vynutila bohatá vdova paní Teasdaleová (Margaret Dumontová), která na oplátku věnuje do státního rozpočtu dost peněz na to, aby zachránila zemi před krachem. Hned na inaugurační slavnosti urazí Firefly diplomata Trentina (Louis Calhern), velvyslance sousední Sylvanie. Ten zase kuje pikle, aby se Fireflye zbavil a ovládl Freedonii. Mimo jiné najme svůdnou zpěvačku Veru Marcalovou (Raquel Torresová), aby prezidenta oblouznila, a především svérázné kumpány Chicoliniho (Chico Marx) a Pinkyho (Harpo Marx), aby Fireflye špehovali. A jelikož pro diktátora ani pro oba povedené špiony není nic svaté, situace nutně vede k válce…
Film navzdory svým kvalitám ve své době divácky propadl a znamenal odchod bratrů Marxových ze studia Paramout ke konkurenčnímu MGM (kde Marxové vzápětí natočili další komediální skvosty, zejm. Noc v opeře a Kobylkáře). Kachní polévka se dočkala divácké rehabilitace až v šedesátých letech, kdy v ní publikum spatřovalo silný satirický podtext. Film však dodnes oslňuje především čistými, dokonale načasovanými slovními i situačními gagy. Scéna s rozbitým zrcadlem a Grouchovým dvojníkem patří mezi nejlepší filmové komediální výstupy vůbec. Kachní polévka tak právem figuruje v Národním filmovém registru při Knihovně kongresu na seznamu titulů tvořících americké národní filmové dědictví. (Česká televize)

antober

Keď som svojho času videl "Kačaciu polievku" v kine (vďaka Projektu 100), plakal som od smiechu. Keď ju nedávno ponúkla Slovenská televízia (jedna z pozitívnych zmien po nástupe nového manažmentu -- aj kvalitné staršie filmy), nebolo to pre mňa už až také srandovné, ale celkove je to groteska par excellence. Dlhá len čosi vyše hodiny a plná neošúchaných gagov. A nie je ani tak celkom nevinná -- duce Benito Mussolini vedel, prečo ju zakázal. Fiktívna krajina Freedonia totiž nepokryte parodovala fašistické Taliansko. A aj keď triky "mlčanlivého" Harpa Marxa väčšinou nemajú so samotnou zápletkou takmer nič spoločné, pre mňa osobne sú najvďačnejšími miestami "marxoviek." ()

Ardath

Nezapomenutelní bratři Marxové a jejich nezapomenutelné hlášky a kreace. Pro mě je Kachní polévka výběr toho nejlepšího, co od nich lze vidět. A Groucho byl génius! ()

StaryMech

Nejdadaističtějšího z Marxů Harpa jsem v mládí nemohl vystát. Dnes dokážu za jeho alotrii vidět zajímavou osobnost, o jeho a Chicově muzikantském umu nemluvě (škoda jen, že výstupy obou přecházejí z filmu do filmu víceméně beze změny); agresivní bratrský humor mi ale nikdy nepřirostl k srdci, což platí i pro jejich údajný majstrštyk "Kachní polévka". ()