Bratři Marxové fušují do politiky. Válka je jen otázkou času. Pátý film bratrů Marxových Kachní polévka (1933) patří k vrcholným dílům komediálního žánru. Sourozenecká čtveřice se tentokrát pustila do rozkladu politických kruhů. Groucho Marx představuje Rufuse T. Fireflye, novopečeného diktátora z fiktivního státu Freedonie. Jeho jmenování do funkce si vynutila bohatá vdova paní Teasdaleová (Margaret Dumontová), která na oplátku věnuje do státního rozpočtu dost peněz na to, aby zachránila zemi před krachem. Hned na inaugurační slavnosti urazí Firefly diplomata Trentina (Louis Calhern), velvyslance sousední Sylvanie. Ten zase kuje pikle, aby se Fireflye zbavil a ovládl Freedonii. Mimo jiné najme svůdnou zpěvačku Veru Marcalovou (Raquel Torresová), aby prezidenta oblouznila, a především svérázné kumpány Chicoliniho (Chico Marx) a Pinkyho (Harpo Marx), aby Fireflye špehovali. A jelikož pro diktátora ani pro oba povedené špiony není nic svaté, situace nutně vede k válce…
Film navzdory svým kvalitám ve své době divácky propadl a znamenal odchod bratrů Marxových ze studia Paramout ke konkurenčnímu MGM (kde Marxové vzápětí natočili další komediální skvosty, zejm. Noc v opeře a Kobylkáře). Kachní polévka se dočkala divácké rehabilitace až v šedesátých letech, kdy v ní publikum spatřovalo silný satirický podtext. Film však dodnes oslňuje především čistými, dokonale načasovanými slovními i situačními gagy. Scéna s rozbitým zrcadlem a Grouchovým dvojníkem patří mezi nejlepší filmové komediální výstupy vůbec. Kachní polévka tak právem figuruje v Národním filmovém registru při Knihovně kongresu na seznamu titulů tvořících americké národní filmové dědictví. (Česká televize)

Hwaelos

Ten slovní humor je geniální i po osmdesáti letech. Bohužel je jeho velká část (vycházející z eufonické podobnosti slov) nepřeložitelná do češtiny, takže doporučuju i u titulků bedlivě naslouchat. Jinak je na Kachní polévce ještě hodně vidět přechodová fáze od němé grotesky ke komedii. Přesto doporučuju všem milovníkům humoru W+V. Ostatně Werich se nejspíš v Císařově pekaři inspiroval slavnou zrcadlovou scénou, jinak si to neumím vysvětlit. ()

Dale

Z môjho prvého stretnutia s Marx Brothers mám zmiešané pocity. Neviem, či som sa zasmial aspoň 3x za celý film, no musím oceniť vtipné a celkom originálne hlášky Groucha a tiež množstvo slovných hračiek, ktoré pobavili, no za brucho som sa z nich nechytal. S ďalšími bratmi to už bolo horšie, vydarené chvíle mal aj Chico, no rovnako mal na konte aj trápnych momentov. Najhoršie u mňa dopadol Harpo (Zeppo sa tu až tak neprejavil), ktorého fórky ma vôbec nebavili a prišli mi absolútne trápne. Ako satira fajn, niečo na spôsob Barona Cohena, ktorý sa ešte má od Groucha čo učiť. 70% ()

MrCreosote

Humor slovní i situační. Němá groteska. Gagy. Urážky. Jemná satira. Nonsens. Muzikál. Dadaismus. Grouchův namalovaný knír. Harpovy ostré nůžky. Chicův italský přízvuk. Pro každého něco, račte vybírat ()

corpsy

Moje prvé filmové stretnutie s legendárnymi bratmi Marxovými nedopadlo podľa očakávania. Snímok je plný absurdného humoru, kameňákov a gagov, ale v mnohých prípadoch nespôsobujú salvy smiechu. Uznávam však ako jeden z dôležitých diel komediálneho žánru. ()

Cimr

Kachní polévka bratří Marxů, to je něco, čemu říkám totální humor. Jsou tu vytříbené slovní hříčky, rozkošné situační gagy i naprosté dada. Je tu humor černý, inteligentní, dětinský, sarkastický i absurdní (a to zhruba 20 let před ,,vynalezením" absurdního dramatu). Kachní polévka je rozpustilý muzikálek i závažná politická satira. Tento film nebere vážně naprosto nic, a tím je zkrátka kouzelný. Má ovšem i pár nedostatků. Chybí jakákoli dějová linka, film není nijak ukotven v realitě. Postavy se chovají zcela anarchisticky, např. přestupují od jedné válčící strany k druhé, jak je zrovna napadne, takže jediné, co mám v hlavě po skončení (byť tak krátkého) díla, je naprostý zmatek. Některé vtipy navíc ve zkoušce časem neobstály a vyvolávají spíš rozpaky, než smích. A jedna tak trochu osobní výtka - projev němého a neustále oči poulícího Harpa Marxe je v tomto snímku nepříjemnější, než kdy jindy. Hodnotil bych tedy třemi a půl. Ale vzhledem k tomu, jak velký vliv měli tihle chlapíci na celou plejádu mých oblíbenců - od Woodyho Allena přes Jana Wericha až k Monty Pythonům - s radostí zaokrouhluji nahoru. Marxové byli pankáči. A punk´s not dead! ()

Krt.Ek

Myslím na Slavoje Žiž(e)ka, který – tuším, že v The Pervert's Guide to Cinema – přirovnal Harpa Marxe k idu (pojem z freudovské psychoanalýzy reprezentující nejnižší složku lidské psychiky, jejíž jedinou vůli je neohlížeje se na morálku a zákony dosahovat slasti). Musím říct, že něco na tom bude a že mně Harpova a. k. a. Pinkyho totální nekonvenčnost a absolutní anarchističnost jakožto "nominálnímu nonkonformistovi a dekadentu" a.k.a. Jeanu Floressasi des Esseintes učarovaly, rozhodně budu s bratry Marxovými – kteřížto všichni podědili schopnost (po)zlobit, a tedy každý tak trochu koresponduje s idem, ostatně co se týče struktury jejich filmů, i ta připomíná výtrysk pudů, vyblbnutí – pokračovat. Případné tipy do pošty uvítám. :-) 80 % ()

-Ravee-

Tak tady si s hodnocením vážně nevím rady. Místy jsem prskal smíchy, pak zas znuděně zíval nebo se cítil trapně i za tvůrce pro idiocii scének (především 90% slovních hříček je postaveno podle jednoduchého schématu, který naprosto selhává). Úroveň politické satiry se ani náhodou nedá srovnávat třeba s inteligencí a naléhavostí pozdějšího Chaplinova Diktátora. Díky zařazení Duck Soup asi do všech výběrů nejlepších filmů všech dob jsem čekal daleko víc.. ()

KIT.HL

Lehce vtipné,trapné,nabubřelé ,hloupoučké........... Zvládat perfektně angličtinu přídám jednu nebo dvě hvězdičky.Nechápu to...... ! Laurel a Hardy jsou přece jen jinde. The Tree Stooges mám také raději ...... Marxe však nezavrhuji, mají i lepší kousky. Pro mne tedy určitě. ()

Sandiego

Dějově skoupá komedie nasycená neobvyklým a nestárnoucím humorem. Hlavně v závěru při válečných scénách jsem se musel smát nahlas a skvěle vypracovaná byla i scéna se "zrcadlem". ()

SarumanKo

Na obdobie len krátko po vzniku zvukového filmu je Duck Soup vskutku fenomenálna žánrová koláž. Vo svojej nespútanej živelnosti a vtipnosti zahŕňa širokú škálu slapstick humoru, premyslených gagov, muzikálových čísel, geniálnych slovných hračiek a hlášok, ktoré najlepšie vystihuje slangové pomenovanie "odfajč". To všetko však drží pokope skôr tá idea zosmiešňovania (ne)obmedzených vládcov a nezmyselných vojen, než samotná, pomerne bledá, zápletka. Marxovci sú "mŕtvym" dôkazom toho, že absurdný humor bol cool už aj tridsaťšesť rokov pred Monty Pythonmi. A je doteraz. (7/10) ()

kaylin

Neskutečná směsice jednotlivých gagů, které na sebe skvěle navazují, doplňují se a gradují se. Tohle je neskutečně komplexní vystoupení, které má v sobě humor mluvený, situační, ale k tomu i skvělá hudební čísla a nakonec i výborně napsaný příběh. "Kachní polévka" je krásná ukázka groteskní komedie zvukového věku. ()

anniehall

Pokladnice skvělých gagů a nejen situačního humoru, kterou využívala a mnohdy i exploatovala řada dalších režisérů v podstatě až do současnosti. Zajímavé a v té době velmi aktuální téma v kombinaci s nápaditou situační komikou, činí z tohoto filmu jeden z nejzábavnějších a nejsoudržnějších filmů bratří Marxů, na kterém zub času zahlodal jen nepatrně. A scéna se zrcadlem je opravdu k popukání. (Myslím, že se nepletu, uvedu-li, že zanedlouho se jedna velmi podobná scéna objevila ve filmu s Vlastou Burianem. A nebyla to podobnost čistě náhodná...) ()

swed

Bratři Marxové zaujímají ve světě komedie nezvyklou roli, jejich humor je postaven na slovním i vizuálním humoru - obojí dovedeno ad absurdum. Jejich anarchistické skeče srší nápaditostí, příběh je pouze nezbytnou kostrou (ostří satiry po letech otupělo), která je potřebná pro rozehrání dadaistického reje. Film disponuje neuvěřitelným švihem, v němž není čas na oddych a díky rozumné stopáži má velkou šanci oslovit i dnes (délku 70 minut pro takto nadčasový humor považuji za ideální). P.S. Vliv na tvorbu Woodyho Allena je nepřehlédnutelný. 9/10 ()

džanik

Jsem rád, že jsem se konečně seznámil s jedním z prazdrojů humoru Woodyho Allena! (až dosud jsem si myslel, že bratři byli čtyři, ono jich ale bylo celkem pět). Má to na mě neuvěřitelný spád, nedá se to všechno naráz pobrat, to podle mě nemohl pobrat ani průměrný Američan ve své době. Marxovci měli nápadů, tenhle film by vydal za tři. Fůra prakticky nepřeložitelných slovních hříček (u soudu...). Spousta skvělých (jeho excelence v pyžamu) a do dnešní doby x-krát vykradených a tím pádem i předvídatelných scének. Groucho mě bavil víc jak Harpo. Resumé: 70% ()

togaf

Bratři Marxové mají být synonymem legrace. No nevím, nevím. Film rozkouskovaný na samostatné scénky by byl perfektní, jako celek to moc nefunguje a opravdu nesnáším němého Harpa. ()

Aleee89

Moje první setkání s bratry Marxovými. Kachní polévku jsem si vybrala proto, že by měla být vrcholem jejich tvorby a já tak nějak cítím, že tvorbu těchto pánů nemůžu míjet. Bohužel, jejich humor šel jaksi mimo mě. Komedie bez hlavy a paty by mi až tak nevadila, ono to někdy právě vystihne to, co chcete říct, ale prostě jsem se nijak královsky nebavila. Čekala jsem asi něco jiného. Nezavírám před bratry definitivně dveře, ale do dívání se na další jejich filmy už nemám takovou chuť... ()

Trevor

Jeden z mála vysoko cenených (kritikmi, nie publikom) filmov, ktorý ma vyslovene neupútal. Áno, obsahuje veľa vtipných poznámok o vojne, vládach, diktátoroch natoľko sarkastických, že tento muzikál je svojim spôsobom skvelá satira, ale Firefly...Niečo na jeho artikulácii a celkovom spôsobe vyjadrovania mi vadilo tak, že od polovice filmu som to dopozeral už iba z úcty a povinnosti filmového fajnšmekra pozrieť aj túto legendu. Úprimne, viac som si užil scénky Pinkiho a Chicoliniho, hlavne tú "zrkadlovú" ako tie satirické Fireflyove poznámky...55% ()