Bratři Marxové fušují do politiky. Válka je jen otázkou času. Pátý film bratrů Marxových Kachní polévka (1933) patří k vrcholným dílům komediálního žánru. Sourozenecká čtveřice se tentokrát pustila do rozkladu politických kruhů. Groucho Marx představuje Rufuse T. Fireflye, novopečeného diktátora z fiktivního státu Freedonie. Jeho jmenování do funkce si vynutila bohatá vdova paní Teasdaleová (Margaret Dumontová), která na oplátku věnuje do státního rozpočtu dost peněz na to, aby zachránila zemi před krachem. Hned na inaugurační slavnosti urazí Firefly diplomata Trentina (Louis Calhern), velvyslance sousední Sylvanie. Ten zase kuje pikle, aby se Fireflye zbavil a ovládl Freedonii. Mimo jiné najme svůdnou zpěvačku Veru Marcalovou (Raquel Torresová), aby prezidenta oblouznila, a především svérázné kumpány Chicoliniho (Chico Marx) a Pinkyho (Harpo Marx), aby Fireflye špehovali. A jelikož pro diktátora ani pro oba povedené špiony není nic svaté, situace nutně vede k válce…
Film navzdory svým kvalitám ve své době divácky propadl a znamenal odchod bratrů Marxových ze studia Paramout ke konkurenčnímu MGM (kde Marxové vzápětí natočili další komediální skvosty, zejm. Noc v opeře a Kobylkáře). Kachní polévka se dočkala divácké rehabilitace až v šedesátých letech, kdy v ní publikum spatřovalo silný satirický podtext. Film však dodnes oslňuje především čistými, dokonale načasovanými slovními i situačními gagy. Scéna s rozbitým zrcadlem a Grouchovým dvojníkem patří mezi nejlepší filmové komediální výstupy vůbec. Kachní polévka tak právem figuruje v Národním filmovém registru při Knihovně kongresu na seznamu titulů tvořících americké národní filmové dědictví. (Česká televize)

mi-ib

"Vytáhněte si kartu." - "Karta? Co budu dělat s kartou?" - "Ponechejte si ji. Mám jich ještě 51." Tak takhle by měla vypadat ztřeštěná komedie. Tato je plná suchého a jednoduchého humoru, který ovšem vždy fungoval nejlépe. Jedna z největších legrací, které jsem kdy viděl. ()

JimiH

Naprosto famózní taškařice, která je postavena na humoru na pomezí grotesky, absurdní komiky nonsensu, slovních hříček a celé je to tak švihlé, že je to neskutečně zábavné i po tolika letech. ()

Zoidlord

O bratrech marxových jsem prvně slyšel jako o těch, kteří nejvýrazněji inspirovali woodyho allena v jeho tvorbě a po shlédnutí musím říct, že je to opravdu hodně znát. Nádherný humor! Výborný film!:) ()

Biopler

Úlet, ktorý baví v separé scénach s predavačom limonády, celkovo s nemým bratom a tiež sa aj mne páčila dlhá zrkadlová scéna. Mám rád absurdný humor, ale samoúčelnú zlátaninu neznášam a to je z väčšej časti tento prípad. Keď sa k tomu prirátajú ešte pesničky sprevádzané hopsasa-tralala a nazveme to muzikálom, tak spánombohom. ()

FoxMulder

Zfilmovaná anarchie plná nejen situačního humoru a vychytávek patrných na první pohled, ale i naprosto geniálních slovních hříček. ()

matt85

Sypání hlášek z rukávů a souboj o to, kdo je zábavnější. Jednomu by se zdálo, že je to nějaký starý černobílý Joke Battle, ale na konci kdy se vše spojí už víte, že ne. Větší příběh, větší filmovost a tu pátou tam hodím. Ale sebevíce chytrá přehlídka jokeů bez jakékoliv kostry na pět prostě není. ()

Uesbe

Tento film má veľa originálnych vizuálnych nápadov, ale žeby bol smiešny? Štvorica mužov v strednom veku má humor na úrovni školopovinných detí alebo Bugsa Bunnyho.....ako politická satira pomerne slabé, aspoň v porovnaní s Veľkým diktátorom. ()

Doutas

Staré grotesky mám sice docela rád, ale ztřeštěný humor bratří Marxů mi až tak nesedí. Charlie Chaplin ale i Buster Keaton dokázali do grotesky promítnout skrz své postavy něco víc, něco hlubšího, a jejich filmy tak nejsou jen kachní polévkou, která jen nesourodě řetězí více či méně vtipné scénky. Charlieho Tulák vnesl do filmu sociální podtexty a Busterův Frigo mě okouzlil svou melancholickou stoičností tváří v tvář nepřízním osudu. U Groucha nic podobného nenacházím. (Třetí hvězdičku dávám za gag se "zrcadlem", který mě jako jeden z mála upřímně rozesmál) ()

Pokryvac

Groucho Marx v úlohe diktátora Freedonie chŕli vtipy jeden za druhým, až ich človek nestíha stráviť. Našťastie je však jeho bľabot vtipný, i keď vysokou koncentráciou vtipov za minútu film troška stráca a úplne pochopím, ak niekomu príde Grouchova postava priam otravná. Ostatní komici za Grouchom citeľne zaostávajú, ale na dobu vzniku ide určite o zaujímavý počin a aj keď to dnes už nie je žiadna veľká sláva, predstavuje táto snímka celkom vtipnú satiru. Noc v opere však považujem za vydarenejšie dielko od bratov Marxovcov. ()

mac000

Taky s troškou do mlýna: Firefly: "Ne že by mě to zajímalo, ale kde je tvůj manžel?" - Paní Teasdaleová: "Je mrtvý".-  Firefly: "Vsadím se, že se na to jen vymlouvá."-  Paní Teasdaleová: "Byla jsem s ním až do konce."-  Firefly: "To není divu, že zemřel."-  Paní Teasdaleová: "Držela jsem ho v náručí a líbala ho."-  Firefly:" Aha, takže to byla vražda."--- Naprosto úchvatní Marxové (název filmu nelze doslova přeložit, je to slovní hříčka. Proto např. v Německu promítali pod názvem "Bratři Marxové ve válce") ()

Láryfáry

Geniální dílo, které je na rok výroby 1933 neuvěřitelně vyspělé, paroduje všechny možné žánry (namátkou muzikály, válečné filmy, soudní dramata), a přitom pořád tahá z klobouku situační frky od podlahy.. smál jsem se od začátku do konce, u scény se zrcadlem jsem už nemohl dýchat a co bylo po titulcích je mi poněkud žinantní...¤ ()

worm14

Na svou dobu hodně ulítlá parodie. Spousta scén je dobrých (zrcadlo, "válka", soud...). Po shlédnutí Noci v opeře musím změnit svoje hodnocení, dát jenom za 2* by byla velká chyba. ()

Misterioso

Kam se poděla všechna ta vtipnost, kterou oplývala Noc v opeře? U té jsem se chlámal od začátku do konce. Pokud je u slova Groucho, tak to pořád ještě za něco stojí (i když zdaleka není tak úderný jako v již zmiňované Noci), ale jak se o "humor" pokoušejí ostatní bratři (hlavně Harpo! - groteska mi prostě nic neříká), začíná se tenhle film nebezpečně přibližovat hranicím trapnosti, protože podle mne nemá humor tohoto sourozeneckého kvarteta (kromě Groucha) dnešnímu divákovi (nebo minimálně mně) co nabídnout. Děj nulový, satira na politiku - hmmm a navíc úděsně přehrávající herci... Nemám ve zvyku šlapat po klasikách, ale tady mám pocit, že kdybych dal více než dvě hvězdičky, nebyl bych zcela upřímný. Tentokrát mi bratři Marxové vůbec nesedli, vždyť když mi i délka, která činí pouze 70 minut přišla úděsná, něco muselo být špatně. ()

jurkiii

Film Kačacia polievka od režiséra Lea McCareyho ma oslovil svojou nadčasovosťou a inteligentným humorom. Na film, ktorý bol nakrútený v roku 1933 je jeho kvalita a spracovanie viac než výnimočné. Režisér sa s tým slušne povedané ,,nemazal” a prílišnú cenzúru si k dielu nebral. Môžeme preto byť svedkami mnohých kontroverzných rečí, na ktoré ale neprídeme či sú myslené vážne alebo nie, čo je na filme úchvatné. Humor je rázny, intelektuálny a sarkastický, čo sa hereckému štábu, a najmä hlavnej postave Groucho Marxovy podarilo vystihnúť nadpriemerne. Napriek tomu, že sa jedná o komédiu, je film umelecky spracovaný, od hlášok až po zábery a dejovú linku. Povedal by som, že film Kačacia polievka je prelomový, čo sa komediálneho žánru týka. Z groteskového klišé humoru (ktorý ale jemne cítiť aj vo filme) sa zrazu stala reálne vtipná, originálna a inteligentná komédia hodná na zamyslenie. Je to kombinácia viacerých filmových prvkov z danného filmového obdobia. Symbolicky film vystihol aj politickú situáciu ktorá nemá obdoby a drží sa s nami všade, až dodnes. Moja najobľúbenejšia scéna je na politickej porade, kde má hlavná postava riešiť papierovanie a riadenie vlády. Tam prehlásil, že tomu nerozumie a poprosil aby to dali do rúk malých detí ktorý tomu budú rozumieť viac než on. Scénka mi príde nielen vtipná, ale až filozofická. Môžeme len dumať nad tým ako to autor myslel, či išlo len o sarkastickú poznámku alebo to myslel vážne čo nadobúda umeleckú hodnotu špárajúc sa až do filozofie o detskej fantázií a jej prospechu pre riadenie krajiny. ()

Potjoc

Hrané grotesky z 30. let jsem tolik nesledoval, teď jsem to jen spustil, abych se zabavil, než usnu. Jako jeden z mála hraných celovečerných filmů jsem obsahově pochopil při té mé pozornosti. Takže hodnotím dobře. ()