• Foma
  *****

  Zní to skoro neuvěřitelně, ale tohle je opravdu důstojnej předchůdce Ozuových rodinných dramat (s humorem) ze 40. a 50. let. Skoro celej film jen koukáte s otevřenou pusou, s jakou nadčasovostí McCarey dokázal zobrazit smutek odstrkovanýho stáří. Takový to dílo, po kterým se k něčemu snažíte odhodlat, v tomhle případě k tomu, že svý rodiče nikdy nedáte do důchoďáku a vrátiíe jim to, co dali oni vám. Kéž by to vyšlo :-)!(13.3.2012)

 • Anderton
  ****

  Make way for tomorrow je dokonalým protipólom svižných konverzačných komédií klasického Hollywoodu. Je tu všetko naopak. Mladšie páry vystriedal starší, britkosť a cynizmus je nahradený úprimnosťou medzi milujúcim sa párom a pomalosťou. Prekvapí prístup, akým sa rieši vzniknutá situácia, nútené odlúčenie kvôli racionálnejšiemu riešeniu problému starého páru a ich prispôsobenie sa tomuto rozhodnutiu by bolo dnes asi neprípustné v každej rodine. Možno je film ku koncu stále sentimentálnejší, ale ono to k tej starobe patrí. Vtedajší komerčný film bol určený dospelému divákovi a tento ide so svojim cieľovým zameraním ešte ďalej. Pokiaľ sa niekedy niekde uskutoční festival venovaný jeseni života, Make way for tomorrow musí byť pre organizátorov povinnosťou.(4.9.2014)

 • Auvajs
  ****

  Staří manželé přicházejí (kvůli dluhům) o střechu nad hlavou. Žádné z jejich pěti dětí nemá dostatek prostředků (či ochoty) se o ně oba postarat. Následuje něco přes hodinu ne úplně příjemných a záživných scén, kdy babička žije u jednoho ze synů a věčně jim někde překáží či něco kazí, zatímco děda zažívá něco obdobného u jedné z dcer. Velmi silných je závěrečných asi dvacet minut, kdy se oba po pár měsících znovu (na pár hodin) setkávají.(9.2.2013)

 • kaylin
  ****

  Dojemný příběh o tom, jak se lidé milují a jak si zároveň jsou protivní a sami sobě na překážku. Dva starší manželé se dostanou do finanční krize a jejich děti nejsou schopny se o ně postarat. O tomhle vlastně je celý film, který končí neskutečně emocionálním finále, které ale nikomu nic nenutí, prostě jen popisuje to, jak staříčci dopadli.(18.8.2014)

 • Exkvizitor
  *****

  Jakoby tento nestárnoucí film předznamenával neorealistické uchopení obdobného tématu minimálně v poválečném Umbertovi D. Ale to téma - nevyhnutelná "přebytečnost" staré generace a nevděk generace nové - je evidentně věčné. Nemusíme jít až ke Králi Learovi, s geniální nadčasovoství ho zachytil třeba i náš mistr Neruda. Vzpomínáte? "Dřevo ukradl jsi v panském lese / komu děláš z něho koryto?" / "Dědovi; - již se mu ruka třese, / nádobí už všechno rozbito." / "Nauč mne to!" - "Vida toho kluka, / nač by tvá to ruka uměla?!" / "Až se tobě třásti bude ruka, / koryto ti synek udělá!"(30.5.2015)