O Honzovi a princezně Félince (TV film)

Pohádka

Československo, 1968, 35 min

Anna Jurásková

V podstatě hodně nad hodnocením váhám. Na jednu stranu velmi roztomilé, příjemně rozverné, hezky obsazené, na druhou stranu příběh je nedotažený a to nejen v problematice loupežníků, když se na Honzu vrhli, když je nečekal, není překvapivé, že ho přesila udolala, ale hlavně v tom, že si rok ani nevzdechl za rodinou, i když ano, to je běžné pohádkové klišé, ale hlavně tedy nedomrlost děje při příchodu Félinky do Honzovy rodné chalupy. Ale s ohledem na věk téhle pohádky, příjemný hlas vypravěče, hezkou hudební stránku, která by moje rodiče v dobách mého dětství přiváděla k šílenství, protože bych jim "tváře jako slabikáře, černé tváře od kováře" zpívala nejméně týden, příjemné vystupování paní Štěpničkové a mou oblíbenou princeznu, kloním se k vyššímu počtu hvězd a doufám, že to s tím zpěvem není dědičné.(5.5.2017)

Velmi povedená černobílá studiová pohádka o Honzovi, kterak k princezně a královské koruně přišel. Prostý děj je prošpikován chytlavou písničkou "Bim, bam, zní kovářská muzika" a celkovou pohodkou. Jediná kaňka na ději je snad nedotažený příběh s loupežníky, které sice Honza při prvním setkání vyžene z lesa, po roce ale je jimi zase okraden a pak už to scénárista neřeší. Ale pro děti je to i přes absenci barvy v obraze příjemná půl hodina.(22.4.2017)