Sleep

USA, 1963, 321 min

Režie:

Andy Warhol

John Giorno

Sleep je prvním filmařským experimentem kontroverzního pop-artového umělce Andyho Warhola, který rád hledal krásu a umělecký rozměr v těch nejvšednějších věcech a tvrdil, že nejlepší umění je to, které nejvíc vydělá. Ve více jak pětihodinovém snímku zachytil "poloprofesionální" šestnáctimilimetrovou kamerou spánek svého tehdejšího milence, básnika Johna Giorna. Warhol použil záběry z několika úhlů, z nichž mnohé se opakují, navíc je uprostřed tohoto "anti-filmu" tříminutová smyčka, která běží dokola téměř dvě hodiny. (Niktorius)

zette

Samozrejme jsem to cele nevidel, hvezdicku za originalitu a Warhola jako takoveho. Experiment dobry na stenu nejake umelecke galerie, jinak nepouzitelne. ()

Ruuzha

S typickým filmem to nemá prachnic společného a s uměním? Možná. Zas na druhou stranu do té doby nikoho nenapadlo pět hodin natáčet spícího muže. Jen Andy Warhol byl natolik geniální nebo šílený, že se do něčeho takového pustil... ()

ybuko

Myslim ze pointa tohohle filmu spociva v tom, ze mel byt natocen. Jestli se na nej bude nekdo na cely koukat je uz vedlejsi. ()

vendysek

Spánek je dlouhé, nezajímavé video s praštěnou invencí překonávat konvence bez významu a hloubky. Zesměšňování banalit a stereotypů ve filmu je obtížnější než v kterémkoli jiném umění. ()

IvyH

Jistě, 321 min je hodně, proto snad ani nejde tento film hodnotit... buď se vám prostě líbí dívat se na spícího milence Warhola a obdivovat celý ten nápad, zvolený úhel kamery, promyšlenou mizanscénu, nebo se kouknete na pět minut a řeknete blbost...ale to by bylo moc jednoduché. ()

kisha

nehodnotitelně zachycená intimita a zranitelnost spícího muže, po nějakej tej době jsem si řikala, no jo, pěknej nápad, ale co s tim, po delší době jsem byla tím klidem zhypnotizována a nezvykle silně zaujata ()

Dromed odpad!

Andrej Varhola je výborný umělec. Jeho obrazy s konzervama nebo Marylin se mi strašně líbí a hned bych si je pověsil na zeď. Ale dívat se na celou útlumově-relaxační fázi nějakého samcoložníka se opravdu nemusím. ()

B4TM4N

Humánní obdoba Empire. Člověk se přeci jen už ve spaní chvíli pozorovat dá,občas dojde i k převalení či posunutí peřiny ^_^ Naštěstí Andy záhy své opusy opustil. ()

ondrula odpad!

Takhle nějak si představuju potravu pro zamidrákovanýho kavárenskýho intelektuála, který pak s jím podobnými ubožáky zadumaně diskutuje o artových jinotajích a zjemnělých nuancích šestihodinovýho záběru na spícího buzeranta. Je tedy pravda, že jsem tomu dal jen pár minut, ale fakt rád bych poznal fajnšmerka, kterej to skutečně dokoukal celý. Nemám rád většinu moderních a postmoderních uměleckých experimentů, který vznikly po 2. světový válce, protože se docela dost často stírá hranice mezi umělcem, který má skutečný nadání a bláznem, kterej vyfotí svoje hovno a banda dalších pošuků ho za to prohlásí za génia. ()

Emzet odpad!

Ne, neviděl jsem to celé. To snad ani není účelem. Toto je "umění", které je "uměním" čistě proto, že je, ne snad proto, že by se na něj měl někdo dívat. Stejně jako alba Metal Machine Music (Lou Reed), Electronic Sound (George Harrison) a některá další - toto je "umění" k vlastnění, nikoliv užívání, teda pokud nechcete vyklidit dům po párty nebo tak něco... ()

mardun

Jednou jsem tento snimek zahledl na stanici showcase . Bohuzel to zacali vysilat asi ve dve v noci. Cekal jsem na zacatek filmu co se bude dit . Po hodince jsem to nevydrzel a usnul jsem pri zaple TV . Kdyz jsem se probudil rano v 6.30 tak jsem mrknul na Tv a ten chlap tam porad spal. Rekl jsem mu ze je mi lito ,ale musim do prace. Co z toho plyne ? Film je perfektni pro lidi samotare kteri nechteji doma spat sami. Pustis TV s timto filmem a vis ze nejsi sam v posteli :-) ()

Kubaaaa odpad!

V první řadě by mě zajímalo, kolik zdejších hodnotitelů to vidělo celé, pochybuji že někdo, stejně jako já. Opravdu je kumšt, koukat se na nahého spícího muže ještě při téhle stopáži. Někdo v tom vidí ohromnou originalitu a někdo, stejně jako já, nejnudnější film světa. Říkat o tomhle filmu, že měl být natočen a že jde o vrcholně intelektuální dílo je zhovadilost. Je to prostě Warholuv fetiš a úchylka. ()

Bigwave

Není to typický film. Spíše se to dá předpokládat, že je to jaký si projekt, který měl být ztvárněn. Asi v umělcově nitru, neproběhla otázka:"zda se vůbec na to někdo bude dívat?", ale to je celý Andy Warhol. Dělal věci, protože je tak chtěl dělat. Warhol je genius/šílenec v jediné osobě, ze kterého současná mladá společnost udělala, jakousi senzační postavičku dřívější doby. ()

Honzus

Chápu, že je to avantgardní, experimentální a zcela jistě originální, ale kdo se na to má proboha koukat? ()

HollyMolly

Občas je velice těžké definovat, nebo hodnotit umění, protože není vždy jasné (jako právě tady!), co jím chce vlastně autor sdělit. V tomhle případě bych byla velice opatrná nazvat vůbec film filmem, protože filmu, jak jej známe, popis Warholova snímku odpovídá pouze v tom, že je natočen na kameru. Žádný klasický filmový zážitek se tedy nekoná a absence jakéhokoliv scénáře, děje nebo dokonce hloubky, ze snímku dělá - pro mně - pouhé video. Možná zajímavý způsob experimentování, přesto nuda. Zajímáte-li se o filmy, klidně se na to podívejte, ale bohatě stačí shlédnout prvních asi dvanáct minut, které se neustále opakují, stateční, kteří film viděli celý, mají můj upřímný obdiv. Mimochodem Warhol měl IQ 86:D. ()

Ilus odpad!

Nemůžu si pomoct, ale tyhle Warholovy obrazy mi připomínají "filmy" bratrů Lumièrových. Což je po více než šedesáti letech opravdu málo. ()

Názorožec

on to samozřejmě není film, a ani jako na film se an to nedá koukat. ale spíš pohyblivý obraz a jako takový je to obraz mimořádný! Jako ideální prezentaci považuji výstavu s kterou přišlo The Museum of Modern Art, New York kdy jednotlivá videa "navěsila" vedle sebo do galerie jako obrazy a divák určuje čas který každému věnuje u nás výstava byla k vidění v galerii Rudolfinum pod názvem Andy Warhol - Motion Pictures. ()