Čan lang

Čína, 2015, 90 min

Jacky Wu

Ka-Fai Cheung

Ka-Fai Cheung

Rozpočet $12miliónovTržby Celosvetovo $87,000,000▐ Prehliadka bojovej techniky a armádnych borcov z Čínskej ľudovej armády. Akčný film s karate kúskami, kde sa dokonca objaví bijec ako Scott Adkins. Keď sa to neberie príliš vážne, tak sa to dá v celku užiť ale len v rámci skôr takej béčkovej zábavy. Občas tu dosť nohy podráža nejaká ta až prílišná naivita, keď silu mocu musíme zachrániť raneného veliteľa. Technicky to je zvládnuté, tam ani nie je čo moc kritizovať, akčné kúsky a prestrelky dosť slušné. Pre Čínu skoro vlastenecký hrdinský film. /70%/(6.1.2018)

|70%| Nevěděl jsem co od toho očekávat. Moc jsem se do toho nehrnul pač čínské filmy, to je pro mě jedna neznámá, ale shlédnutí se teda vyplatilo. Hodně mě přitáhl Scott Adkins, který si roli záporáka užil. Jasně, co se týče jeho skvělého bojového umění, tak moc využit nebyl, ale ta finální bitka se podařila. No, režisér Florentine ho dokáže využít víc naplno. No, nevadí. Zbytek herců – žádné námitky. Akce je tu celkem dost. Je to trochu rozdíl než na tu americkou akci. Jsou tu nějaké věci, které mi neseděli, to jak je to točené, kamera, různé efekty atd, ale to jsou jen malé detaily. Příběhově je to obyčejné, ale výrazný problémy jsem neshledal. Ke konci jsem si řekl, no tak 3* nebo 4*, ale vzhledem k tomu, že mě to překvapilo, tak dávám lepší hodnocení. Hudba je taková normální. No, nedá se to nějak víc okecávat, bavil jsem se.(27.8.2015)

• verbal

Poselství filmu je zřejmé: „Neserte Čínu, indoevropští zmrdi!“. Taky totiž máme své žluté barety, rýžová komanda, Džunky Seals a Lee Aj Yoe! Mají sice jen metr padesát, čtyřicet kilo v plné polní a vede je krutohustá, léty krvavých plastických operací zsilokonovaná dvacítka, zato jsou však mrštní natolik, že nemají problém uhýbat kulkám v křížové palbě z metru, dvakrát rychlejší než pěchotní mina, pružnější než bambusová rákoska, živě se proskáčou i kobercovým náletem a hlavně je jich miliarda, takže útočí v hejnech, a když na to přijde, otráví den i vyteplenému baleťákovi Skotu Asskinsovi, jemuž už by měl konečně někdo napsat na tělo roli vyhazovače v gejbaru, a jeho žoldáckému oddílu vepřových hlav. Ano, nekompromisní agitka Rudožluté armády a šikmá holá prdel, vystrčená směrem na západ, ale to je v opačném gardu všechno Rambem počínaje, přes Chlapce a chlapy, až po naprosto nazabitelné marinády z Na život a na zmrd. Je to však i poměrně pompézně natočeno, začurákovat si s makaky přiběhli ze Středozemí i Vrci a ústřední opičák má natolik mongoloidní kukuč, až mě to rozesmutnělo a vyrýžovalo si to u mě překrásné dvě rudé hvězdy.(6.9.2015)

„BOJUJI ZA ČÍNU!…“ /// Tak ten úvod by Číňákům mohl závidět kdejakej Amík. Akce z pohledu 1. osoby, technický kraviny… voni se s tím nepáraj ani pak, takže není čas přemejšlet, jestli je to všechno kravina (– nebo spíš, jak moc velká kravina to je). V duchu rozvíjejícího se multikulti šáhli po Scottu Adkinsovi, asi aby dostala na rypák bílá hlava. Ale třeba jen chtěli, abychom v tý změti žlutejch bojovníků poznali záporáka. Vzniklo takový motivační video čínskejch bojovejch složek, který naše nátura nevocení (možná jí bude spíš k smíchu). Nesmyslná digitální smečka vlků tu jejich agitku dost znehodnocuje, zato souboj Adkins – Wu je jak ze starejch (akčních) časů. Líbí se mně i ta technická stránka (kromě vlků). Film by slušel Severní Koreji, třeba se nechá soudruh Kim Čong – un inspirovat. U nás už ho máme. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, že přeběhnutí minovýho pole je otázkou rychlosti. 2.) Stejská se mně po Rudý (armádě, vlajce, soudružce…). 3.) Thx za titule „tompson“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE **** NAPĚTÍ *(30.9.2015)

První, co vás zaujme, bude nepochybně to, že hlavní hrdina trpí hyperhydrózou, což jak jistě každý ví, je nadměrné pocení. Z dobrého vojáka Shwejka Tchau Tchau to teče opravdu v každém záběru. Nekecám. Nejdřív jsem myslel, že to má z nervů, když je to snajper, ale později střílí i normálně za běhu v minovém poli z těžkého kulometu, tak jsem z toho byl na rozpacích. Napadlo mě, že to má možná z horka, ale všichni kolem něj byli suchý jak zip na vietnamských teplákách. S každým dalším záběrem mě to už začalo docela srát a jen jsem čekal, kdy se toho někdo chytí a udělá na to parodii... Jo, taky už vidíte, jak vypichují právě toto? Co záběr, to mokrá hlava? Hihihi. Čínská verze Copak je to za vojáka nabízí dále několik otřesných triků s vrtulníky, HUD displeji a z ničeho nic nepochopitelně se objevivšími vrrrky z Rhovanionu. Ke konci však tento socialistický náborák dostane celkem zajímavé tempo a ouha, dokonce je to koukatelné. Nejvíc asi zaujme to, že zde vidíte jakýsi pohled z druhé strany. Jinými slovy, co jste viděli v asi 3582 amerických filmech, kdy hrdinný Američan holýma rukama pobil buď celou jihoamerickou džungli nebo vietnamské rýžoviště, tu máte verzi, kdy jeden mrňavý Číňan doslova rozmrdá jednotku ze samých Rambů a Čak Norisů. Prostě další co by kdyby.(13.3.2016)

• - Wu Jing (Jacky Wu) ve filmu používá L85A2, jedná se o čínský prototyp útočné pušky. Tento typ zbraně používá pouze a jenom Čínská lidová osvobozenecká armáda. (Yoshitsune)

• - Akčního režiséra na filmu dělal Nicky Li, v titulcích uvedený jako Li Zhongzhi. (Rominator)