Čan lang

Wolf Warrior

Válečný / Akční / Krimi / Thriller

Čína, 2015, 90 min

Jacky Wu

Rozpočet $12miliónovTržby Celosvetovo $87,000,000▐ Prehliadka bojovej techniky a armádnych borcov z Čínskej ľudovej armády. Akčný film s karate kúskami, kde sa dokonca objaví bijec ako Scott Adkins. Keď sa to neberie príliš vážne, tak sa to dá v celku užiť ale len v rámci skôr takej béčkovej zábavy. Občas tu dosť nohy podráža nejaká ta až prílišná naivita, keď silu mocu musíme zachrániť raneného veliteľa. Technicky to je zvládnuté, tam ani nie je čo moc kritizovať, akčné kúsky a prestrelky dosť slušné. Pre Čínu skoro vlastenecký hrdinský film. /70%/(6.1.2018)

Wolf warriors má na prvý pohľad takmer všetko, čo mám v tomto žánri rád, takže som sa na to aj dosť tešil a síce nie som úplne sklamaný, ale k mojej skutočnej spokojnosti to má rozhodne ďaleko. Hlavne to má až príliš rozporuplné prevedenie, pri ktorom vyniká síce mnoho kladov, ale aj záporov. To, že dej už jednoduchší byť ani nemohol mi ani tak neprekáža, skôr je problém, že už samotná zápletka mi príde dosť nedôveryhodná, takáto pomsta, alebo skôr pokus o ňu mi teda prišiel úplne mimo. Film vo mne ani trochu nedokázal vzbudiť záujem o postavy, takže pokiaľ sa nejednalo o mojich obľúbencov, ktorých som si všimol a obľúbil už dávnejšie, tak mi boli všetci ostatní ukradnutí bez ohľadu na to, či pochádzajú z kladnej, alebo zápornej strany. A asi najväčším záporom je porušenie podľa mňa jedného z najdôležitejších pravidiel akčného žánru, pomer strán, teda kladná strana by mala čeliť presile a nie, ako v tomto prípade, kde len pár záporákov ohrozuje množstvo vojakov zo špeciálnej jednotky, pričom hlavný hrdina sa z nej prakticky neoddeľuje a tak som sa o neho ani nemal moc dôvod obávať. Ale zase určite musím pochváliť skvelé tempo, tu sa prakticky stále niečo deje, výborný vizuál, vďaka ktorému sa na to pozerá skutočne dobre, pomerne veľkolepé prevedenie, kde vyniká hlavne množstvo nasadenej bojovej techniky, aj keď v akcii sa nepoužíva a našťastie aj ten celkový militaristický štýl a propaganda na armádu sa mi tu páčili, predsa len tu je to úplne iné, ako v prípade americkej produkcie, ktorá si vyžaduje, aby som schvaľoval ich invazívnu politiku. Nesklame ani obsadenie, Jacky Wu a Scott Adkins boli samozrejme hlavným dôvodom, prečo som sa na to tešil, ale vyniká aj Nan Yu, ktorej táto postava výborne sadla. A asi najrozporuplnejšie dopadla akcia, ktorá je skvelo natočená, nadmieru dynamická a aj celkom drsná, ale chýbajú lepšie nápady, za čo môže aj nevhodné prostredie obyčajného a prázdneho lesa, ktoré takmer neumožňuje jej ozvláštnenie. A tak zatiaľ čo prvé dve akčné sekvencie mimo hlavného deja som si skutočne vychutnal, obzvlášť úvodné likvidácie strážcov alebo nasadenie rotačného guľometu, následne už moc nie je o čo stáť a scéna s vlkmi mi už prišla úplne mimo. Jedine ešte ten finálny súboj celkom poteší, ale aj tak mi vzhľadom na potenciál oboch zúčastnených neprišiel až tak kvalitný a navyše ani nebol moc dlhý. A tak Wolf warriors je film, ktorý určite neľutujem, že som si ho pozrel, po úvode som bol z neho nadšený a kladov je tu aj celkovo nespočet, ale zároveň tých záporov, ktoré úroveň filmu znižujú je tiež dosť a tak znovu ma to už neláka. 62%(19.7.2015)

• ConanVJ

Z tohoto filmu jsem hodně zklamaný. Cvičení čínských vojáků, ani honění se žoldáky mě vůbec nebavilo. Začátek filmu je slušný, ale pak se to nějak táhne. Jacky Wu ani Scott Adkins zde nemají žádný prostor pro svoje kousky a to co je v traileru, to je asi tak celé co ve filmu předvedou. Za mě 30%. :((12.9.2015)

Není to úplně špatný akční válečný film. Jeho plusem je, že téměř pořád udržuje diváka v pozornosti. Stále se něco děje, akce je dost a místy je i docela drsná. Jenom škoda, že film je takovou velkou ódou na hrdinnou Čínskou lidovou armádu. Ano skutečně, bohužel ta propaganda z toho sálá na každém kroku, takže podobně jako Amíci zvládají své big fucking heroes, tak i Čína má své správné chlapce kteří položí svůj život za vlast a stranu. Jinak kdo se těší na Adkinse, tak bude asi lehce zklamán, jednak to není extra velká role, herecky je to u něj takový standart a co se soubojů týče, tak se představí ve dvou který nejsou sice úplně špatný, ale ani se nejedná o nějakej velkej zázrak. Takže kouknout se na to určitě dá, má to svoje momenty, ale i již zmíněný chyby který to bohužel sráží celkově do průměru.50%(27.4.2015)

• verbal

Poselství filmu je zřejmé: „Neserte Čínu, indoevropští zmrdi!“. Taky totiž máme své žluté barety, rýžová komanda, Džunky Seals a Lee Aj Yoe! Mají sice jen metr padesát, čtyřicet kilo v plné polní a vede je krutohustá, léty krvavých plastických operací zsilokonovaná dvacítka, zato jsou však mrštní natolik, že nemají problém uhýbat kulkám v křížové palbě z metru, dvakrát rychlejší než pěchotní mina, pružnější než bambusová rákoska, živě se proskáčou i kobercovým náletem a hlavně je jich miliarda, takže útočí v hejnech, a když na to přijde, otráví den i vyteplenému baleťákovi Skotu Asskinsovi, jemuž už by měl konečně někdo napsat na tělo roli vyhazovače v gejbaru, a jeho žoldáckému oddílu vepřových hlav. Ano, nekompromisní agitka Rudožluté armády a šikmá holá prdel, vystrčená směrem na západ, ale to je v opačném gardu všechno Rambem počínaje, přes Chlapce a chlapy, až po naprosto nazabitelné marinády z Na život a na zmrd. Je to však i poměrně pompézně natočeno, začurákovat si s makaky přiběhli ze Středozemí i Vrci a ústřední opičák má natolik mongoloidní kukuč, až mě to rozesmutnělo a vyrýžovalo si to u mě překrásné dvě rudé hvězdy.(6.9.2015)

• - Wu Jing (Jacky Wu) ve filmu používá L85A2, jedná se o čínský prototyp útočné pušky. Tento typ zbraně používá pouze a jenom Čínská lidová osvobozenecká armáda. (Yoshitsune)