Filmový dobrodruh Karel Zeman

Karel Zeman: Adventurer in Film

Film Adventurer Karel Zeman

Dokumentární / Životopisný

Česko / Kanada, 2015, 102 min

Asi jsem trochu neznaboh, ale mě prostě krom Cesty do pravěku a (dejmetomu)Vynálezu zkázy Zeman nikdy zásadněji neoslovil a spíš mám respekt k jeho trikovému řemeslu než filmům samotným. Proto trošku odmítám uchcávat z téhle glorifikace, která se nám snaží namluvit, že Jméno a filmy Karla Zemana zásadně změnili světový film a dodnes jsou ve světě snad známější než u nás.... Z vyslýchaných osobností zde většinou trochu kostrbatě a zdlouhavě lezou dost banální a zřejmé věci a z mého pohledu ani experiment s mladými filmaři nepřinesl žádný závažnější poznatek. Gilliam –jako tahák dokumentu- své nadšení přecejen kapku přehrává. Jakože, věřím, že kdysi některé ty filmy viděl a líbili se mu, ale tady to skoro vyznívá, že by bez Zemanova vlivu nikdy nic nenatočil. Pozér Burton, který blábolí trochu z cesty (jakoby vlastně nevěděl o kom je řeč, ale dělal, že přesně ví a rád něco poví) to už je kapitolka sama pro sebe.... K Zemanovi respekt, Je to fajn osobitá filmařina, řemeslo v malíku a přeju mu, že jeho filmy nezestárly tak jako mnoho jejich vrstevníků, ale tenhle dokument jako celek na mě působil místy dost vlezdoprdelkovsky.(4.1.2016)

Karel zeman je průkopníkem svého vlastního stylu, ze kterého se čerpá a který uznávají i v (dalekém) zahraničí. A tenhle dokument vám to potvrdí a poví proč. Dobové záběry v kontrastu s nynějším cvičením studentů zopakovat jeho filmové triky je poučné a rozhovory s osobnostmi jako Tim Burton nebo Terry Gilliam tomu všemu dodávají na významu. Karel Zeman je velká osobnost našich (nejen filmových) dějin a jestli nevíte proč, tento dokument vám to prozradí.(7.3.2016)

Nádherný dokument, který ukazuje, že máme - anebo jsme alespoň měli - osobnosti, které skutečně výrazně promluvily do toho, jak by měl vypadat světový film. Je až neskutečné, koho dokázal Zeman ovlivnit, ale je ještě krásnější, že i dnes jsou tvůrci, kteří jdou v jeho stopách. Tenhle dokument snad otevře cestu ke Karlovi Zemanovi i pro další generaci.(4.1.2016)

Karel Zeman je jistě tvůrcem, který si dokument zaslouží. A nejspíš i mnohem víc. Jeho umění totiž skutečně převyšuje o třídu jeho současníky. Uspěl na poli z nejtěžších, totiž filmech pro děti. A není to jen atribut klukovského dobrodružství, ale i skvosty jako Krabat ( vlastně trochu protiúkol ) nebo JaM s jejich zvláštní atmosférou, která se nesmazatelně otiskla do mé dětské duše. A nebledne nijak výrazně ani po x letech. Snad mi chybělo víc informací z mistrova osobního života a jeho vlastních archivních promluv ( ovšem nevím jestli jsou k dispozici ). Zaujal mě detail, že si rozkresloval scénáře a nemohl jsem si je vzpomenout na F.Vláčila... Snad to není poslední dokument o KZ a vytěží se ještě víc, dokud žijí ještě pamětníci! P.S. Doufám, že vznikne i pořádný dokument o mistru jiného řemesla, který je také zmíněn. Filmová hudba Zdeňka Lišky, toť pokroutka pro nejedno ucho filmového labužníka!(1.1.2016)

Dokument věrně přibližuje život i dílo legendárního filmaře a animátora prostřednictvím rozhovorů s jeho nejbližšími, ukázek jeho tvorby, historických záběrů z natáčení a soudobou demonstrací technik trikového filmu. Pozitivisticky tónované vyprávění mi celkově přišlo lehké, laskavé a jen místy až příliš čecháčkovské. 8/10 [KVIFF 2015](10.7.2015)

• - Roli klapky na sebe vzala dcera slavného režiséra Ludmila Zemanová a do loďky zasedli původní herci – Petr Hermann, Josef Lukáš a Zdeněk Husták. Benjamínek z filmové party Vladimír Bejval zemřel v roce 2011. Natočená scéna byla součásti dokumentu o Karlu Zemanovi z roku 2015, na kterém se podílela i Česká televize. (Zdroj: ceskatelevize.cz) (polson)

• - Životopisný dokument o jednom z velikánů světové kinematografie Filmový dobrodruh Karel Zeman byl představen ve světové premiéře v Karlových Varech v roce 2015. (polson)

• - K myšlence natočit celovečerní dokument o českém filmovém mágovi přivedla Ondřeje Beránka shoda náhod. Před dvěma lety se podílel na otevření Muzea Karla Zemana u Karlova mostu. Zemanova dcera Ludmila tehdy poskytla mnoho materiálů, které autory muzea inspirovaly k natočení snímku mapujícího celoživotní dílo Karla Zemana. "Protože to byl geniální člověk a na světový úspěch jeho filmů se trošku pozapomnělo, chtěli jsme jej připomenout a ukázat Čechům, že máme být na koho hrdí," sdělil své pohnutky Ondřej Beránek.
    Film byl poté společně se snímkem Vynález zkázy (2015) uveden na světové výstavě Expo v Miláně. (Zdroj: zpravy.ihned.cz)
    (polson)