Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Filmový dokument o Karlu Zemanovi, dobrodruhovi filmového plátna, který bez počítačových efektů dokázal vzít diváky na cestu do pravěku, na Měsíc nebo do hloubek oceánů... „Proč vůbec točím filmy? Hledám Zemi nikoho, ostrov, na který ještě nevstoupila noha filmařova, planetu, na které ještě žádný režisér nevztyčil vlajku objevitele, svět, který existuje jen v pohádkách.“ Karel Zeman... Dobrodruh filmového plátna Karel Zeman patří mezi nejúspěšnější světové filmaře. Jeho film Vynález zkázy se v 50. letech promítal v 70 zemích světa, jen v New Yorku v 96 kinech najednou. Ve studiu ve Zlíně vymýšlel filmové postupy a triky, které kombinoval a stvořil tak přelomová filmová díla. V dobách před digitálními efekty a bez počítačů zavedl diváky po celém světě na cestu do pravěku, na měsíc i pod mořskou hladinu. Ukážeme vám jeho cestu životem. Nahlédneme do kuchyně průkopníka filmových triků. Vyzpovídáme filmaře od Japonska po Ameriku včetně Terryho Gilliama a Tima Burtona. Zjistíme, proč jsou jeho filmy stále živé a v mnohém nepřekonatelné. Se studenty animace zrekonstruujeme tři slavné scény z filmů Karla Zemana. Budeme sledovat, jak se jim to podaří bez použití počítačů a digitální techniky. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (101)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Narodil jsem se v roce 1989 a i přesto i pro mě Karel Zeman vytvořil dětství plné zážitků, na které nikdy nezapomenu. Kdykoliv v televizi běžel film Karla Zemana, okamžitě jsem k ní běžel a bez jakéhokoliv hlesnutí jsem před ní dřepnul a s otevřenou držkou čuměl až do momentu, než se objevil velkej titulek s nápisem Konec. Mám nesmírnou radost, že takový režisér, jako je Karel Zeman, se dočkal takového krásného dokumentu, kde mu skládají hold nejenom Češi, ale i světově uznávaní tvůrci jako jsou Tim Burton nebo Terry Gilliam. Ještě větší radost mám, že právě tato postava české kinematografie má krásné muzeum na Kampě, které už stihli navštívit takové persóny světového filmu jako jsou Steven Spielberg nebo Gwyneth Paltrow. Máme obrovské štěstí, že se v naší zemi narodil člověk, který chtěl točit filmy pro děti a rozšířit tak jejich fantazii. V jakémkoliv věku, době, ale i režimu. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Zlínská pýcha. Pokaždé jiná, ale přitom stále osobitá. Studnice tvořivosti a nespoutané fantazie, která skromnost podmínek obrátila ve svou výhodu. Trik i speciální efekt mají společné, že jsou podvodem na diváka, jenže když je to první v rukou filmařského barona von Münchhausena, stává se iluze půvabným kouzlem a autentičnost relativním pojmem.. Vsuvky se snahou napodobit konkrétní scény v současnosti vedly k jistému rozmělnění, ale možná to bylo nakonec dobře. Po té sérii poklon neskončilo mé dmutí puknutím.. ()

Reklama

Radek99 

všechny recenze uživatele

Karel Zeman byl filmový génius, o tom netřeba debatovat, z tohoto hlediska je jasné, že se prakticky nedá o tvůrci jeho formátu natočit nezajímavý dokument...tady ovšem tvůrci přicházejí s několika opravdu skvělými nápady - jednak o Zemanově tvorbě nechávají před svou kamerou mluvit přední světové režisérské hvězdy, které se Zemanem spojuje podobná úroveň imaginace i velmi výrazná použitá tvůrčí manýra (Gilliam, Burton...), druhak pak tleskám za nápad znovu rekonstruovat scény ze Zemanových filmů, především pak scénu z Cesty do pravěku a ukázat tak současnému divákovi, jak ji tehdy Karel Zeman natáčel...a dětští herci po 50 letech tomu nápadu dávají velmi lidský rozměr... ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Filmový dobrodruh Karel Zeman představuje precizně odvedený popularizační dokument, který hladce a efektivně naplňuje cíle, které si tvůrci při jeho natáčení stanovili. Těmi je připomenutí díla Karla Zemana, předestření jeho filmařské kariéry, představení postupů, s jejichž pomocí vytvářel svá osobitá díla, a zdůraznění jeho významu i uznání v měřítku domácí i celosvětové kinematografie. Bylo by možné filmu vyčítat, že nezahrnul více archivních materiálů či že pasáže s Timem Burtonem jsou jen plané tlachání, které neříká nic o Zemanovi a jeho filmech, pouze dokumentu přidává populární mluvící hlavu. Ovšem takovéto výtky by v zásadě směřovaly spíše k tomu, jak jinak by býval mohl být dokument koncipovaný, pokud by směřoval k jiným cílům, a míjely by se s jeho popularizačním záměrem. V tomto ohledu naopak zaslouží vyzdvihnout taktika nastínit význam a mezinárodní renomé Karla Zemana zapojením výpovědí uznávaných populárních tvůrců, kritiků a pedagogů ze zahraničí, kteří ve většině případů navíc o jeho díle mluví nejen s očividným nadšením či respektem, ale především erudovaně a podnětně. Nápaditost Zemanových vizí a bravuru i náročnost jejich praktické realizace pak názorně zpřítomňují pasáže, kde soudobí studenti filmové tvorby v rámci cvičení zkoušejí napodobit Zemanovy ikonické triky. Kombinace výpovědí pamětníků, dcery i filmových kritiků a historiků zase zajišťuje optimální vyvážení biografických údajů, vzpomínek, kritického nadhledu a zasazení Zemanovy tvorby do širšího kontextu. ()

ORIN 

všechny recenze uživatele

Povedený dokument, jehož přidaná hodnota tkví v tom, že máme možnost se podívat pod pokličku. Je dobré, že se dokument zbytečně nezabývá osobním životem Karla Zemana a cílí na to, co Zeman uměl nejlépe – točit trikové filmy. Trochu navíc se jeví četné pasáže, kdy studenti animované tvorby zkouší Zemanovy triky v reálu a dochází k tomu, co bylo od začátku zřejmé: že to byla všechno ruční práce a velká dřina, že to bylo obdivuhodně promyšlené a v mnoha případech tak jednoduché, až to bylo geniální. A taky, že se Zeman a další jeho souputníci zaslouží velký respekt v porovnání s tím, jakou námahu stojí vytvoření speciálních efektů dnes. A hodně pobavil Tim Burton, který v podstatě nic neřekl. ()

Galerie (22)

Zajímavosti (7)

  • K myšlence natočit celovečerní dokument o českém filmovém mágovi přivedla Ondřeje Beránka shoda náhod. Před dvěma lety se podílel na otevření Muzea Karla Zemana u Karlova mostu. Zemanova dcera Ludmila tehdy poskytla mnoho materiálů, které autory muzea inspirovaly k natočení snímku mapujícího celoživotní dílo Karla Zemana. "Protože to byl geniální člověk a na světový úspěch jeho filmů se trošku pozapomnělo, chtěli jsme jej připomenout a ukázat Čechům, že máme být na koho hrdí," sdělil své pohnutky Ondřej Beránek.
    Film byl poté společně se snímkem Vynález zkázy (2015) uveden na světové výstavě Expo v Miláně. (Zdroj: zpravy.ihned.cz)
    (polson)
  • Životopisný dokument o jednom z velikánů světové kinematografie Filmový dobrodruh Karel Zeman byl představen ve světové premiéře v Karlových Varech v roce 2015. (polson)

Související novinky

14. ročník Duhové kuličky ocenil Gangster Ku

14. ročník Duhové kuličky ocenil Gangster Ku

02.06.2016

Ve dnech 30. a 31. května, obohatila program Zlín Film Festivalu 14. ročník konference o filmovém marketingu Duhová kulička. V rámci konference byla také oceněna nejlepší marketingová kampaň k filmu… (více)

Reklama

Reklama