poster

Filmový dobrodruh Karel Zeman

 • anglický

  Karel Zeman: Adventurer in Film

 • anglický

  Film Adventurer Karel Zeman

Dokumentární / Životopisný

Česko / Kanada, 2015, 102 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • ledzepfan
  ***

  Asi jsem trochu neznaboh, ale mě prostě krom Cesty do pravěku a (dejmetomu)Vynálezu zkázy Zeman nikdy zásadněji neoslovil a spíš mám respekt k jeho trikovému řemeslu než filmům samotným. Proto trošku odmítám uchcávat z téhle glorifikace, která se nám snaží namluvit, že Jméno a filmy Karla Zemana zásadně změnili světový film a dodnes jsou ve světě snad známější než u nás.... Z vyslýchaných osobností zde většinou trochu kostrbatě a zdlouhavě lezou dost banální a zřejmé věci a z mého pohledu ani experiment s mladými filmaři nepřinesl žádný závažnější poznatek. Gilliam –jako tahák dokumentu- své nadšení přecejen kapku přehrává. Jakože, věřím, že kdysi některé ty filmy viděl a líbili se mu, ale tady to skoro vyznívá, že by bez Zemanova vlivu nikdy nic nenatočil. Pozér Burton, který blábolí trochu z cesty (jakoby vlastně nevěděl o kom je řeč, ale dělal, že přesně ví a rád něco poví) to už je kapitolka sama pro sebe.... K Zemanovi respekt, Je to fajn osobitá filmařina, řemeslo v malíku a přeju mu, že jeho filmy nezestárly tak jako mnoho jejich vrstevníků, ale tenhle dokument jako celek na mě působil místy dost vlezdoprdelkovsky.(4.1.2016)

 • VasaX
  ****

  Karel zeman je průkopníkem svého vlastního stylu, ze kterého se čerpá a který uznávají i v (dalekém) zahraničí. A tenhle dokument vám to potvrdí a poví proč. Dobové záběry v kontrastu s nynějším cvičením studentů zopakovat jeho filmové triky je poučné a rozhovory s osobnostmi jako Tim Burton nebo Terry Gilliam tomu všemu dodávají na významu. Karel Zeman je velká osobnost našich (nejen filmových) dějin a jestli nevíte proč, tento dokument vám to prozradí.(7.3.2016)

 • kaylin
  *****

  Nádherný dokument, který ukazuje, že máme - anebo jsme alespoň měli - osobnosti, které skutečně výrazně promluvily do toho, jak by měl vypadat světový film. Je až neskutečné, koho dokázal Zeman ovlivnit, ale je ještě krásnější, že i dnes jsou tvůrci, kteří jdou v jeho stopách. Tenhle dokument snad otevře cestu ke Karlovi Zemanovi i pro další generaci.(4.1.2016)

 • Chrysopras
  ****

  Karel Zeman je jistě tvůrcem, který si dokument zaslouží. A nejspíš i mnohem víc. Jeho umění totiž skutečně převyšuje o třídu jeho současníky. Uspěl na poli z nejtěžších, totiž filmech pro děti. A není to jen atribut klukovského dobrodružství, ale i skvosty jako Krabat ( vlastně trochu protiúkol ) nebo JaM s jejich zvláštní atmosférou, která se nesmazatelně otiskla do mé dětské duše. A nebledne nijak výrazně ani po x letech. Snad mi chybělo víc informací z mistrova osobního života a jeho vlastních archivních promluv ( ovšem nevím jestli jsou k dispozici ). Zaujal mě detail, že si rozkresloval scénáře a nemohl jsem si je vzpomenout na F.Vláčila... Snad to není poslední dokument o KZ a vytěží se ještě víc, dokud žijí ještě pamětníci! P.S. Doufám, že vznikne i pořádný dokument o mistru jiného řemesla, který je také zmíněn. Filmová hudba Zdeňka Lišky, toť pokroutka pro nejedno ucho filmového labužníka!(1.1.2016)

 • CiTrus007
  ****

  Dokument věrně přibližuje život i dílo legendárního filmaře a animátora prostřednictvím rozhovorů s jeho nejbližšími, ukázek jeho tvorby, historických záběrů z natáčení a soudobou demonstrací technik trikového filmu. Pozitivisticky tónované vyprávění mi celkově přišlo lehké, laskavé a jen místy až příliš čecháčkovské. 8/10 [KVIFF 2015](10.7.2015)

 • - Roli klapky na sebe vzala dcera slavného režiséra Ludmila Zemanová a do loďky zasedli původní herci – Petr Hermann, Josef Lukáš a Zdeněk Husták. Benjamínek z filmové party Vladimír Bejval zemřel v roce 2011. Natočená scéna byla součásti dokumentu o Karlu Zemanovi z roku 2015, na kterém se podílela i Česká televize. (Zdroj: ceskatelevize.cz) (polson)

 • - Životopisný dokument o jednom z velikánů světové kinematografie Filmový dobrodruh Karel Zeman byl představen ve světové premiéře v Karlových Varech v roce 2015. (polson)

 • - K myšlence natočit celovečerní dokument o českém filmovém mágovi přivedla Ondřeje Beránka shoda náhod. Před dvěma lety se podílel na otevření Muzea Karla Zemana u Karlova mostu. Zemanova dcera Ludmila tehdy poskytla mnoho materiálů, které autory muzea inspirovaly k natočení snímku mapujícího celoživotní dílo Karla Zemana. "Protože to byl geniální člověk a na světový úspěch jeho filmů se trošku pozapomnělo, chtěli jsme jej připomenout a ukázat Čechům, že máme být na koho hrdí," sdělil své pohnutky Ondřej Beránek.
  Film byl poté společně se snímkem Vynález zkázy (2015) uveden na světové výstavě Expo v Miláně. (Zdroj: zpravy.ihned.cz)
  (polson)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace