Filmový dokument o Karlu Zemanovi, dobrodruhovi filmového plátna, který bez počítačových efektů dokázal vzít diváky na cestu do pravěku, na Měsíc nebo do hloubek oceánů... „Proč vůbec točím filmy? Hledám Zemi nikoho, ostrov, na který ještě nevstoupila noha filmařova, planetu, na které ještě žádný režisér nevztyčil vlajku objevitele, svět, který existuje jen v pohádkách.“ Karel Zeman... Dobrodruh filmového plátna Karel Zeman patří mezi nejúspěšnější světové filmaře. Jeho film Vynález zkázy se v 50. letech promítal v 70 zemích světa, jen v New Yorku v 96 kinech najednou. Ve studiu ve Zlíně vymýšlel filmové postupy a triky, které kombinoval a stvořil tak přelomová filmová díla. V dobách před digitálními efekty a bez počítačů zavedl diváky po celém světě na cestu do pravěku, na měsíc i pod mořskou hladinu. Ukážeme vám jeho cestu životem. Nahlédneme do kuchyně průkopníka filmových triků. Vyzpovídáme filmaře od Japonska po Ameriku včetně Terryho Gilliama a Tima Burtona. Zjistíme, proč jsou jeho filmy stále živé a v mnohém nepřekonatelné. Se studenty animace zrekonstruujeme tři slavné scény z filmů Karla Zemana. Budeme sledovat, jak se jim to podaří bez použití počítačů a digitální techniky. (Česká televize)

Trailer 2

topi

Takhle by měl vypadat dokumentární film o každé umělecké osobnosti. Kéž by takové materiály vznikaly třeba o našich hudebních skladatelích (Liška, Fišer, Srnka, Novák, Blatný...). Karel Zeman byl opravdu nejlepší mistr filmových triků, jeho propojení animace s hranou částí je fantastická a kouzelná - nenapodobitelná! Dokument mě navnadil přečíst si o něm knihu Karel Zeman a jeho kouzelný svět, kterou jsem si nadělil na vánoce. Vzhůru do toho! ()

MM_Ramone

Pán Karel Zeman svojou tvorbou veľmi výrazne ovplyvnil môj filmový vkus. Ako dieťa som sledoval jeho snímky s úžasom. S otvorenými ústami som sedel pred telkou ako prikovaný. Bol som nimi doslova fascinovaný. Ostal som jeho oddaným obdivovateľom až do dnešných dní. Nedám na neho dopustiť. Pravidelne sa vraciam k jeho filmovým dielam. Tento československý filmár patrí medzi rešpektovaných tvorcov v rámci celosvetovej kinematografie. Jeho filmárska technika a režisérske postupy boli jedinečné. Zanechal po sebe viaceré kultové tituly, ktorými inšpiroval mnohých ďalších režisérov. Tomáš Hodan mu v roku 2015 vzdal hold tým, že o ňom natočil perfektný dokumentárny snímok, pre ktorý vybral výstižný názov "Filmový dobrodruh Karel Zeman" (Karel Zeman: Adventurer in Film). Nebol to však len filmový dobrodruh, ale aj filmový génius. **** ()

Una111

Zpracování bylo tak trochu rozkouskované, proto nedávám plných 5*, ale stejně jako mladí nahlédli do kuchyně Karla Zemana tím, že vyzkoušeli jeho postupy a zažili radost z výsledků své snahy, tak i mně velmi pomohlo, že jsem se seznámila s tím, jak Karel Zeman tvořil své filmy, jak přepečlivě si připravoval každičký jednotlivý trik ve svých filmech, jak precizně pracoval a jaký smysl pro detail měl. Řekla bych, že měl "filmové oči", vždyť používá čistě filmové prostředky a s jakou bravurou! Tento skromný člověk byl skutečně Pan Režisér! ()

Trevor

Príliš veľa angličtiny, príliš veľa sebavedomia slečny ktorá si myslela že je tak dobrá ako pán Zeman a typická česká trauma z okupácie (normálne som čakal že vojská Varšavskej zmluvy vtrhli do ČSSR iba kvôli tomu aby musel pán Zeman prestať tvoriť) v inak výbornom dokumente o svetovej Českej legende. Predstavte si keby sa pán Zeman rozhodol prispôsobiť sa režimu o niečo viac, teraz by po ňom pes neštekol a bol by zatracovaný ešte aj za Vynález zkazy...Pre ľudí ktorý sa o film zaujímajú do detailov určite povinnosť, pre nás laikov poučný dokument. ()

M.Macho

Ve vztahu ke Zlínu (i vzhledem k věku asi) si myslím, že město je naprosto samozřejmou součástí vnímání díla Karla Zemana a jeho fantaskních světů; dokonalosti s jakou se nebál vedle sebe postavit největší herecká esa kvůli několika málo - přesto úchvatným replikám. Dokument otevírá všechno, co na Zemanových filmech zbožňuju od svých tří. Koneckonců Fryštáckou přehradu jsem si oblíbil jenom díky tomu, že tam natáčel Cestu do pravěku. Když k tomu připočtu nadšené ódy brunátného Terryho Gilliama - má to kouzlo ještě o něco víc. Navíc z toho celého vystupuje povzdech, že takový druh filmů; tedy fantaskní nádhery tady dlouho nikdo neudělal a jestli vůbec udělá. ()

• "Na počátku celého projektu byla spolupráce České televize při vzniku Muzea Karla Zemana v Praze, která se rozvinula v mezinárodní projekt, " vzpomíná dramaturg České televize Martin Polák a upřesňuje: „Zkoumali jsme filmové archívy a získali několik hodin ojedinělého filmového materiálu, jehož ukázky dávají divákovi možnost nahlédnout do zákulisí Zemanovy tvorby." (polson)
  • K myšlence natočit celovečerní dokument o českém filmovém mágovi přivedla Ondřeje Beránka shoda náhod. Před dvěma lety se podílel na otevření Muzea Karla Zemana u Karlova mostu. Zemanova dcera Ludmila tehdy poskytla mnoho materiálů, které autory muzea inspirovaly k natočení snímku mapujícího celoživotní dílo Karla Zemana. "Protože to byl geniální člověk a na světový úspěch jeho filmů se trošku pozapomnělo, chtěli jsme jej připomenout a ukázat Čechům, že máme být na koho hrdí," sdělil své pohnutky Ondřej Beránek.
    Film byl poté společně se snímkem Vynález zkázy (2015) uveden na světové výstavě Expo v Miláně. (Zdroj: zpravy.ihned.cz)
    (polson)
  • Životopisný dokument o jednom z velikánů světové kinematografie Filmový dobrodruh Karel Zeman byl představen ve světové premiéře v Karlových Varech v roce 2015. (polson)

Související novinky

14. ročník Duhové kuličky ocenil Gangster Ku

14. ročník Duhové kuličky ocenil Gangster Ku

02.06.2016

Ve dnech 30. a 31. května, obohatila program Zlín Film Festivalu 14. ročník konference o filmovém marketingu Duhová kulička. V rámci konference byla také oceněna nejlepší marketingová kampaň k filmu… (více)