Taliansky životopisný film patróna mládeže a humoru, svätého Filipa Neriho. Príbeh jednoduchého svätca a jeho chovancov bol nakrútený už v roku 1983, no stále prekvapí jeho aktuálnosť a divácka obľúbenosť. Tento legendárny dvojdielny televízny film konečne vychádza i v slovenskom znení v úplnej, nezostrihanej verzii! Hlavnú úlohu v slovenskom znení stvárnil herec Marián Labuda. „Buďte dobrí, ak môžete“, týmito slovami napomínal Filip Neri svojich mladých chovancov. Tí boli ovocím opusteného a skorumpovaného Ríma v období 16. storočia. Filip Neri sa postavil proti spoločnosti, ktorá bola zahľadená do seba. Stal sa z neho vychovávateľ detí a mládeže. Prostredníctvom veselosti, hier a dobrej nálady odovzdával mládeži základne hodnoty života. V roku 1610 ho pápež Pavol V. vyhlásil za blahoslaveného a roku 1622 pápež Gregor XV. za svätého. Je patrónom mládeže a humoru. Jeho neporušené telo odpočíva v rímskej bazilike Chiesa Nuova. (oficiální text distributora)

Benedygtus

Vynikajici film! plny dobych vtipu, ukazuje zivot tak jak je a ze i tem vyssim osobam cas od casu nejake to slovicko ulitne :-) ukazuje ze by se vse melo brat s nadhledem a taky je tam par zajimavych a hlubokych myslenek! od tohoto filmu jsem necekal nic moc..ale je skveli! ()

Marina111

Ďalší film, ku ktorému ma viaže veľmi silný vzťah. Musím však zdôrazniť, že spočiatku to tak vôbec nebolo ... Myslím si však - a myslím, že oprávnene - že toto je presne ten typ filmu, ku ktorému si stojí za to vzťah vybudovať ... A dôvody ? Ak by som ich tu mala vypísať všetky, zrejme by vznikol najdlhší komentár v databáze čsfd, a navyše by som vás obrala o radosť z postupného odhaľovania a spoznávania tajomstiev tohto filmu. Tak teda spomeniem aspoň výborne, i keď občas vďaka dobe svojho vzniku, skôr úsmevne naivné herecké výkony, 16.storočie evokujúce exteriéry, primerane temné interiéry, naozaj veľmi vtipné repliky a scény, a - predovšetkým - úplne podmanivú hudbu, či už ide o môj najobľúbenejší soundtrack vôbec, VANITA DI VANITA (mimochodom, slová sa odvolávajú na úvodné verše Kazateľa), či o mučivo ľúbeznú baladu TEMA DI LEONETTA, a či o (vo filme ironicky pôsobiacu) dobovú pesničku CAPITAN JESU. Skrátka a dobre; tento film veľmi svojrázne a príťažlivo líči nielen svoju dobu, ale najmä ľudí svojej, a teda i našej doby, lebo ako je o ľuďoch známe, v svojej podstate sa veľmi nemenia ... A na záver môjho komentáru nielen motto (a vlastne i názov ) tohto filmu, ale i motto môjho terajšieho života : STATE BUONI SE POTETE ... (buďte dobrí, ak môžete ) ()

Vesecký

Dlouho jsem nevěděl, co si o tomto filmu mám myslet. Jedná se o propagaci umírněného katolicismu oproštěného od nejhrubších jezuitských dogmat? Ale nakonec i Ignác z Loyoly je zde vykreslen v nějakém lepším světle, takže film skutečně asi není určen nám, vědeckým ateistům. Herecký výkon P. Leroye však nezpochybňuji a krásná byla i radostná ústřední písnička, mohly u ní být aspoň české titulky... ()

lemonova

Za úžasný výkon Johnnyho Dorelliho a za ten nadhľad, s akým film pristupuje k zobrazeniu svätcov, dávam 3*. Ale réžia mi pripadala občas dosť zmätočná, podobne ako mnohé ďaľšie herecké výkony. ()

Biopler

Príjemný film, ktorý hlavne v úvode srší humorom, krásou, peknou hudbou. Výborne je navodená atmosféra 16. storočia. Rytmus sa však zhruba v strede filmu začína vytrácať a divák už len čaká, či film skončí smrťou Filipa Neriho, alebo inak. Avšak na druhej strane je snímok veľmi poučný - zistíme koľko svätcov naraz žilo v jednej epoche kresťanstva, a dokonca koľko ich bolo blízko seba. ()

kersten

Nádherný film. Vtipný, inteligentný, poučný. Výborná kamera, zachytené detaily, skvelý herci, hudba. Len krok k dokonalosti. ()

diodoros

Symbolický a netradičný film o jednom netradičnom talianskom kňazovi (neskôr vyhlásenom za svätého) - Filipovi Nerim. Film sa zameriava skôr na jeho filozofiu, učenie a kázanie ako priame historické udalosti v jeho živote - to vyplýva už z názvu. Snímok je teda plný humoru, výbornej hudby a piesní skladateľa Angela Branduardiho ale aj mnohých symbolov, hlbších myšlienok a scénok na zamyslenie. Ide o veľmi duchaplné a "pekné" dielo, nad ktorým síce musí divák premýšľať ale pritom sa aj dobre pobaví - pravé posolstvo filmu je ale jeho ľudskosť, jednoduchosť a prostota, ktorej predlohou je život a osobnosť hlavnej postavy. Ako historický obraz života jedného svätca to zrejme brať nemôžeme a niektorých divákov možno odradí filmová symbolika, obrazy a najmä náboženskosť - treba si ale uvedomiť, že logicky síce ide o náboženský film, inak ale nejde o žiadnu chválu cirkvi, ako tomu často býva vo viacerých talianskych náboženských filmoch, keďže cirkev je tu prezentovaná taká, aká bola a jej kritike sa film nevyhýba (čo je určite výhodou), ale najmä sa zameriava na pokoru, pokojný život a medziľudské vzťahy ako na náboženské dogmy. Človek, ktorý o tomto období niečo vie a dobová tematika alebo skôr filozofia a poetika ho zaujímajú, by mal byť s týmto filmom spokojný. ()

fantomas19

* Philippe Leroy * deti, spev, radosť * veselosť a pokora * odovzdanie Bohu, rôzne spôsoby služby blížnym * duchovné myšlienky rôznych svätcov, vzájomné priateľstvá * svätý Filip Neri, svätý Ignác, svätý František Xaverský, svätý Kamil de Lelis, svätý Ján Leonardi, svätý Karol Boromejský... * ()

jayman

Kultová *talianska* vecička, nie je to dokument, je to *talianska* komédia, čakajte krutý náter v podobe dvoch a pol hodín *talianskeho* humoru. ()

teltri

Spracovanie slabšie, ale bosah výborný. Krásny a múdry film. Konečne som videl svatca, ktorý bol aj človekom. ()

me3x®

Veľmi príjemný a vtipný film. Filip Neri obracia predstavu o svätcovi naruby. Bez problémov dá facku šľachticovi na verejnosti, do kapitána polície hodí, prepáčte za pejoratívum, hovno, nadáva do blbcov pápežovi a ten ho aj tak chce vymenovať za kardinála. Deti v jeho oratóriu sprosto rozprávajú a on im hovorí: "Buďte dobrí,.... ak môžete!" ()

osslik

Autentické , vtipné i tragické, bláznivé i moudré , zemité i povznášející dílo. Duch i tělo v příjemné rovnováze.... Pravdivý nadějný příběh, který žije a je škoda mu nevěřit.. Je těžké být dobrý. Ale je to možné... Filip Neri je člověk, který moc nekecá ale dělá a žije tak KRÁSNÝ ŽIVOT opravdu "OPRAVDOVÉHO ČLOVĚKA"... Tento film, na který se už po několikáté dívám stále rád( a ne sám) doporučuji. ------------------------------------- V ZÁVĚRU FILMU Neri vrací papežovi směšný stejnokroj církevního hodnostáře a za jásotu dětí si s radostí obléká své staré pohodlné hadry tj. agitka ani propaganda církevní moci a slávy to podle mého není ani náznakem. ()

Vairon

Byla by chyba brát tento film pouze jako komedii nebo úsměvné drama plné italských reálií, protože podle mě skutečně dobře vystihuje podstatu Filipova smýšlení a spirituality. A je tu spousta krásných symbolů a fakt se mi tu líbilo pojetí ďábla a pokušení. 90% ()

brasek

Prvý diel je absolútne skvelá komédia, miestami však mierne hanobí konkrétnych svätých. Možno ale ja som mal ten pocit. (hodnotenie: 5*) Druhý diel je poslabší, nezaujímavý a bez prívalu humoru. (hodnotenie: 3*) ()

Alchemilla

Když se řekne film o životě světce, většinou si člověk představí rozvleklé drama. Ovšem to není případ filmu Nezlobte, když nemusíte. Snímek je neuvěřitelně vtipný, svižný, svěží. Písně mají trochu hippísáckou náladu, kterou podtrhuje afro na hlavě autora hudby - Angela Branduardiho. Ten si ve filmu střihl i malou roli. ()

Pythonator

Vynikající příběh, z kterého mohl být skvělý film. Bohužel Italové nejsou nejlepší filmaři, s výjimkou několika westernů. Některé scény jsou nezapomenutelné a docela pobaví (například ta s hovnem v pytli nebo Neriho pohlavkování Ďábla), ale celek působí poněkud nudně, poněkud Italsky dalo by se říct. Chtělo by to nechat někoho povolanějšího natočit novou verzi, která by nenudila, ale dokázala by pobavit a pohladit na srdci jako tahle stará klasika se spoustou chyb. ()

GaryMicael

Ak to má byť myslené ako komédia, tak je vydarená. I keď je tam až moc fekálneho a rasistického humoru. No zase ak je to naozaj myslené ako dráma, ako je v popise, tak je to prepadák. 60% (keby som bol katolík, tak dám "ODPAD") ()

PowPow

Itálie každoročně produkuje řadu filmů s katolickou tématikou, a velká část jich vždycky trpěla hroznou plochostí a jednostranností. To tady naštěstí neplatí, Filip Neri (alespoň ve filmu, jinak ho neznám) je sice světec, ale ne tím způsobem, který byste čekali. Ze zkostnatělých církevních tradic má spíš legraci, a staví se proti chybám systému, který tehdejší církev pomáhala řídit. Když přičteme kouzelnou atmosféru italské renesance a vynikající hudební doprovod, jde o zážitek. I když je jasné, že v Česku si do něj většina lidí maximálně tak kopne kvůli náboženské tematice. ()