Epizody(7)

Hlavními hrdiny sedmidílného seriálu jsou fotbaloví srdcaři ze dvou fotbalových klubů vesnické ligy a jejich ne vždy stejně nadšené partnerky. Série začíná vyhlášením přátelského zápasu, kdy FK Svojetice vyzývají tabulkově slabší FK Středokluky. Svou strategii totiž svérázný trenér Svojetic opírá o sebevědomí mužstva, které hodlá pozvednout díky utkání se snadným soupeřem z tzv. pralesní ligy. Série končí závěrečnou odvetou. Mezi tím ale poznáváme hlavní hrdiny, jejich rodiny, strasti a slasti jejich venkovského a fotbalového života, sportovních a někdy i partnerských klání.
„S námětem na dokumentární komedii o okresním fotbalu přišel režisér Juraj Šajmovič. Bydlí ve vesnici za Prahou, a ač sám fotbal nehraje, místní fotbalisté ho zjevně zaujali," říká dramaturgyně seriálu Věra Krincvajová. A k samotné podstatě žánru dokumentární komedie dodává: „Docusoap, z nějž vychází, je založen na dokumentárním sběru informací a materiálu z určitého prostředí, ale zpracováním se blíží spíš hranému seriálu, původně tedy soap opeře, jak název napovídá. Filmaři sledují autentické postavy a jejich vzájemné vztahy, a tak vzniká možnost proniknout do daného unikátního prostředí a poznat je zblízka. U dokumentární komedie jde o totéž, ale témata jsou spíš odlehčená, vtipná, v ideálním případě komická."
Režisér a autor námětu Juraj Šajmovič měl již před začátkem natáčení vybraná mužstva, s nimiž chtěl příběh vyprávět, a to ze Svojetic a Středokluk. S jednotlivými hráči a jejich rodinami se pak v přípravné fázi scházel společně s dramaturgyní, scenáristkami i kreativní producentkou. Někteří byli od počátku pro natáčení zapálení, jiní si svou účast v průběhu práce rozmysleli. Hlavní aktéři z obou vesnic byli ale podle slov producentky Martiny Šantavé víceméně jasní od prvních kontaktů: „Naši hrdinové se na natáčení těšili a s kamerou neměli vesměs žádný problém. Štáb s nimi trávil hodně času v průběhu několika měsíců, takže postupně se pro ně stala přítomnost kamery téměř přirozenou záležitostí. Trenér svojetického mužstva dokonce pana režiséra natolik okouzlil, že si ho následně obsadil i do menší role ve svém celovečerním hraném filmu. Snad mi Juraj Šajmovič nevyčte, že to prozrazuji... A cíl našeho seriálu? Seriál není primárně jen o fotbale, ale je i jakousi sociologickou sondou do životního koloritu na české vesnici. Přála bych si proto, aby se líbil nejen fanouškům fotbalu, ale i jejich partnerkám, protože naši fotbaloví hrdinové prožívají intenzivní vztahy nejen na hřišti, ale právě i doma se svými manželkami, přítelkyněmi, milenkami..." (Česká televize)

zette

Fotbal mam rad, i kdyz jsem ho nikdy nehral, tak jsem kamosum vzdy trochu zavidel ty jejich pralesni ligy:-). Nic proti ucinkujicim v tomto dokumentu, dokonce mohu rict, ze jsou vesmes i sympaticti, dokument jako takovy je ale katastrofalni. Po ctyrech dilech to vzdavam, prijde mi to cele jako ty medailonky soutezicich v poradu Prostreno. ()

Ydrosten odpad!

Sice nejsem sportovní typ, ale občas se na sport dívám. Tento výtvor má se sportem společnou jen základní myšlenku o tom že kdo není Čech ten asi neskáče. Styl dokumentu stylem fiktivní reality tomu dost ubírá na vážnosti a v celku se jedná o trapný pokus někomu něco zdělit ( nerozumím proč je to děláno tímto stylem ) ()

Marze

První díl dokumentární série dokládá, že i báječný nápad může skončit polovičatě, pokud se musí spoléhat na realitu, která vypadá zblízka barvitěji nežli na obrazovce. Zvláště když místo profesionálních herců, kteří umějí ztvárnit vyhraněné „týpky“, se amatéři přivykající postupně blízkosti kamery do vlastních „rolí“ zbytečně stylizují. Je to milé, ale stereotypní, než dokument všechny představí. Od svérázného svojetického trenéra po rodinnou sestavu kapitána tamního mužstva, ovšem také jejich družky, manželky, rodiče, děti, domácnosti. Než vůbec dojde na fotbal, střídají se mluvící hlavy sdělující opakovaně skoro totéž – Radši bych, kdyby se držel víc doma, ale zase mohl mít i horší koníčky než fotbal. Navíc se přidává domácí kletba prvních dílů, které nezačínají zásadní událostí, nýbrž ji krok za krokem připravují. V daném případě se chystá hospodská sešlost, tedy prase, transparent, kapela; dámy se malují, pánové ladí u piva strategii zítřejšího zápasu, účastníci venkovské zábavy rozpačitě předstírají, že kameru nevidí. Má to příjemný kolorit, ale pouze z něj se humor nezrodí; to je důvod, proč byl Okresní přebor zábavnější než skutečnost. Příští epizody se třeba víc „odbrzdí“, ale moc to nepomůže, jestliže si ponechají nejzbytečnější zátěž, totiž průvodní „sporťácký“ komentář spojující řečnické otázky s obnošenými pravdami o fotbalovém srdci. Silně připomíná bezobsažné řečnění, když při sportovním přenosu vypukne reklamní přestávka. ()

Tommassi3

Často věci vypadají zajímavěji na papíře než na televizní obrazovce.. Navíc poslední dobou, když v tom má prsty Česká televize, tahající stále za ulepenější a kratší konec lana či spíš tahající se za nos, stává se to pravidlem, které zrovna takový Juraj Šajmovič jen těžko mohl nějak výrazněji změnit.. ()

Olík

„Vesnický“ fotbal je hluboká studnice nekorektních vtipů, bizardních příhod a specifických postaviček…..věřte mi, pohybuji kolem něho už několik dekád. Takže na první dobrou látka, mající hodnotu soli. To by jste však museli vycvičit nějakou ruskou agentskou mouchu, kamerku já připevnit na tělo a ona šup na strop. Ještě je jedna možnost, zaplatit si reálné herce a poprosit o scénář Petra Kolečka, ale tahle to celé působí věrohodné asi jako klokanice se slůnětem v kapse. Aktéři nepřirození (to není výtka k nim, tak bych se nechoval jako obyčejně, kdyby se přede mne postavil nějakej Pražák s kamerou), scény jako dopředu naučené…..celé umělé a svým způsobem falešné. Z celého projektu je cítit snaha povozit se na vlně Okresního přeboru….autenticita ovšem stojí v postavení mimo hru. ()