Kdo neskáče, není Čech (TV seriál)

Dokumentární / Sportovní

Česko, 2015, 4 h 40 min (Minutáž: 40 min)

• Ydrosten

Sice nejsem sportovní typ, ale občas se na sport dívám. Tento výtvor má se sportem společnou jen základní myšlenku o tom že kdo není Čech ten asi neskáče. Styl dokumentu stylem fiktivní reality tomu dost ubírá na vážnosti a v celku se jedná o trapný pokus někomu něco zdělit ( nerozumím proč je to děláno tímto stylem )(17.1.2015)

• zette

Fotbal mam rad, i kdyz jsem ho nikdy nehral, tak jsem kamosum vzdy trochu zavidel ty jejich pralesni ligy:-). Nic proti ucinkujicim v tomto dokumentu, dokonce mohu rict, ze jsou vesmes i sympaticti, dokument jako takovy je ale katastrofalni. Po ctyrech dilech to vzdavam, prijde mi to cele jako ty medailonky soutezicich v poradu Prostreno.(1.2.2015)

• Wrr

Kladu si otázku, jaké je cílové publikum tohoto seriálu. Fanoušky fotbalu nemůže žánr docusoap moc nadchnout a současně diváci dokumentárních pořadů asi zrovna neholdují fotbalu. Nicméně i přes svou tematiku seriál mohl zaujmout. Bohužel vypadá jako nevydařený pokus o Okresní přebor live a všechno v seriálu, ačkoli se jedná o dokument, působí velmi neautenticky, nepřirozeně a křečovitě. Nemám z něj pocit, že takhle skutečně vypadá zákulisí vesnického fotbalu, nebo že postavy o sobě skutečně něco odhalují. Spíše se neobratně a nepřesvědčivě snaží vytvořit nepříliš pravdivý obrázek o sobě, svých rodinách a svém sportovním koníčku.(8.1.2015)

Po celovečerním televizním filmu Kožené slunce a seriálu (později doplněném o pilotní film) Okresní přebor je zde třetí odlišný pokus o zachycení prostředí českého pralesního fotbalu. Teoreticky by docusoap měl mít výhodu v tom, že nepotřebuje scénář, protože zachycuje autentickou realitu, samozřejmě více či méně nasměrovanou režisérem, ale přeci jen autentickou realitu. Problém je, že Kdo neskáče ve skutečnosti tuto realitu až tak nezachycuje. Jak v posledním díle zazní, je to experiment - prostě byly vybrány dva týmy, kterým se zrovna nedaří, a tak si domluví dva přáteláky doma-venku, které rámují celý seriál. A v tom je první zásadní problém: i pralesní liga se hraje na sezóny... Jako fotbalového fanouška mě opravdu vůbec nezajímá, jak dopadl vzájemný přátelák obou týmů, mnohem víc mě zajímá, jestli se Svojetice zachránily, nebo také spadly. Což nevím, protože přestože sledujeme týmy víceméně po celou sezonu, o jejich postavení v tabulce se nic nedozvíme. Možná to tedy chtělo si vybrat jen jeden tým a provést nás jeho sezonou od začátku do konce. Druhým problémem je to, že o fotbal v seriálu vlastně až tak moc nejde. Zatímco jak Kožené slunce, tak Okresní přebor se snažily na okresní fotbal podívat i z makro-úrovně, tj. klubu (otázka sponzorů, podplácení, přestupů apod.), Kdo neskáče se drží na mikro-úrovni a s každým dalším dílem se více a více mění v dokument o životě na venkově v podání několika málo hlavních hrdinů - u brankáře Středokluk už spíše než o fotbal jde o narození dcery, u jiného hráče sledujeme snahu řešit problémy v manželství návštěvou divadla, u trenéra Svojetic sledujeme ženy a hudbu apod. S tím pak souvisí i třetí problém, že evidentně většina hráčů obou týmů na natáčení neměla až takový zájem, takže se dokument soustředí jen na pár vyvolených a trochu to pak vyvolává dojem, že kapitán Svojetic a brankář Středokluk jsou takoví naši pralesní Lionel Messi a Petr Čech. A těch v českém pralese opravdu tolik neběhá... Takže ve výsledku nadějná myšlenka s trochu horším zpracováním, navíc možná zbytečně protahovaným na sedm dílů. Naštěstí všichni portrétovaní jsou docela sympaťáci a ani komentář v podání Vojtěcha Bernatského není až takový trapas. Na Kožené slunce ani Okresní přebor to ovšem nemá ani náhodou - takže slabé tři hvězdičky.(19.2.2015)

Vypadá to, že lidé co doposud postovaly komenty pod tento seriál, absolutně nemaj šajnu o fotbalu nižší úŕovně a o lidech, co nežijou jenom v hlavnim centru větších měst...je mi Vás líto a jak řikám, né kvůli hodnocení, ale kvůli těm sračkám co sem postujete hlavně Wrr (nakonec je z toho konspirační teorie o tom, jestli to všechno neni nahrané :DD)(12.1.2015)