Doctor Who: Last Christmas (TV film)

Dobrodružný / Drama / Rodinný

Velká Británie, 2014, 61 min

Paul Wilmshurst

Steven Moffat

Vánoční díl byl sice hodně ve stylu Capaldiho první série, ale podle mého to mohlo být více odlehčené a vánoční. To mi osobně na tom příběhu vadilo asi nejvíc. Nejlepší moment byl jednoznačně na těch sáních (respektive poslední minuty všeobecně). Ta upřímná radost na Capaldiho tváři, byla hodně příjemná změna v dosavadním prezentování jeho Doktora. Přesto to byl spíše slabší speciál.(28.12.2014)

První scéna na polární základně je přinejmenším dialogově i dějově opravdu podivná, ale jak se začne rozplétat příběh, začne to vlastně dávat vše smysl v tom šíleném snovém způsobu. Moffat si tentokrát zkusil mix vánoční atmosféry z Vetřelcem a Počátkem a překvapivě to funguje většinu času velmi dobře. Největším plusem epizody ale rozhodně Frostův Santa Claus, jehož příchody na scénu jsou konečně ten typ deus ex machina, který člověk nejenom akceptuje, ale dokonce by ho dokázal vyžadovat. Protože tenhle Santa je nejlepší Claus od dob Burtona. A to je už co říct. Jen škoda, že ze zkušenosti z minulých speciálů je asi téměř jasné, že se tyhle věci dál rozvíjet nějak nebudou. I když případ Donna dává mírnou naději. Nejlepší scéna - let saní v Londýně a mandarinka. How much do you wish that? (31.12.2014)

Poslední Vánoce jsem si nechala na Silvestra, symbolicky, a dobře jsem učinila, protože ani tento vánoční speciál se nenechává zahanbit a nezaostává za ostatními. Je možné, že jsem byla s koncem roku trochu naměkko, ale i tak se mi to zkrátka líbilo na plný počet, nemůžu si pomoct, Pán času a Santa pohromadě, zábava na 100% zaručena ;-).(1.1.2015)

Po poslednom, nie práve pozitívnymi ohlasmi ovplývajúcom finále série (ktoré na prvé pozretie príliš neučarovalo ani mne... až potom) si Moff silne potreboval vylepšiť reputáciu. Po tých pár vypustených traileroch som sa aj ja, čo Moffata priam nezdravo žeriem začal obávať. (So Santa Clausom mám menší osobný problém...), no šikovne obkecaný príbeh plný odkazov, s bezkonkurenčnými Moffatovými dialógmi a zápletka o (spoiler) sne vo sne vo sne vo sne vo sne (koniec spoileru) a presvedčil, že Moffat sa tak ľahko nestratí. Potešil Nick Frost ako Santa Claus, monštrá ktoré boli moffatovské ako lusk a všetko okolo. Možno to nie je celkom na 5, ale tú poslednú hviezdu pridám už len preto, že to je Doctor Who. A (spoiler) Som rád, že Clara ostáva, Jennu mám rád. Súhlasím s tými, čo sa boja, či Moffat dokáže prekonať dve rozlúčky, ktoré mohli byť najlepším odchodom spoločníka od obnovenia, ale ja mu verím. (koniec spoileru) A ten temný tón tomu tiež nevídane sekol. Otázka na záver: Je Clara tehotná?(1.1.2015)

Psycho sci-fi, co jste čekali, když to je sci-fi, ve kterým hraje Santa. Postupně je to sice mírně předvídatelné (což u seriálu není zas až tak moc zvykem... pokud nepočítáte to, že to vždy dobře dopadne), ale snoví krabi jsou dobrej nápad, jak vystřiženej z pera. Prostě takovej klasickej vánoční speciál, kvalitou nevyčnívající ani neupadající. Prostě klasickej doktor...(20.1.2016)

• - Nick Frost si vo vianočnom špeciáli zahral Santa Clausa. Menšie prekvapivé cameo ale dostal aj v posledných minutách finálnej epizódy 8. série. (The M)

• - Spoiler: Až do odvysielania špeciálu nebolo jasné, či Jenna Coleman (Clara Oswald) ostane v seriáli aj v deviatej sérii. Samotná Jenna sa rozhodla na poslednú chvíľu, ale napokon predsa ostala minimálne na jednu sériu. (The M)

• - V špeciáli si zahral aj Michael Troughton, syn druhého Doktora - Patricka Troughtona. (The M)