poster

Doctor Who: Last Christmas (TV film)

Dobrodružný / Drama / Rodinný

Velká Británie, 2014, 61 min

Režie:

Paul Wilmshurst

Scénář:

Steven Moffat
 • Šimpy
  ***

  Ne zas tak špatný vánoční speciál...zápletka sice nijak moc originální, přesto líbivá, Capaldi skvělý, Nick Frost ještě lepší. Dreamcrabs taky fajn. Nejvíc mi chyběla vánoční atmosféra (Kromě jízdy na saních) a dořešení problémů. Je otázkou a bojím se, že odpověď bude negativní, jestli budou záhady zde a v předchozích dílech nahozeny, zodpovězeny. Místo, kde se Doctor probudí vypadá stejně jako v Dark Water, takže teorie by mohly zavést diváka kamkoliv, fakt jsem doufal, že Clara odejde (byť je nelogické, že by jí Doctor už nenavštívil v čase jejího mládí...ale podle mě i desítka mohla navštívit madame Pompadour kdykoliv v čase...) Na druhou stranu, asi bych taky zůstal ve snu...ale já jsem divnej, já bych přivítal i dotek Weeping angela, žít v minulosti není trest. ;.)(27.12.2014)

 • Radiq
  ***

  Psycho sci-fi, co jste čekali, když to je sci-fi, ve kterým hraje Santa. Postupně je to sice mírně předvídatelné (což u seriálu není zas až tak moc zvykem... pokud nepočítáte to, že to vždy dobře dopadne), ale snoví krabi jsou dobrej nápad, jak vystřiženej z pera. Prostě takovej klasickej vánoční speciál, kvalitou nevyčnívající ani neupadající. Prostě klasickej doktor...(20.1.2016)

 • TheDarKnig
  ****

  První scéna na polární základně je přinejmenším dialogově i dějově opravdu podivná, ale jak se začne rozplétat příběh, začne to vlastně dávat vše smysl v tom šíleném snovém způsobu. Moffat si tentokrát zkusil mix vánoční atmosféry z Vetřelcem a Počátkem a překvapivě to funguje většinu času velmi dobře. Největším plusem epizody ale rozhodně Frostův Santa Claus, jehož příchody na scénu jsou konečně ten typ deus ex machina, který člověk nejenom akceptuje, ale dokonce by ho dokázal vyžadovat. Protože tenhle Santa je nejlepší Claus od dob Burtona. A to je už co říct. Jen škoda, že ze zkušenosti z minulých speciálů je asi téměř jasné, že se tyhle věci dál rozvíjet nějak nebudou. I když případ Donna dává mírnou naději. Nejlepší scéna - let saní v Londýně a mandarinka. How much do you wish that? (31.12.2014)

 • Pítrs85
  ****

  Přestože se jedná o asi nejlepší část z osmé řady, přestože je Frostův Santa (a jeho elfové) neskutečně zábavná postava a přestože se dočkáme několikera odkazů na takové fláky, jako je Vetřelec nebo Věc, ve výsledku je to takový... guláš, že už mi zase postavy, které Doctor zachraňuje, byly naprosto lhostejné. A už kurde někdo řekněte Moffatovi, že nemusí mít v každé své epizodě narážky na i-founy, fejsbůky a podobné radosti... :-) Ale abych jen nefrflal, tahle epizoda, hlavně její první polovina, je OPRAVDU vtipná ("A jak se ti do těch saní vejdou všechny dárky?" "It's bigger on the inside." ;-).(1.1.2015)

 • novoten
  *****

  Probuzení. Osmá série byla plná náznaků Dvanáctkových možností, ale v poslední chvíli se vždycky ucuklo a Capaldi zůstal v poloze většího či menšího mrzouta, kterého není těžké mít rád, ale vyloženě milovanou regenerací není. Až o Vánocích je z něj právě takový Doctor, kterého potřebuji a který díky pár upřímným zasmáním zůstává hned po Tennantovi nejoblíbenější tváří milovaného cestovatele. Že se tomu tak děje ve velice chytré podívané okořeněné gradovaným překvapováním diváka a za asistence příjemně mrazivých nepřátel, je jen dalším důvodem k nejvyššímu hodnocení. Vánoce to nebyly poslední, ale kdyby opravdu byly, jen těžko mohly být naplněnější.(27.12.2015)

 • - Nick Frost si vo vianočnom špeciáli zahral Santa Clausa. Menšie prekvapivé cameo ale dostal aj v posledných minutách finálnej epizódy 8. série. (The M)

 • - Spoiler: Až do odvysielania špeciálu nebolo jasné, či Jenna Coleman (Clara Oswald) ostane v seriáli aj v deviatej sérii. Samotná Jenna sa rozhodla na poslednú chvíľu, ale napokon predsa ostala minimálne na jednu sériu. (The M)

 • - V roli jedného z elfov sa objavil Dan Starkey, ktorý zvyčajne stvárňuje rolu Sontarana Straxa. Toto je dokonca tretí vianočný špeciál za sebou, v ktorom sa objavil, pričom vždy v inej úlohe. (The M)