Sedmikráska (TV film)

Siebenschön

Najkrajšie rozprávky: Sedmokráska

Rodinný / Fantasy

Německo, 2014, 58 min

Klasická pohádka, kde po prvních záběrech víte, že jde o německou produkci. Nelze v tom hledat něco zásadního, klasický příběh dobra a zla. Na Německo mě celkem překvapili sympatičtí herci. Klasika na nedělní dopoledne.(21.2.2017)

Text distributora vede k zamyšlení - jak kvantifikovat a obodovat krásu? Jistě, soutěže krásy se pořádají již od biblických dob (výběr Ester mezi dívkami za královu nevěstu není nic jiného), ale říct kolikrát je někdo hezčí, než je někdo jiný? A byla-li Sedmikráska sedmkrát hezčí než sedm krásných dívek dohromady, nebyla by hezčí třeba jen čtyřikrát, kdyby bylo vybráno sedm jiných dívek, které by ale byly hezčí než těch sedm původních? Jinak samozřejmě všechno dobře dopadne a pes obarvený na fialovo nezemře na celkovou toxicitu organismu, jak by divák logicky očekával. Inu pohádka.(13.3.2017)

Nemecká produkcia sa nezaprie. Sedmokráska je síce pekná, ale to je asi tak všetko. Princ, barón i všetci ostatní mi prišli pomerne stupidní, aj keď to asi nebol plán. Zápletka pomerne divná, ako rozprávka to zaveľa nestálo. Ale keď sa na to pozriete ako na komédiu či na paródiu, je to celkom dobré. Dal by som len 2*, ale šialená princezná si tú tretiu zaslúži.(31.12.2018)

Televizní pohádka z německé produkce Sedmikráska z roku 2014 dlouho unikala mým očím a tak jsem ji shlédl až na začátku roku 2020. Pravda je, že jsem nikdy nijak pohádky bratří Grimmů nevyhledával, protože jsem vždy měl raději ty naše české. Pohádky jsem jako dítě pochopitelně miloval a v období socialismu se vždy těšil na nový štědrovečerní přídavek a samozřejmě také na opakování těch starších, protože v době dvou televizních programů se na obrazovkách objevovaly jen vzácně. V dospělém věku pro mne pohádkové příběhy představovaly hlavně únik z reálného světa, jehož pochopení pro mne bylo s přibývajícím věkem čím dál složitější. Ale vraťme se k pohádce Sedmikráska, na kterou jsem byl zvědavý hlavně z toho důvodu, jak si povede v konfrontaci z kvalitními starými pohádkami. Hlavní hrdinkou byla sečtělá, chytrá a velmi pěkná dívka z vesnice, které neřekl nikdo jinak, než Sedmikráska (Xenia Assenza). Sličné slečně se ale nelíbilo, že ji její okolí vnímalo jen jako krásnou, ale nikoli jako chytrou dívku. Její otec (Alexander Hörbe) a maminka (Rebecca Immanuel) by byli rádi, kdyby si vybrala muže z vesnice, ale tady nenašla nikoho, kdo by splnil její očekávání. Mezitím v sousedním království dospěla princezna Zilly (Teresa Weißbach) do věku, kdy by se měla vdávat. Její otec král Johann (Gustav Peter Wöhler) pro ni vybral barona von und zu Wildungena (Florian Panzner), který si ji ovšem nechtěl vzít, protože Zilly byla docela trhlá, výstředně se chovala a oblékala a každý to o ní věděl. Baron se tedy s králem dohodl na odložení svatby, pokud by princezně přivedl ze sousedního království prince Arthura (Franz Dinda), který ze všeho nejraději četl knihy a to se nelíbilo jeho otci, králi Richardovi (Michael Kind). Baron tedy odjel k sousedům a ve vesnici potkal Sedmikrásku, která se mu ihned zalíbila, ale ona ho odmítla. Rozhodla se před ním schovat v nedalekém klášteře, kde dobře vycházela s jeptiškou Genovevou (Esther Schweins) a v němž si četla knihy a vzdělávala se v léčení bylinkami. Jednoho dne se v klášterní knihovně setkala s princem Arthurem, který se zajímal o vědu jako ona. Princ se do rolnické dívky zamiloval, ale jeho otci nelíbilo, protože pro svého syna vyžadoval jen urozenou dívku. Také rodiče Sedmikrásky považovali za nevhodné, aby se jejich dcera zamilovala do prince. Jenže princ Arthur žádnou jinou nechtěl a měl kvůli tomu se svým otcem králem Richardem spory. Mezitím se Baron von und zu Wildungen nevzdal svého úsilí o krásnou dívku a vydal se ji hledat k jejím rodičům. Ti však netušili, kam Sedmikráska zmizela, baron jim však nevěřil a nechal jim spálit dům a rodiče zavřít na hradě do vězení. Když se zamilovaná Sedmikráska vrátila z rande s princem domů, našla shořelý dům a myslela si, že rodiče uvnitř uhořeli. Vyčítala si vinu za to, co se stalo a odebrala se do kláštera, kde si nechala ostříhat vlasy, nalepit knírek a převléci se za chlapce. V přestrojení se vydala za králem Richardem v naději, že na hradě získá práci a že tam někde najde rodiče a získá pro ně milost. Při hledání práce byla představena králi ve chvíli, kdy ho lékaři léčili všemi bolestnými prostředky proti bolesti zad. Dívka se představila jako Smůla a král z ní udělal komorníka. Princ Arthur byl v té chvíli nešťastný ze zmizení své milé a podle vůle otce by ji již navíc neměl vidět. Aby toho nebylo málo, nutil syna, aby se oženil s princeznou Zilly. Sedmikráska v převleku za Smůlu se tomu snažila zabránit tím, že vyléčila bolavé záda krále Richarda mastí z klášterní zahrady proti a za odměnu měla mít splněné jedno přání. Svatbu prince se Sedmikráskou král ale zamítl a tak si přála, aby se více zajímal o vynálezy svého syna. Nicméně ani to neoddálilo svatbu Arthura a Zilly, protože intriky barona z Wildungenu fungovaly dokonale a tak se vydal královský kočár se služebnictvem do sousedního království. Během cesty byla odhalena totožnost Smůly, ve které princ Arthur a bohužel také vychytralý baron poznali Sedmikrásku. Král Richard chtěl dívku potrestat, ale v tom se baron nabídl, že si ji vezme za ženu, což mu vladař schválil. Pak již výprava dorazili do země krále Johanna a chystaly se hned dvě svatby, na které se kromě barona nikdo netěšil. Také princezna Zilly by si totiž mnohem raději vzala barona a tak chytrá jeptiška Genoveva vymyslela plán. Nevěsty si vyměnili své role a nechali se odvést k oltáři se zahalenými tvářemi. Díky tomu je pastor (Alexander Beck) oddal tak, jak to mělo být od začátku - Arthur si vzal Sedmikrásku a baron zase Zilly. A byl konec. Pohádka tak skončila jako téměř vždy dobře, nicméně právě u těch z produkce bratří Grimmů bych se nedivil, kdyby tomu tak nebylo. Pohádka se mi docela líbila, ačkoliv byla typicky německá, nebyla zdaleka tak špatná, jak by se mohlo zdát ze zdejšího hodnocení, na druhou stranu mne nijak nenadchla a těch 58 minut docela uteklo. Suma sumárum, televizní pohádka Sedmikráska ode mne získala tři krásné hvězdy na sedmou ***.(29.1.2020)