Kdy se máma vrátí?

Brazílie, 2015, 114 min

Anna Muylaert

Anna Muylaert

Vitor Araújo

Regina ako Val bola neskutočná ... ohromne prirodzená. 10 rokov bez svojho dieťaťa to je celkom sila, ja by som to nedokázala. Ale čo by bola úplná rana pre mňa? Keby si moje dieťa viac rozumie so slúžkou ako so mnou. A sponzor rodiny to asi trošku preháňal s tým tajným fajčením, jeho počinom som ale vôbec nerozumela. Džésika síce bola šikovná, čo sa školy týka, ale jej správanie mi niekedy vážne liezlo na nervy. Ale stálo to za to, lebo dosiahla vlastne po čom celý život túžila a myslím, že na svoje si prišla aj Val. Jediný, kto bude asi nemilo prekvapený bude Fabinho, keď sa o pol roka vráti zo zahraničného pobytu. Veľmi príjemná vec, bavilo ma. Project 52 Films by Women (4.5.2016)

„Dávej pozor! Předstírej, že stříháš, já předstírám, že zalívám. A špehuj!“ Kdepak Val, ta musí mít vše pod kontrolou, aby zaměstnavatelé byli i nadále maximálně spokojeni…Díky tématu jsem si vzpomněl na snímek Roma, který byl něčím podobný, ale to jen cca první půl hodinu, pak se film začne ubírat trochu jinou cestou. S příjezdem dcery se totiž zavedená rutina naruší a Val se s tím těžko srovnává. Předpokládá, že se dcera bude k zaměstnavatelům chovat jako služka, ta však tohle dogma nadřízený-podřízený rázně odmítá. Do toho začne krystalizovat napjatý vztah s paní domu, která ovšem nežárlí jen kvůli manželovi, ale i synovi (o dost smutnější). Na druhou stranu, najdou se i nějaké ty momenty odlehčení. A Regina Case s rolí oddané Val naprosto srostla, ani byste neměli problém uvěřit, že hraje sebe samu. Navíc máte obavy, aby to neschytala kvůli (celkem po právu) svobodomyslně se chovající dceři. A přijde i na napravování hříchů mládí…či vynahrazování si něčeho ztraceného? Film mě každopádně bavil a hodnotím solidními 4*.(17.5.2020)

Ten film bol taký fukot, že som sa ani nestačil diviť, kedy skončil... Najlepšie je do neho skočiť bez akejkoľvek znalosti obsahu. Totálna šupa je forma, akou je natočený. Niekedy som sa namotal na situáciu a premýšľal, či to je normálne, alebo je to nejaká namotávka, zatiaľ čo inokedy zase som si nebol istý, či som videl určité gesto, alebo či sa mi to marilo... Dosť vyhaluzený film s občasnou paranojou tento počin...(23.2.2016)

Abych pravdu řekla, tak nemám důvod neocenit tenhle počin plně i když se nejedná o nějaké veledílo, hodné Oskara, ovšem zcela jistě bych osobně ocenila vynikající výkon hlavní představitelky s hlasem Evy Olmerové, Val, kterou ztělesnila Regina Casé. Já jsem v té rodině žila s ní a věřila jsem jí cele tu roli hospodyňky, která žila v představách, že ta společenská zeď mezi ní a rodinou nelze odbourat žádným způsobem. Ona byla milá, zlatá, na slovo poslušná, prostě miliónově hodná a prostá dušička, kterou snad zarazila až rekce paní domu na její dar v podobě kávového servisu. Díky za příjezd její dcery, která tam svým postojem zčeřila prozatím poklidný chod domácnosti a dovolila si jíst například zmrzlinu, kterou přece může papkat jen Barbařin syn, nikdo jiný! Chválím velmi dobrý námět, který vyzněl dokonale uvěřitelně právě i díky Regině a myslím, že Anna Muliaert může mít hrdě vztyčenou hlavu. Díky za hezký zážitek z Brazílie. Viděno v rámci Projekt 52 films by Women(8.3.2016)

• Aljak

Táto sonda do života slúžky Val bola zaujímavou filmovou témou, preto som sa na to ak tešil. Ale napokon som dosť sklamaný. Očakával som nejakú lepšiu zápletku a určite viac dramatizácie, pretože napokon mi to prišlo celé nejaké ťažkopádne. Pritom tie postavy a prostredie, do ktorého je príbeh zasadený, vytvárali rozhodne veľký potenciál. Na druhú stranu to aspoň pôsobilo absolútne realisticky, čo je vlastne len jedno z mála plus tohto brazílskeho filmu. Škoda, dalo sa s tým oveľa lepšie pohrať a vyvolať lepšiu dramatizáciu ako táto zápletka o slúžke a jej dcére.(16.3.2016)