Before I Fall

Scénografie:

Paul Joyal

Kostýmy:

Eilidh McAllister

"Before I Fall" je podľa mňa nakoniec relatívne pozerateľným filmom. Nič originálne, nič vysoko kreatívne, no na druhú stranu v niektorých momentoch musím film oceniť. Ale nakoľko by som chcel film pochváliť až potom, tak najprv odbúram pár vážnych problémov. S výnimkou neoriginálneho príbehu. Postava Lindsay je podľa mňa absolútne hrozná. Dokonca neviem či sú pre mňa záverečné momenty medzi ňou a Sam opodstatnené, lebo v realite je to podľa mňa skutočné monstrum tohto filmu. Soundtrack filmu je skutočne otrasný. Kopec elektronických a "moderných" skladieb, ktoré absolútne rušia atmosféru a nepasujú do filmu. Priam ma iritujú. S výnimkou jednej skladby, ktorá je umiestnená asi 20 minút pred koncom. A najmä mám pocit, že film občas niečo naznačí, a potom sa k tomu absolútne nevráti. Ako napríklad v jednej momentke sa dozvieme, že baby urobili fór na Juliet s ružou. Aký? Čo sa tam udialo? Dozvieme sa o niekom, že boli v minulosti priatelia. Prečo nemohli mať spolu momentku, ktorá by niečo naznačila, alebo vysvetlila. Alebo vôbec zmenila tón filmu a dala konaniu postáv dôvod? Prvá epizóda filmu je skutočne nepríjemná. Sú to otravné baby na strednej škole a máme tu všetky klišé, čo poznáme a videli sme. A bude to až po prvom páde, kedy to začne trošku meniť veci. A najmä začneme sa aj viac dozvedať o postavách. A hoci som si zo začiatku k nim vôbec nevybudoval cestu, tak ku koncu boli Ally aj Elody celkom fajn. Kent je veľmi dobrou postavou, aj keď sa mu film mohol viac venovať, a potom je tu Juliet. Juliet je podľa mňa veľmi dobrou postavou a keď sa konečne o nej dozvieme viac, všetko to začne do seba zapadať. A vyzerá to, že stredná škola v Amerike je častokrát najväčšia svetová džungľa, ktorá dokáže človeka maximálne zničiť. A dnes, v dobe internetu, kde človek všetky hanby sveta môže vidieť naživo a neustále to bolí asi ešte viac. Takže keď si to zhrniem a dám dokopy, má to pár dobrých momentov, nemyslím si, že film je úplná strata času a celkovo som aj vlastne rád, že som ho videl raz. Každopádne takto to asi aj ostane. A radšej si pozriem iné filmy s touto tématikou, ktoré ich zvládli lepšie. Hodnotenie: C+(17.5.2017)

Prožít si nějaký fajn den znovu? Přitom vědět, co by se dalo udělat lépe? Proč ne? Jenže naše hrdinka jich má nespočet. Samozřejmě všichni cynikové budou plivat, všichni uměnovědci se raději nepřiznají, že něco podobného viděli a všichni ostatní na to velmi brzy zapomenou. Patřím mezi ně, nicméně když se oprostím od všeho klišovitého a povrchního, co nám tenhle teenagerovský svět nabízí, tempo bylo slušné, některé situace sympatické, závěr alespoň nějaký. Pochopitelně se tu tváříme, že přespáváme v knihovně, že známe všechny problémy a bolístky mladých, že víme, co je v kurzu a jak důležité je přátelství a rodinná sounáležitost. Zoey Deutch znovu dokazuje, že ji má kamera ráda a že ona to tvůrcům oplácí solidním herectvím, soundtrack je slušný, režie s ohledem na limity scénáře zrovna tak. Nicméně (dle očekávání) je vše i přes téma uhlazené, pečlivě střežené, aby se někde nepřešláplo přes čáru. Výsledek je nekomplikovaný, líbivý a skutečně ostré hrany jednoduše chybí.(3.6.2017)

Austrálie, co by kontinent, má jen o málo více obyvatel než-li Česká republika nebo Řecko... A přesto mnohdy dokáže svými filmovými snímky hravě ujet o délku delší než největší zaoceánská výletní loď i továrně na "kasovní terna" Hollywoodu... Ač jsem jako můra z řad spisovatelů a autorů tušila, kde bude pravděpodobně zakopán onen pověstný pes, přesto mne snímek velmi mile překvapil. Mé spisovatelské kolegyni Lauren Oliver tímto na dálku v duchu blahopřeji... A pokud jde o scénáristy, jim děkuji za to, že z knižní předlohy nevycucli pouze základ, na němž by postavili cosi zcela jiného, ale snažili se co nejvíce knihy držet.... Zasloužených 80% a tedy krásné 4 hvězdy :o)(16.5.2017)

Myšlenku to určitě mělo, ale čekala jsem asi něco trošku jiného. Mě ten příběh prostě nestačil. Navíc to není nic nového. Postavy mi moc sympatické nebyly, hlavně na začátku. K nikomu jsem si neudělala žádný extra vztah, bohužel ani k Sam. Lindsay mi třeba nebylo líto ani trochu a nepochopila jsem, proč za Juliet byla musela být potrestána Sam místo ní, zasloužila si to přece mnohem více. Ale dívalo se na to dobře.(4.6.2017)

Skvělé. K zamyšlení. Film mě svou atmosférou zabavil a ani na vteřinu nenudil, i když se třeba nic nedělo. Je to Life is Strange mixnuté s 13 Reasons why. Samotná kamarádka hlavní hrdinky mi připomínala Chloe z Life is Strange a hlavní hrdinka Sam zase Max. Jen kdyby se Sam nezachovala poslední den tak nesmyslně, tak bych si to dal do oblíbených. Chudák Juliet si to bude do smrti vyčítat a stejně se zabije...(5.6.2017)