Cesta do fantazie

• Kanada

• Austrálie

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Pohádka / Rodinný

Japonsko, 2001, 124 min

Musím říci, že při sledování téhle anime jsem si připadal jako Alenka co právě propadla zaječí norou. Miyazaki na vás valí neuvěřitelnou spoustu nápadů a odkazů, ze kteterých vám půjde až hlava kolem. Film proto rozhodně stojí za to vidět znovu. Oproti "Mononoke" nemá snímek, tak tíživou atmosféru, takže bych se na něj koukl klidně i s dítkem. Cesta do Fantazie pobaví prostě každého bez rozdílu..(14.1.2007)

Nakreslené je to opravdu nádherně, do opravdu nečekaně pojatých detailů. Už z názvu je poznat, že je to fantazie jak vyšitá, ale většinou filmy tohoto typu mají hoooodně daleko od reality. Příběh je vcelku pěkný spíš se mi zdá tak trošku dětský, ale přesto ne nezajímavý. Český dabing ač si na něj každý stěžije se mi celkem líbil i když dvě malé děti, které ve filmu hrají hlavní roli dabovali osoby podstatně starší. Nádherně pojatá pohádka s příjemně pojatou hudbou a příjemným koncem který pohladí na duši.(4.9.2006)

Mňa osobne táto rozprávka nejak veľmi za srdce nechytila. Cesta do fantázie mala dosť úsekov, ktoré ma nudili. Malá Chihiro mi od začiatku nebola akosi sympatická a hlavne jej japonský dabing mi už ku koncu liezol dosť na nervy :) Možno by filmu nejak veľmi neuškodilo, keby mal o 20 minút menej. Ale aj napriek tomu si myslím, že za pozretie to stojí. Som zvedavý na Princeznú Mononoke a Castle in the Sky...(7.2.2009)

Animace je nádherná, celý ten svět je opravdu kouzelný a vtipný (obvzlášť sazičky dožadující se nošení uhlíků:-), ale co se týče příběhu, kde nic tu nic - na začátku hodně rozvleklé, na konci zase uspěchané. Postava Bezpáteřníka (nebo jak se ten černý duch jmenoval) mohla být úplně vyškrtnutá a filmu by to jen prospělo. Proto nejsem ochotná jednu hvězdičku přidat, maximální hodnocení prostě nemůžu dát jen za estetické zpracování a za blažený úsměv, co mi Cesta do fantazie vyloudila na obličeji... Po druhém shlédnutí měním názor- i ta estetika a úsměv si další hvězdičku zaslouží:-)(4.9.2006)

Od Cesty do fantázie som po Mononoke očakával zázraky, dokonca som bol na nej aj v kine. Asi kvôli tým očakávaniam som bol vtedy mierne sklamaný, nebola to taká trefa do môjho vkusu ako v prvom prípade. Keď som si ju neskôr pozrel znova, s miernym odstupom, film sa mi dostával pod kožu oveľa lahšie a emocionálne ma nakoniec dostal rovnako, ako Mononoke. Lenže film je trochu menej uchopiteľnejší, jeho svet trochu menej uveriteľnejší a animácia úplne rovnaká. Takže dávam trocu nespravodlivé štyri hviezdy, inak je to 90%. Ale čo, za toho ducha mora to dáme za plný počet.(12.8.2012)

• - Jedná se o první anime film, který vyhrál Oscara. (Herr_Flick)

• - Jelikož hrozilo nedodržení termínu premiéry, většina pracovního týmu dělala přesčasy s tím, že se vždy střídali ve vaření večeře a to včetně režiséra Miyazakiho. (Witta)

• - Na často kladenou otázku, proč byli rodiče Džihiro přeměněni právě na prasata, přišla od zaměstnanců studia Ghibli nečekaná odpověď v létě 2016, 15 let po uvedení filmu. Podle nich uvedená transformace zrcadlí nenasytnost (chamtivost), která charakterizovala japonskou recesi v 80. letech. (Jirka_Šč)