Reklama

Reklama

Epizody(4)

Obsahy(1)

Tato ambiciózní a rozsáhlá sága odehrávající se na pozadí žlutých písků a sálajícího vedra Údolí králů je založena na podmanivém osobním příběhu Howarda Cartera, předního britského archeologa, který objevil hrobku mladého faraona Tutanchamona. S Carterem se setkáváme v roce 1905, kdy odhodlaně vede expedici. Dojde však k potyčce, která ohrozí expedici, a památkový úřad v Káhiře nato zruší Carterovo povolení k vykopávkám. Carter se ocitne na pokraji společnosti bez prostředků a sám, dokud se náhodou neseznámí s elegantním britským aristokratem Lordem Carnarvonem, který je nadšeným amatérským archeologem, a jeho dcerou Lady Evelyn. Toto setkání mu přinese štěstí a nečekanou šanci na lásku. (Viasat)

(více)

Recenze (2)

Axident 

všechny recenze uživatele

Bohužel, slibně rozjetá minisérie zpracovávající období objevení Tutanchamonovy hrobky (1922) nadšeným a svéhlavým Howardem Carterem, za finanční podpory lorda Carvarnona, se v druhé půlce zoufale topí v úplně zbytečné lovestory Cartera s lordovou dcerou, která spolehlivě zabíjí precizní (jak historicky, tak filmařsky) první půli. (Celá tahle linka sráží Tutankhamona ze slibné výšky do sotva průměru, podle netu Carvarnon měl dceru v tom věku, která se byla podívat na vykopávky, ale mezi ní a Carterem nic nebylo.) Mimochodem, víte, proč je zrovna Tutanchamon, celkem nevýznamný faraon (nastoupil v dvanácti a zemřel v osmnácti), tak známý? Právě díky neunávnému Carterovi (a jeho donátorovi, především), který to nevzdal, a po 17ti letech (!) faraonskou hrobku v již totálně prohledaném Údolí králů objevil - jako první a poslední nevykradenou - nedostalo se mu oproti očekávání ani floka, ani velkého uznání od archeologické obce, která ho měla za diletanta... ()

merit1 

všechny recenze uživatele

Nie vždy sa téma starého Egypta podarí zobraziť bez zbytočného mystifikovania. Tomuto seriálu sa to podarilo, za čo som vďačná. Pridŕža sa faktov, vzdáva hold vytrvalosti, ľudskej túžbe po poznaní a odkrývaní záhad. Prevažná časť deja je historicky podložená, až na romantickú linku, ale ani tá nie je nemožná a v zásade by mi vôbec nevadila, len je na jej úkor menší priestor pre vedľajšie postavy, celkovú situáciu okolo Egypta a vykopávok tej doby. Séria by tak mohla mať väčšiu výpovednú hodnotu, ale zameranie na hlavného hrdinu je pochopiteľné. Samotného Howarda Cartera som si vždy predstavovala presne tak, ako tvorcovia ( zanieteného a vášnivého ) a aj dobová atmosféra je zachytená presvedčivo. Pre mňa to bol veľmi príjemný výlet do minulosti a Údolia kráľov. Malý dodatok - Carter sa napriek nesporným úspechom a inovátorskému prístupu, významnejšieho vedeckého uznania nikdy nedočkal ( nebol vyštudovaný archeológ, čo mu „uberalo“ na vážnosti ), verejná sláva ho však neminula. ()

Reklama

Galerie (96)

Reklama

Reklama