V sedmnácti

Francie, 2016, 116 min

Julien Hirsch

Alexis Rault
  • Martin741

Hm, dalsia buzniada na obzore. Je len otazkou casu, kedy sa natoci film Gay Erection - this is ass a pomaly ocakavam vyhlasenie homofobie za chorobu. Ba nielen to, pri tomto tempe nastane militarizacia bukvic a homofobne spravanie sa budu skumat organy cinne v trestnom konani Homopropaganda bude homofobov pomaly ale isto vyhadzovat z prace, a systematicky pokutovat. 5 %(7.10.2017)

Celkově povedený film. Nahoru ho táhne prostředí hor a výkony herců. Naopak dolů kamera a některé pasáže scénáře. Bylo mi to pořád divné a jasno mám až po zjištění stáří pana Téchiné, který se zřejmě zasekl v minulém století. Samotná zápletka umístění Thoma v rodině doktorky je dost nepravděpodobná, jak už napsala níže bllm. Chování Damiena je vynucené, chování Thoma v současné době minimálně dost zvláštní. Když se točí kriminálka, pozvou se poradci v oblasti kriminalistiky. Když se točí něco z lékařského prostředí, radí lékaři. Možná by nebylo špatné u gay filmů pozvat na poradu nějaké gaye.(28.9.2016)

V sedmnácti přináší klasický námět teenagerského coming outu a s klidem by se mohl zařadit mezi spoustu podobných nenáročných, letních snímků. Jenže právě onen mladistvý coming out je snad to jediné, co zde zapadá do "klasické" šablony. Zpracováním se snímek liší. A to hodně. Myslím, že podobný film jsem ještě neviděla. V sedmnácti staví na skvělých výkonech Kacey Motteta Kleina a Corentina Fily. Chemie mezi nimi je dokonalá, že člověk téměř od začátku film čeká, kdy se mezi nimi to postupně houstnoucí dusno a přehrada ukrývaných emocí protrhne. A až ta scéna přišla, byla "very hot":) Tak reálná a vášnivá, jak to umí snad jen Francouzi:) Sandrine Kiberlain v roli Damienovy matky je rovněž výborná. Člověk tak nějak tuší, jaký zvrat v ději asi nastane. Nádherné lokace a příroda jsou už jen třešinkou na dortu.(2.4.2017)

Mám tenhle typ příběhů docela ráda, ale tady scénář občas trochu pokulhával. Způsob jakým se Thomas vyskytne v Damianově domácnosti mi přijde příliš uměle vykonstruovaný a moc mi to nedává smysl, proč by se k nim stěhoval, proč by někdo nechal bydlet svoje dítě u naprosto cizích lidí, proč by si k sobě někdo nastěhoval cizí dítě, které to zas až tak vážně nepotřebuje, navíc potřebovali doma jeho pomoc, když maminka nemohla pracovat, soudě podle počasí tam musel být docela dlouho, to nejezdil domů ani na víkend? Trochu to postrádá logiku, celé se to vyvíjí moc zkratkovitě, Damian se chová jako idiot (ale to třeba byl záměr). Ale po ostatních stránkách nemám výhrady, herci jsou solidní. Možná by k pozitivnějšímu dojmu přispělo, kdyby člověk nevěděl o milostné zápletce a mohl si užít to překvapení, protože film dobře do poloviny nic takového mezi chlapci nijak zvlášť nenaznačuje.(8.9.2016)

Pred pár rokmi, keď si ich aj sama režírovala, tvorila Céline Sciamma filmy, ktoré sa vám či už v dobrom alebo v zlom vryli do pamäti a nútili vás ešte pár dní o nich rozmýšlať. Dnes je už len scenáristkou a nenápadne, ale isto skĺzava do priemeru. A žiaľ, francúzsky filmový priemer je dnes sám o sebe, pod celoeurópskym priemerom kinematografie.(27.3.2017)