V sedmnácti

Drama / Romantický

Francie, 2016, 116 min

Julien Hirsch

Alexis Rault

Láska hory přenáší, chce se říct. Jenže nic není tak jednoduché, jak se zdá, zvlášť když se ti dva vlastně nenávidí. Nenávist, přátelství, touha, láska, život, smrt, to všechno v tom filmu je, ale tak nějak samozřejmě, bez přehánění. Vlastně si nepamatuji, že bych někdy viděl něco podobného. Žádná přetvářka, žádná stylizace, žádná manýra. André Téchiné dokázal natočit film, který zaujme na první pohled. Ať už uchvacujícím panoramatem pyrenejského pohoří v několika ročních obdobích, tak skvělými hereckými kreacemi Kaceyho Motteta Kleina a Corentina Fily v rolích Damiena a Thomase.(12.3.2017)

Celkově povedený film. Nahoru ho táhne prostředí hor a výkony herců. Naopak dolů kamera a některé pasáže scénáře. Bylo mi to pořád divné a jasno mám až po zjištění stáří pana Téchiné, který se zřejmě zasekl v minulém století. Samotná zápletka umístění Thoma v rodině doktorky je dost nepravděpodobná, jak už napsala níže bllm. Chování Damiena je vynucené, chování Thoma v současné době minimálně dost zvláštní. Když se točí kriminálka, pozvou se poradci v oblasti kriminalistiky. Když se točí něco z lékařského prostředí, radí lékaři. Možná by nebylo špatné u gay filmů pozvat na poradu nějaké gaye.(28.9.2016)

Pred pár rokmi, keď si ich aj sama režírovala, tvorila Céline Sciamma filmy, ktoré sa vám či už v dobrom alebo v zlom vryli do pamäti a nútili vás ešte pár dní o nich rozmýšlať. Dnes je už len scenáristkou a nenápadne, ale isto skĺzava do priemeru. A žiaľ, francúzsky filmový priemer je dnes sám o sebe, pod celoeurópskym priemerom kinematografie.(27.3.2017)

V sedmnácti přináší klasický námět teenagerského coming outu a s klidem by se mohl zařadit mezi spoustu podobných nenáročných, letních snímků. Jenže právě onen mladistvý coming out je snad to jediné, co zde zapadá do "klasické" šablony. Zpracováním se snímek liší. A to hodně. Myslím, že podobný film jsem ještě neviděla. V sedmnácti staví na skvělých výkonech Kacey Motteta Kleina a Corentina Fily. Chemie mezi nimi je dokonalá, že člověk téměř od začátku film čeká, kdy se mezi nimi to postupně houstnoucí dusno a přehrada ukrývaných emocí protrhne. A až ta scéna přišla, byla "very hot":) Tak reálná a vášnivá, jak to umí snad jen Francouzi:) Sandrine Kiberlain v roli Damienovy matky je rovněž výborná. Člověk tak nějak tuší, jaký zvrat v ději asi nastane. Nádherné lokace a příroda jsou už jen třešinkou na dortu.(2.4.2017)

"To bylo dobré, ale nesmíte se nechat unést." Příběh tohoto filmu by vystihlo pořekadlo: "Co se škádlívá, to se rádo mívá." a jeho děj byl rozdělen do tří čtvrtletí, podle ročních období, či rozvrhu školního roku. První trimestr tak začíná podzimem, v němž se ve školních lavicích potkává drsný nespoutaný Thomas s jemným citlivým Damienem, jehož maminka je lékařka, pečující o Thomasovu nemocnou maminku. Druhý trimestr pokračuje na jaře, pomalým sbližováním obou mladíků, ale Damienovu matku nečekaně zasáhne tragická událost, kterou však postupně překoná díky pomoci od Thomase. Poslední trimestr pak uzavírá léto, které oboum mladíkům umožní naplno projevit své city, stejně jako Thomasově matce splní její velký sen.(11.10.2016)