V sedmnácti

Drama / Romantický

Francie, 2016, 116 min

Julien Hirsch

Alexis Rault

Láska hory přenáší, chce se říct. Jenže nic není tak jednoduché, jak se zdá, zvlášť když se ti dva vlastně nenávidí. Nenávist, přátelství, touha, láska, život, smrt, to všechno v tom filmu je, ale tak nějak samozřejmě, bez přehánění. Vlastně si nepamatuji, že bych někdy viděl něco podobného. Žádná přetvářka, žádná stylizace, žádná manýra. André Téchiné dokázal natočit film, který zaujme na první pohled. Ať už uchvacujícím panoramatem pyrenejského pohoří v několika ročních obdobích, tak skvělými hereckými kreacemi Kaceyho Motteta Kleina a Corentina Fily v rolích Damiena a Thomase.(12.3.2017)

Jak zkušení lidé vědí, od nenávisti k lásce je jen kousek, vášeň jako vášeň. 1) Film nepřináší žádná překvapení; co se stalo, bylo lze očekávat, tak nějak to vyplynulo samo od sebe. Tato samozřejmost dění je velmi silným kladem snímku, který si na nic nehraje, nesnaží se budit vášně, ani proti něčemu protestovat či za něco bojovat. Prostě život je takový a životem poučený 73letý homosexuální scenárista a režisér André Téchiné se jen dívá a co vidí, zprostředkovává i nám, divákům. Je to pohled moudrého pozorovatele, člověka, který ví. Kdo chce a je schopen, vezme si z jeho moudrosti své._____ 2) Scenáristické zápletky slouží svému účelu a tak mi jejich občasná krkolomnost ani nevadí._____ 3) Snad největším tahákem snímku je 18letý charismatický přitažlivý Kacey Mottet Klein (běloch Damien) a 28letý (!) Corentin Fila (tmavý Tom) ve své prvotině._____ 4) Natáčelo se v Bagneros de Luchor v Pyrenejích.(4.10.2018)

Líbí se mi, jak je snímek pojat přirozeně, jak zde nejsou žádné zbytečné předsudky, jak s tvůrci nesnaž téma velebit jako něco naprosto zásadního. Je to prostě příběh o dvou mladících, kteří si k sobě najdou cestu, i když ta je velmi komplikovaná. Na začátku vás to nenapadne, ale nakonec silně uvěřitelné.(24.3.2017)

V sedmnácti je příběhem jak o mladé lásce, vášni a důležitosti rodiny, tak o ztrátě, bolesti a hledání sebe sama. Snímek nabízí uvěřitelně odvyprávěný a autenticky zahraný příběh dvou dospívajících kluků, jejichž komplikovaný vztah je názornou ukázkou pořekadla "co se škádlívá, to se rádo mívá". Vyprávění se také soustředí i na jejich rodiče, kteří to nemají v životě rovněž jednoduché, díky čemuž je film dějově pestřejší. Vedle toho nabízí film množství záběrů krásné francouzské přírody v nejednom ročním období, takže jde též o pastvu pro oči.(3.4.2020)

Pred pár rokmi, keď si ich aj sama režírovala, tvorila Céline Sciamma filmy, ktoré sa vám či už v dobrom alebo v zlom vryli do pamäti a nútili vás ešte pár dní o nich rozmýšlať. Dnes je už len scenáristkou a nenápadne, ale isto skĺzava do priemeru. A žiaľ, francúzsky filmový priemer je dnes sám o sebe, pod celoeurópskym priemerom kinematografie.(27.3.2017)