poster

Nulté dny (festivalový název)

 • USA

  Zero Days

 • Velká Británie

  Zero Days

Dokumentární

USA, 2016, 116 min

Režie:

Alex Gibney

Scénář:

Alex Gibney

Kamera:

Brett Wiley

Hudba:

Will Bates

Producenti:

Alex Gibney, Marc Shmuger

Střih:

Andy Grieve
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • iommi
  *****

  Alex Gibney je nie len skvelý dokumentarista, ale aj neuveriteľný vizionár. Medzi prvými totiž dokáže prísť so zásadnými témami, ktoré následne rozprúdia celospoločenskú diskusiu. Potom, čo pred rokom nazrel do smradľavého pažeráka scientologickej cirkvi, alebo už dávnejšie poukázal na kruté vypočúvacie praktiky Američanov v tzv. "vojne s terorom" sa pustil do dokumentárneho thrilleru o počítačovom víruse Stuxnet. Ok, poviete si. USA a Izrael sa rozhodli zničiť iránsky jadrový program sofistikovaným spôsobom bez použitia primeho vojenského útoku. No big deal. Lenže chyba lávky. Podarilo sa im totiž otvoriť Pandorinu skrinku s úplne novým bojiskom v kyberpriestore so všetkými možnými konzekvenciami, ktoré boli doteraz výsostnou doménou žánru sci-fi. Film a najmä jeho záver dáva viac otázok ako odpovedí, no napriek tomu vám do veľkej miery pomôže pochopiť kybervojnu vo svojej desivej podstate. Aj to robí zo Zero Days jeden z najdôležitejších filmov, aké môžete tento rok zhliadnuť.(10.7.2016)

 • Frajer42
  ****

  I když dokument poodkrývá opravdu jen nepatrnou špičku ledovce, tak je toto odkrytí hodno prudkému zamyšlení všech lidí na této planetě. Krajně znepokojující svědectví o událostech kolem utajovaného kybernetického útoku. Velmi hodnotný dokument umožňující alespoň trošku nahlédnout na věci, dohody a události "za oponou", který nám představuje válčení 21. století, které je ze všech dosavadních způsobů tím nejnebezpečnějším, a to z několika důvodů. Kyberútoky jsou rychlé, lze je provádět na libovolné vzdálenosti a lze napadnout několik klíčových cílů současně a zcela tak nepřítele vyšachovat a když se provedou promyšleně a v omezeném měřítku, tak jsou zcela nevystopovatelné. Neskutečně hodnotný materiál, který i vzhledem k současným událostem na východě, umožňuje koukat na věci z mnohem širší perspektivy, než prostřednictvím zmanipulovaných a koupených médií. Prvotřídní dokumentaristická práce. Smekám před autory a děkuji za vznik podobných dokumentů. Je důležité vést na tato témata obecnou diskuzi. Tento dokument jednu takovou otevřel a tím zcela přesahuje meze pouhého audio vizuálního média. Když jsem tak letmo nakoukl, co má Alex Gibney na svědomí za dokumenty, tak jsme se určitě neviděli naposledy. Spousta neprofláknutých, leč závažných témat nutících k zamyšlení. Pokud budou všechny zpracovány takhle atraktivní a strhující formou, tak se mám na co těšit. To je opravdu radost, když sledujete dílo člověka, který moc dobře ví, co dělá. Plný počet nedávám snad jen kvůli lehkému stereotypu v rozhovorech.(12.1.2020)

 • Ben Nevis
  *****

  Dokument otevírá jednu jobovku za druhou. a) Je úplně jedno, jestli vládnou konzervativci nebo liberálové, USA se své role světového četníka/kovboje nevzdá. b) Je kyberútok vyhlášením války? Více méně závisí, co udělá protistrana. c) Etické otázky na téma Kdo má právo držet atomové zbraně a kdo je více a kdo méně spolehlivý d) Jak se snadno a rychle vyřadit vlastními zbraněmi. Scifi autoři vyvražďují lidstvo uměle vytvořenými viry, ale jsme blíže k vyhlazení, než vlády připouštějí.(28.2.2018)

 • Real Tom Hardy
  ****

  "STUXNET WASN'T JUST AN EVOLUTION. IT WAS REALLY A REVOLUTION IN THE THREAT LANDSCAPE." ----------- Stuxnet bol tak inovatívny a brilantne nebezpečný, až si zaslúži rešpekt. Ľudský faktor ale na konci všetkého znovu zlyhal a otvoril ešte väčšiu Pandorinu Skrinku, akou bol napríklad Nitro Zeus, o ktorého existencii sa dalo dozvedieť práve v Zero Days. Gibneyho štýl prosto milujem. V jeho dokumentoch sa venuje aj iným (ale súvisiacim) témam a vždy prinesie niečo zaujímavé a osviežujúce. Napríklad tu to bola jedna blonďavá tetuška, ktorá poskytla toľko informácií, až si mal pocit, že je to hlava všetkých spravodajských služieb, no až v závere si nakoniec zistil, ako to s ňou vlastne je. Takisto cením, ako sa tvorca venoval Iránskemu jadrovému programu a celkovej situácii v krajine, nie len Stuxnetu samotnému. Ak Alexovi niekedy vyjde Box Set, budem prvý, ktorý ho vezme.(24.4.2018)

 • Gemini
  ****

  Když jsem v roce 2011 na TEDu viděl Ralpha Langnera (jednoho ze zde zpovídaných expertů na ICT bezpečnost) mluvit o tom, jak on a jeho analytici přišli na to, že Stuxnet je cílená kyberzbraň pro úder na konkrétní cíl (íránské zařízení pro obohacování uranu v Natanzu), moje první myšlenka byla - je to tady, to o čem psal před třiceti lety Gibson, nejen že je skutečné, ale poprvé se o tom zcela oficiálně ví a mluví (takže to skutečné bylo už před nějakou dobou;)). Ty další myšlenky se už docela překrývaly s obsahem zejména druhé poloviny Gibneyho celovečerního dokumentu. A těch pár let od jeho vzniku do dneška přineslo řadu praktických demonstrací vážných otázek, které jsou tu kladeny, a na které bude teprve lidstvo hledat odpověď. Zvládneme to lépe než v případě nukleárních zbraní? Kybernetický útok na kritickou infrastrukturu může zabít mnohem víc lidí než jaderná bomba. Sice je ve vteřině nevypaří, ale havárie vlaků, výbuchy chemiček nebo jaderných elektráren, nebo starý dobrý totální blackout a výpadek komunikací v řádu dnů mohou vyhnat počty obětí do závratných výšin. Třeba se to podaří pochopit i bez binární Hirošimy a odstrašení bude fungovat podobně "spolehlivě". Samozřejmě je nesmyslná představa, že by se daly dělat nějaké inspekce, a farmu vládních black hatů schováte kamkoliv, ale kdo ví? Abych to nějak uzavřel - Zero Days prostřednictvím hovorů s řadou věci znalých a třeba i tehdy na ní zainteresovaných lidí rozkrývá (tak jak to jen je u neleaknutých věcí v režimu "top secret" možné) projekt Stuxnet a vypráví jeho "to ne my, no dobře, tak ne jenom my, ale rozhodně za to můžeme míň než Izraelci" verzi. A k tomu pokládá vpravdě vizionářské otázky, přičemž je nutné si přiznat, že ty vize nejsou příliš optimistické. Rozhodně dobře využité dvě hodiny. 80%(11.12.2018)