Italština pro začátečníky

• Dánsko Italiensk for begyndere (více)

Režisérce se podařilo natočit milý film o pětici obyvatel jednoho města, které spojují jejich povahy - jsou nejistí ve svém počínání, lehce zranitelní a stále ještě bez partnerů. Jedné zimy se všichni zapíší do večerních kurzů italštiny a všichni se také stanou obětí série nečekaných náhod.Stále sklíčený Andreas se nepříliš úspěšně snaží nahradit místního faráře. V té samé době se prodavačka Olympia rozhodne vzepřít dominantnímu otci a učinit krok, ke kterému se dosud nikdy neodhodlala. Zvláště introvertní kadeřnice Karen odhaluje matčino poněkud temné tajemství. Zlostný a agresivní Halvfinn se snaží vyrovnat s náhlým setkáním s láskou a jeho nejlepší přítel Jørgen Mortensen se pokouší kde komu pomoci, bez ohledu na své vlastní problémy. Jak dny ubíhají, všichni pomalu poznávají, že dostali nečekanou šanci změnit své dosavadní životy a vstoupit do šťastnějších dnů

Lone Scherfigová získala na Berlínském festivalu cenu FIPRESCI za řežijní přínos v hnutí Dogma za to, že dovolila hercům vnést do filmu humor a lidskost, a Stříbrného medvěda za režii, v Praze byl film úspěšně uveden na Dnech evropského filmu 2002. (oficiální text distributora)

Anakikin

Tak předně absolutně nechápu, jak tenhle film vůbec mohl někdo označit za komedii. S hodně velkou dávkou sebezapření by se snad maximálně dalo hovořit o černé humoru. Minimálně skoro do poloviny na mě film působil jako největší depka, pak už jsem se jen musel smát co všechno mě ještě čeká a do jakých prapodivných zákoutí se děj stočí. Už během necelé hodinky umřou asi tři lidé, postupně číslo zemřelých naroste snad na deset. Prakticky valná většina hlavních postav jsou v podstatě nešťastníci, jejichž počínání a osudy jsou spíše k pláči než k smíchu. Kadeřnice, která ani na čtyři pokusy neostříhá neomaleného barmana, jelikož jí neustále odvádí od práce kňourající nemocná matka alkoholička, farář, jemuž z kázání odchází lidé, prodavačka, které neustále něco padá z ruky a tak dále. Celé tohle panoptikum na mě udělalo dojem, že si z nás snad tvůrci filmu jen střílí a zkoušejí co vydržíme. Už už jsem dokonce čekal cimrmanovské rozuzlení ve stylu - Já nejsem tvůj otec, jsem tvůj bratr - a podobně. Tato "komedie" mi opravdu nesedla, a ty dvě hvězdičky dávám jen ze třech důvodů. Za víru, že si z nás autoři chtěli skutečně jen vystřelit, za tu malou kapku určité lidskosti a dojemnosti a za určitou omluvu, že jsem tak krutý v hodnocení... ()

Kerkk

italština pro začátečníky je takový obyčejný romantický film, ovšem zasazený do "reálnějších" reálií, takže působí mnohem uvěřitelněji, než jiné (americké) kusy. občas (hlavně ze začátku) mi připadalo, že jednání postav šustí papírem, někdy mi to přišlo až moc romantické, ale to nic nemění na tom, že tenhle film je prostě dobrý ()

xPepsa

1. polovina * Pomalá, nudná, lehce depresivní, hrozná kamera. 2. polovina 4,5* Děj se trochu rozjede, člověk si zvykne na kameru, lehce úsměvná (ale určitě ne komedie). ()

elgato

zese jedna parádní tragikomedie ze skandinávské provenience. Nabízí se srovnání se zpacováním tématu "Obyčejný našinec a Itálie", tedy za nás soutěží Slunce, seno, erotika ..... omg to jsme na tom tak špatně?! ()

Martazoe

Romantický a milý film o lidech, kteří měli trochu smůlu, ale mějí chuť se sebou ještě něco udělat a nesedí na zadku a nevzdychají a nekrmí roli oběti. Každý ke svému životu přistupuje jinak, ale ten je vede tak, aby se mohli zvednout a postupovat vpřed díky tomu, že sami udělají první krok. Povzbuzující a poměrně vtipný příběh s plejádou sympaticky normálních lidí s normálním nekašírovaným vzhledem - tohle na evropských filmech prostě miluju. ()

mart93

Komedie? Kde? Spoiler - tragédie střídá tragédii + depresivní ztvárnění jen trochu nabourává lehce komediální narážky.. Druhá půlka ale začne obracet a je to zakončené milím happyendem. Není to ale moc veselej film v průměru. Odcházíte ale s dobrým pocitem že to dobře dopadlo, což po té první půlce fakt cením. Celé to ale působý lowcostově a smysl mi to opravdu začlo dávat až u konce. ()