Upíři

• Itálie I vampiri (více)

Upíři útočí na Paříž! Takové jsou novinové titulky, zdobící titulní stránky všech periodik vycházejících v hlavním městě Francie. Může za ně série nevyjasněných úmrtí mladých dívek, které všechny mají stejnou krevní skupinu. Už čtyři byly nalezeny bez jediné kapky krve v těle. Reportér Pierre Lantin se spolu s potenciální pátou obětí, tanečnicí Noron, vydávají pátrat po pravé totožnosti zabijáka. Zdá se, že stopa vede k výstřední šlechtičně. Jde o pouhou náhodu, nebo hraběnka opravdu potřebuje k životu krev mladých dívek? (Řitka video)

cariada

Neskutečně nezáživné a nudné. Rok vzniku se na tom podepsal velice a černobílý obraz to ještě víc zazdí. Šílený věděc co omlazuje a do tóho ambiciozní novinář co za každou cenu chce vypátrat kdo stojí za serií vražd , kdy je obět nalezena bez krve. Celé se to vleče a nutí diváka neustále koukat na stopáž, kdy už bude konec.(já si musel pomáhat přetáčením po obraze jinak bych to asi nedal) ()

-Bomba-

Aha, a kde byli ti upíři? Nejsem asi jediný, který si řekl tuhle otázku, název je totiž poněkud zcestný. Ve skutečnosti se ve filmu neobjeví ani jeden upír a vše se točí kolem nějaké šlechtičny, která se díky svému vědci neustále mění na mladou ženu a potom zase na bábu. K tomu se docílí díky transfuzi krve stejné skupiny, prostě hovadina, nedoporučuju. ()

PetrPan2

Mnoho jsem od tohoto snímku nečekal a o to více mě příjemně překvapil. Zajímavý horor z 50. tých let s nepříliš často viděnou zápletkou. ()

Holina

Mé druhé setkání s mistrem žánru a opět je třeba vyzdvihnout atmosféru tohoto prvního mluveného italského hororu ()

pend

Možná, že před 50 lety to někomu připadalo hrůzostrašné, ale doba se mění. Není komu fandit, hlavního viníka odhadnete velice brzy. Vzhledem k roku vzniku zapomeňte na jakoukoli krev. I těch 80 minut bylo možná příliš. ()

MickeyStuma

Název snímku láká na tradiční upírský film, ale netrvá dlouho a zjišťujeme, že se jedná o inspiraci známého příběhu o Alžbětě Báthory, přezdívané Čachtická paní. Je to dáno tím, že jsou nacházeny oběti mladých dívek, ze kterých byla vysáta krev. Počáteční podezření na přítomnost upírů je tedy pochopitelné. Zvrat v pátrání nastane ve chvíli, kdy se zjistí, že všechny oběti měli stejnou krevní skupinu. Snímek začal natáčet Alfredo Freda s přísným úkolem natočení díla za dvanáct dní. To se mu zřejmě nedařilo a tak po sporu s producenty po deseti dnech odstoupil. Režisérské žezlo tak převzal guru italského hororu Mario Brava, který příběh a postavy mírně pozměnil, aby odpovídaly časovému rámci. Je na diskuzi, jestli učinil dobře, každopádně vznikl atmosférický film obsahující krásně děsivé kuly. Scény zámku či hřbitova jsou doslova pastvou pro oči. Potenciál černobílého filmu byl využit snad na dvě stě procent. Noir film by mohl puknout závistí. Pochvalu zaslouží také kamera, za kterou samozřejmě stál sám Mario Brava. Trefný soundtrack už vše jen podtrhuje. Není od věci také zmínit, že v USA byl film zkrácen a doplněn novým materiálem. A tak věřme, že je nám distribuční firmou Řitka video nabídnuta originální italská verze. Stejně jako u Hitchcockových snímků už v dnešní době moc hrůzy a děsu nenabídne, ale to na věci nic nemění. Pevný scénář, impozantní vývoj událostí a vynikající triková stránka věci. V rámci hororového žánru se jedná o zbytečně přehlíženou klasiku. ()

Dr.Loomis

No s upírama tento film moc nemá,a jestli jo tak se mi to moc nezarilo do paměti. Jelikož mě ten filmchvílemi uspával..50% ()

antragus

Jednu hvězdičku přidávám za ten facelift hradní dámy, který tam předvádějí několikrát za sebou v obou směrech. Na tehdejší dobu slušně předvedené a vlastně jsem taky tak trochu nečekal, že mladice a stařena jsou jedna a ta samá osoba. Jinak ale hodně keců, málo krve a i slabých 80 minut je příliš dlouhá doba na tohle... ()

montel

V Paříži se ztrácí mladé dívky. Novinové titulky hlásí, že zde řádí upír. Policie je bezradná. Proto se do vyšetřování pouští mladý novinář, který o ztracených dívkách píše. Nikdo mu sice nevěří, on je ale přesvědčený, že stopy vedou do místního zámku...Tomuto snímku bych v prvé řadě odpáral název Upíři (nazval bych jej spíše Proměna) a v druhé vyřadil ze žánru horor. Upír se ve filmu opravdu neobjeví ani jeden a hororem by to taky nenazval. Mírné napětí ale filmu odpárat nemůžeme a po skončení si řekneme, že tento více než 50. let starý italský rádoby horor není až tak špatný. 40% ()

StaryMech

Dějinný význam "Upírů" jako prostředníka mezi strašouny Universalu a italskými žluťásky - nebo jako předchůdce Franjuových "Očí bez tváře" - asi nelze popřít, o mistrovském díle ovšem nemůže být řeči. Nakolik byla nevyrovnanost / děravost příběhu i atmosféry způsobena výměnou režiséra (kameraman Bava nahradil Riccarda Fredu dva dny před koncem dvanáctidenního natáčení, údajně zhruba v polovině scénáře), nedovedu posoudit. Nelíbil se mi hlavní hrdina, vzdáleně podobný Jeanu Maraisovi, ani padělek Paříže ; naopak mě zaujalo nitro hradu, blouznivě "goticky" vyparáděné v návaznosti na Cocteauovu "Krásku a zvíře" a v předznamení Bavovy vlastní "Masky démona" - a také Skoromiss Italia 1947 a Fredova (celoživotní ?) družka Gianna Maria Canale. O jejích plynulých, střihuprostých proměnách v čase jsem se dočetl : vrásky nakreslené červeným líčidlem nejsou v červeném nasvícení patrné, postupným přechodem na osvětlení zelené se čím dál víc zviditelňují. A ještě jsem se dozvěděl, že stará vévodkyně a její pohůnci, zalezlí v klenutém příšeří, mají ztělesňovat Itálii, neschopnou vyrovnat se s modřinami po válce, a stávající vládu, zatímco krásné dívky pod sluncem se rovnají světlé budoucnosti. ()