Není stále zamračeno (studentský film)

Dokumentární

Československo, 1949, 65 min

Je to zvláštní,jak se dnes mladí lidé dokáží na první pohled zamilovat-do stroje.... Nejdřív mě poslal k čertu a pak ke komisaři.... Na Moldavě bylo tenkrát možné úplně všechno...Ale vážněji, film je řemeslně velmi dobře natočen. Propagandy na rok 1949 tam ještě není tolik,ale o to více rafinovanější.A závěr to je úplný Ejzenštejn sám :)(27.2.2010)

Na svou dobu poměrně umírněná agitace (prakticky se tu na lidi ještě nehřímá), formou hraného dokumentu. Snímek nabízí zajímavé záběry krušnohorské přírody a pohraničí dané doby. Občas je to ale prostřídano bizarností, která díky doprovodnému komentáři až nabírá ráz groteskní pohádky, viz třeba "Příhoda o jedné košili a dvou traktoristech" nebo "Jak nemocného správce zachránil studující bača" . Finále graduje až freneticky a plnohodnotně dokresluje celý snímek. Co se týče agitačních prací tak tahle je rozhodně jedna z těch zajímavějších.(1.10.2013)

Velmi netradicne pojaty dokument o osidleni Moldavy v krusnohorskem pohranici po II. svetove valce. Ktera velmi zabavnou formou ukazuje vesnici od prvniho osidlovani az po prvni uspechy kolektivniho zemedelstvi. Herci mnohdy hraji az groteskne, k tomu vystizny a vtipny komentar a vynikajici kamera. Strasne zajimavy dokument. Urcite je film svym zpusobem dost agitacni, jelikoz se ale snazim dejiny respektovat, ubirat na hodnoceni urcite nebudu.(22.2.2013)

• ghatos

Inscenovaný dokument z transformační komunistické prvoletky. Točit v té době svůj debut muselo nutně znamenat dělat velké kompromisy. Řemeslně to nebylo špatné. Naneštěstí politické zadání zcela pohltilo výraz/obsah díla. Ona KSČ nebyla žádnou obětí sabotážních živlů, naopak...37% PS: Na konci ty běhající zvířátka...uf, to byl nářez :) . Výborný komentář: pytlik...(3.2.2016)

Jasnokachyňovská poetika spojená s budovatelským nadšením. Vliv ruské kinematografie jsem neodhalila, inspirace Plickou je patrná. Ač se mnozí ošklíbají nad obsahem, podívám-li se na film jako na studentský počin dvou velkých režisérů, vnímám víc zdařilou filmařinu. Kdyby všechny budovatelské dokumenty měly tuto úroveň, dalo by se na ně dívat i dnes. Vynořují se otázky, jak by pohraničí vypadalo, kdybychom po válce nevyhnali starousedlíky navyklé horskému životu nebo jestli by se kravkám nedařilo lépe, kdyby zůstali v rodné stáji.(9.3.2015)

• - Při záběru na správního komisaře a jeho tajemníka, jak hrají karty, je na stole rádoby ledabyle položená kniha, kde je přes celou jednu stránku fotografie Winstona Churchilla. Tvůrci tak poměrně levnou formou dokreslují, kdo je tady ten podvratný buržoazní živel. Ten tak kromě karbanu, pítí, lenosti, sabotáže, krádeží, apod. čte i podvratnou literaturu. (KM Phoenix)