Reklama

Reklama

Série(3) / Epizody(26)

Se vznikem samostatného Československa byly oficiální šlechtické tituly zrušeny. Přesto aristokraté žijí stále mezi námi. Historie jejich rodů je významnou součástí dějin naší země a jejich majetky patří do pokladnice českého kulturního dědictví. S průvodcem, hrabětem Františkem Kinským, diváci nahlédnou za brány památečných sídel. František Kinský bude představovat jednotlivé aristokraty, bude klást otázky, rozplétat příbuzenské vazby, naslouchat neskutečným životním příběhům, vyprávění o historii dávné i nedávné, ale také o současnosti, která je téměř neznámá. Důraz bude kladen zejména na nejmladší generaci. Mnozí z této generace totiž vyrostli v exilu, často ani moc netušili, jak rozmanitá je historie země jejich předků. Po sametové revoluci přijeli sem, obyčejně i s rodiči, převzali rodinné dědictví a dnes ho spravují. Ale jak se vyrovnávají s českým prostředím? Jak těžké je dostát rodinnému krédu dnes, tedy v době, kdy čest není zrovna na špici společenského zájmu? (Česká televize)

(více)

Recenze (39)

Asmodin 

všechny recenze uživatele

Mám ráda historii a moderní dokumenty, přesto se mi seriál netrefil do vkusu. Viděla jsem jen epizodu s Nosticovými, protože jsem z Plané a dost se za to stydím. Nosticové Planou vlastnily a ten dokument mě utvrdil, že jméno Planá budu vyslovovat s hanbou i nadále. Opravdu mě velmi mrzelo, když jsem viděla reakci paní Matildy Nosticové při návštěvě v Plané. Moderátor doslova říkal, že by nikoho nepřekvapilo, kdyby zámek vyhořel. Dokument se natáčel v roce 2016 a zámek vyhořel asi roku 2018-19. Je to ostuda, ale takových historických sídel je v ČR spousta, ale asi ne s takovou historii. ()

Marze 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Je zde příjemný smysl pro humor a šlechtici vystupují zcela civilně a zábavně. Diváci asi mají vůči šlechtě stále trochu despekt. Všichni ale mluví spisovnou čistou češtinou. Také mají rádi vlastní disciplínu. Sálá z nich noblesa i když vystupují v teplákách. Historie jejich rodů do hloubky staletí budí úctu. Poučil jsem se dějepisně a kulturně (pozvánky na koncerty, výstavy aj.).K tomu fajn zákulisní rodinné historky počínaje pátráním po řeznictví, kde předek našel matku svých nejprve nemanželských potomků pro „oživení krve“, a konče rolí krásných nohou Marlene Dietrichové. ()

Reklama

otík 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Díly: 1. Kolowratové, 2. Czerninové, 3. Schwarzenbergové, 4. Sternbergové, 5. Lobkowiczové, 6. Nostitzové, 7. Colloredové, 8. Kinští. Rozhodně zajímavý nápad, jen to zpracování mi přijde tak obyčejné a klasické. Ale i tak je mi potěšením se něco dozvědět o našich hrabatech, baronech či aristokratech obecně. Hudební režie: Alena Činčerová ()

blackrain 

všechny recenze uživatele

V první řadě musím pochválit nápad s něčím takovým vůbec přijít. Pan Kinský je jako průvodce moc dobrý, to jsem nečekala. Miroslav Etzler má příjemně medový hlas, takže se s ním skvěle doplňuje. Není na škodu si připomenout naší historii a to, co se tu v minulosti dělo. Taky tenhle seriál beru jako návod na výletování. Máme krásnou zemi. ()

Faustka 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Skvělý a přínosný seriál, kterým provází noblesní a příjemně vystupující František Kinský. Je potřeba divákům připomenout a nastínit české dějiny, prostřednictvím těch, jenž byli po čtyřicet let neprávem trestáni a perzekvováni. Potomci významných šlechtických rodů však nezahořkli a nosí dál svá všeobecně známá a nebojme se toho označení, přátelé, i slavná rodová příjmení. A právě v tom tkví jejich duchovní síla a výjimečnost. ()

Galerie (175)

Zajímavosti (6)

  • V dokumentu zazní „Sala terrena“. Sala terrena, nazývaná rovněž sala terrana nebo zahradní sál, je otevřená architektonická stavba charakteristická pro barokní palácové a zámecké zahrady. Sala terrena je sál situovaný v přízemním podlaží, většinou v hlavní ose zámku nebo paláce, případně tvoří samostatnou stavbu. (sator)
  • V hudebním podkresu každého dílu se ozývá skladba „První suita“ v tónině G dur ze souboru šesti suit pro sólové violoncello od skladatele Johanna Sebastiana Bacha. (sator)
  • Každý rozhovor s některým ze šlechticů končí otázkou Františka Kinského „Máš modrou krev?“ Všichni si z toho víceméně dělají legraci. Jenže je známo, že krevní skupina s tzv. faktorem Rh- po zoxidování zmodrá. Lidí na planetě s tímto faktorem je menšina, odhaduje se, že něco kolem 25 %. Co je ale zajímavé, že tento faktor mají všechny šlechtické, královské či urozené rody. Jedna z teorií je, že je to proto, že se žení a vdávají stovky let mezi sebou, a to přesto, že incest je zákony zakázán. Co touto selekcí či šlechtěním sledují se zdá prozatím tajemstvím. (sator)

Reklama

Reklama