...a neuveď nás v pokušení

• Československo ...a neuveď nás v pokušení (více)
Velká Británie, 1929, 90 min

V kontextu českého němého i zvukového filmu prokazovala herečka Anny Ondráková nezaměnitelné charisma a nebývalou všestrannost. Ze všeho nejvíce však dostávala nabídky do veseloherních snímků, neboť její komediální talent, pro ženy spíše vzácný, oplýval osobitou spontaneitou. Úspěchu dosáhla i v německy mluvených filmech rakouské či německé výroby. Ondráková zaujala Alfreda Hitchcocka, jenž v němém údobí také natáčel v německých ateliérech, a poznal tak mnohé osobnosti zdejší filmařské komunity, především svým dívčím půvabem, do nějž prostupují emoce rodící se ženy. Proto ji obsadil jak v tomto filmu, tak i v následující Její zpovědi do dramaticky položené role dívky, jež je ve své křehkosti vystavena situacím přesahujícím její emocionální a společenskou zkušenost. Anny Ondráková se tak stala jedinou z českých hereček, jež pronikly do britských filmů závažnějšího významu. (vh) (NFA)

Deleatur

Její zpověď a Ondráková v ní byly mnohem lepší. Možná proto, že to byl thriller a ne melodrama, jako v tomto případě. Navíc mi z milostného trojúhelníku více utkvělo, že před Haysovým kodexem a tlačením medicínské definice homosexuality si namalovaní herci (muži) padali do náruče bezstarostně. // 34% ()

Biopler

Hitchcock si zobral dobrý námet na sfilmovanie, nešlo len o klasický milostný trojuholník a vyústením príbehu ma milo prekvapil. Priateľstvo, no v závere rivalita medzi dvoma mužmi vyvrcholila v trpký koniec pre manžela, ktorého stvárnil teatrálny Brisson, neustále sa uškŕňajúci do kamery. Jeho náprotivok Keen si viedol lepšie a jeho herectvo zobrazujúce prežívanie nedodržania sľubu prakticky polovicu filmu je výborné. Ondráková je herečka, na ktorú sa dobre pozeralo, no v mnohých scénach hrala afektovane. Snímka má stopáž do pohody, obrazovo je na veľmi dobrej úrovni. ()

IvonaK

Tak jsem se rozhodla tento němý film zvládnout i bez českých titulků a nakonec se to dalo úplně vpohodě. Ze začátku jsem si myslela že když si dva mladí na začátku polibek dají, že už bude všechno dokonalé a nemůže to skončit jinak než tak, že i přes veškeré drama zůstanou spolu. Ale omyl. Ondráková která zde nebyla ošklivá protože se nenamalovala moc udělala správné rozhodnutí. :-) ()

wege

Ten film je oproti tomu, co tady normálně hodnotíme, úplně jiný sport, úplně jiná disciplína. Vlastně nevíte, jak se na to dívat. Ale i tak jde vidět, že to natočil někdo, kdo tomu rozuměl tehdy a rozuměl tomu i po letech. Jinak je to klasický příběh, který je tady po dlouhou dobu. Hodný, oddaný muž a nespokojená prostopášná žena, která si toho neváží. Navíc je tady ten nejlepší přítel, který doplňuje trojúhelník. První jsem si myslel, že napíšu, že aspoň on měl svědomí a něco málo z morálky. Krutopřísný závěr mě vyvedl z omylu. Ne vždy to vychází, tak jak by mělo a jak je to spravedlivé. ()

nikkittka

Hitchcock uměl už na konci 20. let minulého století,jen jeho rané snímky viděl málokdo.Manxman je velmi dobré drama a jsem ráda,že mi neuniklo. ()

Florentyna

Snímek zde značně podhodnocen. Hvězdiček by zasloužil alespoň deset, kdyby byly. Vynikajici hudebni doprovod, strhujici dramat. Tema nastinuje daleko vystizneji, nez kdejake "upovidane" psychologicke drama pozdejsi. Zda se, ze jednotlive postavy jsou nositely sirsich obsahu. Navic v tomto "alegoricky ladenem pribehu ze zivota" ucinkuje prvni ceska superstar Anna Ondrakova. ()

PetraMishka

Skvěle zahraný a zrežírovaný příběh o milostném trojúhelníku, který zničil přátelství dvou mužů i nově vzniklou rodinu. Anny Ondráková byla vpravdě dokonalá jako mladá žena, která se vdá, protože dala slovo, ale stejně stále touží po tom druhém. I přes všechny klady mi nepřirostly hlavní hrdinové k srdci, jejich motivace mě spíše štvala, a proto hodnotím níže pouze ze sublektivního hlediska. ()

Scorepetitor

Zajímavostí je, že Kate, kterou hraje Anny Ondráková, během filmu píše různými rukopisy. Přitom ani jeden z nich není rukopisem skutečné Anny Ondrákové... ()